Bouřlivé dny

• slovenský

Dni hromu

Sportovní / Akční / Drama

USA, 1990, 107 min

Z různých přistupů k tomu jak točit automobilní-závodní žánrový snímek je asi nejvíce funkční umělecký (LE MANS, VANISHING POINT, TWO LANE BLACKTOP), zatímco dramatická zpracování (RUSH, FORMULE 1) většinou dopadají všelijak, především pomíjivě (ostatně artový přistup k tvorbě pomohl nejednomu sportovnímu filmu - viz. DOWNHILL RACER, ANY GIVEN SUNDAY...) . Nejinak tomu je u DAYS OF THUNDER. Je to sice snímek Tonyho Scotta, což znamená, že vypadá a zní velice dobře a hezky se na něj dívá, ale platí to stejné co u všech Scottových snímků - je jen tak dobrý jako jeho scénář a ten je v tomhle případě hodně vlažný (byť za ním stojí Robert Towne) a dramaturgicky trochu rozplizlý. Lze se ale konejšit typickou devadesátkovou hudbou Hanse Zimmera plnou epických rockových kytar, velmi dobrým castingem (Duvall, Rooker, Reilly) a celkem vtipným misscastingem (Randy Quaid coby majitel závodního teamu). A především sebevědomým Tomem Cruisem, který hned ve dvou scénách ujistí diváckou veřejnost, že má skutečně ohromný péro, ale jinak ho tu zdatně přehrává i Duvallův pes. 55% (Doporučují ke shlednutí jen pokud chcete vidět vše od Tonyho Scotta anebo se chcete 107 minut dívat na vynikající záběry Warda Russella)(27.3.2018)

Nemůžu si pomoct, ale takový filmy mě prostě baví. Práce Tonyho Scotta je tady zřejmá na hony daleko, protože to je naprosto stejná kostra jako u Top Guna, jenom s tím rozdílem, že letadla vystřídala závodní auta. Někdo si může říct, že ten, kdo viděl Top Gun, tak mu nemůže tento film nic dát. Mě se to ale velmi páčilo. Nejem proto, že prostředí Nascar je hodně zajímavé, ale taky, že Tom Cruise předvedl podobný výkon jako už ve jmenovaném snímku, tudíž se mi jeho výkon líbil. Navíc s Michaelem Rookerem vytvořil dobrou dvojku, která závodí za každých okolností, i v nemocnici. Hans Zimmer v hudebním doprovodu jako vždy nezklamal. Takže celkově nemůžu jinak, než tomu dát 4*.(9.1.2011)

Závody NASCAR samy o sobě nabízejí slušnou porci zábavy a tak Tony Scott neváhal a natočil nadprůměrné akční automobilové drama s trochou romantiky. Cruise se po stíhačce naučil docela slušně ovládat i speciál pro závody NASCAR, takže po leteckém kerosinu bude dlouho cítit i 103-oktanovým benzínem. Ikdyž klišé na nás pomrkává na každém rohu a výsledky závodů se dají stejně dobře tipovat jako celý příběh, dobře se na to kouká.(13.5.2007)

Ač nešlo o sérii IndyCar, zažíval jsem subjektivních 500 hodin Indianapolis.. Velká dráha s barevnými autíčky, staří dědci, co si s nimi povídají a infantilní egomaniaci za jejich volanty - v příběhu, jenž je čitelný jak výpad jednorukého boxera a který udrží pozornost jen zásluhou dobře zrežírovaných závodních sekvencí. Není bez zajímavosti, že po Top Gun a Days of Thunder mělo přijít zakončení trilogie o pilotech, co válcují strach a dámské klíny (Days of Top Garden Tractor). Údajně v něm měl sopliak Tommy obléct overal technických služeb a soutěžit o co nejkrásněji úpravu parku s jiným postupně se napravujícím egocentristou. Jaká smůla, že producentské NE všechno zhatilo..(18.10.2013)

Sportovní filmy, většina je o tom samém. Většinou je hlavní hrdina outsider, sápající se s menšími či většími problémy na vrchol, aby nakonec stanul na postu nejvyšším, všichni žili šťastně až do smrti a americké publikum bylo spokojeno, neb je tu další happyend. Teď už jen záleží na tom, jaké herce se do filmu podaří dostat a kdo se chopí režisérské židle. Tony Scott byl sázkou na jistotu, když se k němu přidal Tom Cruise a Hans Zimmer, bylo zaděláno když už ne na kvalitu, tak alespoň na pořádný výdělek v kinech. Výsledek není tak hrozný, dá se na to koukat, dá se to poslouchat, ale nesmíte to brát vážně. Klasická popcornovka přelomu let osmdesátých a devadesátých.(1.12.2008)

• Tom Cruise

• - Scéna, ve které přijde Tim (Randy Quaid) k Harrymu (Robert Duvall), který je v traktoru, byla natočena na farmě legendy závodů NASCAR Juniora Johnsona. (Monco)

• - Toma Cruisa zastoupil při kaskadérských kouscích v autě závodník série Nascar Greg Sacks. Cruise si přál odehrát všechny své kaskadérské scény sám, ale neumožnila mu to pojistná smlouva. V průběhu natáčení pak bylo zničeno celkem 35 aut. (HellFire)

• - City Chevrolet, jeden ze sponzorů Colea Tricklea (Tom Cruise), je doopravdy jeden z místních prodejců aut vlastněný Rickem Hendrickem, jenž připravoval auta pro tento film. (HellFire)