Svižně natočený temný thriller umožňující divákovi nahlédnout pod pokličku tajných amerických organizací. Dynamická kamera, skvěle vybrané lokace a hlavně neuvěřitelné moderní technologie, které jsou schopné ukrást obyčejnému člověku soukromí. Právě to je na filmu značně znepokojující, vše co je v něm totiž zobrazováno skutečně existuje, přestože je film fikcí používá reálné prvky. Vynikajícím hercům v netradičních rolích výrazně napomáhá scénář, který jim dává dostatečný prostor k tomu aby se mohli předvést ve vší parádě. Nesmíme ovšem zapomínat na hlavní osobu tohoto filmu, režiséra Tonyho Scotta, který ukázal co všechno v něm je. Jeho režii bych mohl označit za bezchybnou a Nepřítele státu za zatím jeho nejlepší počin, ba možná za jeden z nejlepších thrillerů. Čím jsem však byl zklamán je hudební doprovod Trevora Rabina (skvělá hudba u České spojky), který nijak nevystupuje z jeho běžného standardu, právě naopak, trochu kolísá, naštěstí se to ale nijak zásadně nepodepisuje na celkové kvalitě filmu, proto můžu hodnotit plným počtem, který si Nepřítel státu jasně zasluhuje.(5.3.2006)

Možná ne uplně na pět ale rozhodně mě to hodně vzalo. Navíc skvělé herecké obsazení v čele s excelentním Willem Smithem, který se své role obyč sympatického právníka co miluje svoji rodinu a svůj mixer zhostil excelentně, a Jonem Voightem. Velice mě potěšila rolička Jasona Lee protože ho mám fakt rád. Tony Scott se mi opravdu zamlouvá a je dobře že do Nepřítele státu nepropašoval v Holywoodu dost používaný patos. Na závěr musím vyzdvihnout atmosféru, která je opravdu hutná a ještě jednou herce.(17.7.2005)

"Máte niečo, čo chcú oni." Vynikajúca hi-tech akčná hračička skúseného Tonyho Scotta! Skvelé herecké obsadenie hlavných (Will Smith potvrdil, že jeho filmy zarábajú veľké peniaze aj bez pomoci mimozemšťanov a veterán Hackman ako ex-agent s ním vytvoril zručnú buddy dvojicu) i podporných úloh (taxikár Byrne, milenka Bonetová, zvrátený mafián Sizemore), drsná finálna prestrelka a vôbec, riadne ostré tempo - hoci miestami príliš hlučné a narýchlo zostrihané . TRI DNI KONDORA pre 21. storočie. Kino Považan 1999(1.11.2004)

Typická Scottovka. Rychlej střih, filtry, všechno letí kupředu, člověk si ani nestačí pořádně uvědomit o co komu jde a hopla, je tu finále. Nepodezírám Tonyho Scotta z nějakého poselství, jak by se z námětu možná mohlo zdát, protože všechno to sledování, všudypřítomné kamery, čidla, odposlechy apod. jen rozšiřují filter rate za vteřinu. S lepším scénářem a jiným režisérským přístupem by se mi to asi líbilo víc.(10.4.2010)

Skvelá zápletka, herecké obsadenie ako aj výkony. Voight ako ten zlý je super, Hackman skvelý ale od Willa Smitha by som takýto výkon po priemerných roliach typu 'Men In Black' a 'Independence Day' vôbec nečakal. Réžia detto, bratov Scottovcov môžem. Film ukazuje, kam až môže zájsť sila politickej moci, dosah technológií a že v súčasnosti si nikto nemôže byť istý svojim súkromím. Skvelo natočené, rýchle bez akýchkoľvek zbytočných naťahovačiek a tak reálne, že som týždeň po filme s nikým netelefonoval. Jeden z najlepšie premyslených filmov aké som kedy videl. 95%.(8.3.2006)

• - Film hned několikrát odkazuje na snímek Rozhovor (1974), ve kterém si Gene Hackman zahrál velice podobnou roli a některé zdroje dokonce označují Nepřítele státu za nepřímé pokračování. (Sony1994)

• - V scéne, keď sa Bob (Will Smith) skrýva v aute svojej opatrovateľky, ktorá ho vezie za synom, je pri pohľade zhora pri odbočovaní vidieť, že ulica je úplne prázdna. No v ďalšom zábere, keď auto vychádza zo zákruty, sú po oboch stranách chodníka zaparkované autá. (N0X.)

• - Budova, která slouží jako zázemí Brilla je bývalá továrna na sodovku Dr. Pepper. (don corleone)