Pýcha a předsudek (TV seriál)

Pride and Prejudice

Pýcha a predsudok

Romantický / Drama

Velká Británie, 1995, 6x50 min

Zkoukla jsem to skoro na jeden zátah :D a to mám zítra termín v práci :D šílenost... ale je to prostě parádní a nešlo se od toho odtrhnout, člověk si říká, dobřééééé, podívám se ještě na jeden díl a zbytek si nechám na pak, jenže pak je konec dílu a vy si řeknete, safra jak to bude dál?... musím se podívat.... tak dobře teda, ale podívám se jenom na kousííííneček a pak to vypínám, jenže najednou zjistíte, že jste zase na konci a takhle to jde pořád dokola až do posledního dílu, prostě je to NEŠTĚSTÍÍÍÍ a rovnou radím, že pokud nemáte těch 6 hodin času, tak to snad radši ani nepouštějte :D pro vaše dobro a dobro všech věcí, který máte mít hotový :D Fakt :D P.S. Neříká se mi to lehko, ale od teď už je to jistý... zabouchla jsem se do Darcyho :D Neměla jsem nikdy vidět v tak krátké době za sebou tento seriál a Deník Bridget Jonesové :D:D To byla jasná past... a teď jsem v háji :D(2.11.2012)

Skvělé! Colin Firth je opravdu výborný! Výborná je i Elizabeth! Škoda, že to asi nikdy nepřijde do české televize! Já nejsem zrovna největší fanynka Austenové (četle jsem sice skoro vše ...ale), ale tohle mě dostalo! I přes ohromnou délku stojí za vidění!!! Ale doporučuji originál ... představa dabovaného MR. Darcyho mi způsobuje nepříjemný a ošklivý pocit v žalůdku!!!(12.8.2003)

O dokonalém zpracování bych úplně nemluvila, je to spíše lehčí nadprůměr. Díky některým dialogům skvělé. Na druhou stranu je méně přijatelné herecké obsazení některých rolí (například údajně nejkrásnější dcera Bennetových). Od bohatých sídel bych očekávala větší přepych. Největším kamenem úrazu je ovšem takřka nesnesitelná,všudypřítomná, přehnaná karikatura matky Bennetové, která se snaží provdat své dcery za každou cenu. Herečka hodně přehrává. Dokonce i ten její nadabovaný hlas! Přespříliš absurdní postavičky v dramatech obvykle sráží filmy dolů, byť je záměrem zvýraznit něčí nepříliš vhodné chování.(16.8.2017)

Tradičně velmi kvalitní adaptace literárních děl BBC se nezapře. Pochybuji, že by se to dalo natočit ještě nějak výrazněji lépe. Typicky britské, s pronikavým vykreslením dobové společnosti, charakteru postav a slovní ekvilibristikou konverzace. Elizabeth, zde naprosto přesvědčivě představovaná Jennifer Ehle-ovou, je příkladem inteligentní a morálně ušlechtilé dívky, která dokáže odolávat konformní, namnoze pokrytecké nebo čistě pragmaticky uvažující společnosti. Příběhy J. Austenové se pochopitelně nejvíce líbí ženám, neboť zcela odpovídají ženskému vidění světa, což vůbec není na škodu. Neboť v literatuře i ve filmu (a nejen tam) je v menšině. To ovšem neznamená, že je méně pravdivé...(1.7.2009)

Asi nejvěrnější knižní adaptace, co jsem kdy viděla. Herci byli vybráni naprosto perfektně, nedovedu si představit nikoho lepšího. Dlouhá stopáž vůbec nevadí, pro nás "austenofily" je důležitá každá věta v knize, tudíž jakékoli krácení je na škodu. Dokážu pochopit, že je to pro někoho, kdo předlohu nečetl (nebo četl a nijak zvlášť ho nenadchla) možná trochu zdlouhavější, ale já si každou scénu dokonale vychutnala. A ač jsem postavu pana Darcyho v knize moc ráda neměla (arogantní a sebestředný snob), tak díky Colinu Firthovi jsem si jeho charakter nakonec oblíbila. Protože Colin Firth JE pan Darcy. :)(1.12.2010)

• - Helen Fielding, autorka "Deníku Bridget Jonesové", vytvořila postavu Marka Darcyho, osudovou lásku Bridget, právě pod vlivem výkonu Colina Firtha jako Darcyho. Ve filmové adaptaci ""Deníku" si Firth tuto postavu i zahrál. (Morien)

• - Okrem Colina Firtha a Alison Steadmam, ktorým bol zaslaný scenár a ponuka pre akceptovanie role, museli všetci ostatní herci, zaujímajúci sa o jednotlivé role, najprv prečítať časť scenára pred producentom a režisérom. Tí ktorí uspeli boli poslaní na kamerovú skúšku. Oblečení v dobových kostýmoch, s príslušnými účesmi a make-upom sa postavili pred filmový tím, ktorý potom vybral hercov pre konkrétne role. (esterdemi)

• - Anna Chancellor (slečna Bingleyová) je ve skutečnosti příbuzná s Jane Austenovou. Je přímým potomkem jejího nejstaršího bratra Edwarda. (Morien)