Trochu mi to připomínalo Bournovo ultimátum. Sice jeho kvalit nedosahuje, ale i tak se jedná o perfektní film, který vás jen těžko nechá oddechnout. Akční scény střídají intriky Národní vyšetřovací služby a příběh, ačkoliv trochu ohrátý, každým okamžikem nabírá na tempu. W. Smith se mi líbil, ale místy mi přišel hrozně chytrý a jindy zase uplně blbý:-) 80%(5.8.2008)

"Máte niečo, čo chcú oni." Vynikajúca hi-tech akčná hračička skúseného Tonyho Scotta! Skvelé herecké obsadenie hlavných (Will Smith potvrdil, že jeho filmy zarábajú veľké peniaze aj bez pomoci mimozemšťanov a veterán Hackman ako ex-agent s ním vytvoril zručnú buddy dvojicu) i podporných úloh (taxikár Byrne, milenka Bonetová, zvrátený mafián Sizemore), drsná finálna prestrelka a vôbec, riadne ostré tempo - hoci miestami príliš hlučné a narýchlo zostrihané . TRI DNI KONDORA pre 21. storočie. Kino Považan 1999(1.11.2004)

Rád bych dal plný počet hvězdiček a připojil se tak k většině svých oblíbených uživatelů, avšak zůstanu těsně pod vrcholem. Takto zaměřené thrillery mě v poslední době nedokáží výrazně naplnit, takže největší radost mi udělalo pouze nadprůměrné provedení a hvězdné herecké obsazení s adekvátními výkony. Děj sice nebyl špatný, ale nedokázal mě patřičně vtáhnout, resp. přikovat do sedačky. Celkově vzato se jedná o vynikající počin, jenž si svá červená čísla zaslouží.(29.3.2018)

Muž, který je nevinný a čistou náhodou se z něj stane doslova a do písmene "nepřítel států". Ptáte se proč? Protože je ve špatnou dobu na špatném místě a se špatnou nákupní taškou. Will Smith v roli právníka, kterému se náraz otočí život naruby. Film připomíná Oko dravce, samozřejmě, ale tu byl dřív. Funguje na podobném principu a to, že stačí pár chlápků u počítače a hned na vás mají největší páky. Enemy of the state je dobrý film a dělá jméno žánru thriller. Možná není úplně mrazivý, ale určitě má atmosféru, kterou buduje dobře. Film má spád a taky perfektní závěr. Svým způsobem nečekaný a chytrý konec. Rozhodně stojí za podívání. (77 %)(12.7.2014)

Možná ne uplně na pět ale rozhodně mě to hodně vzalo. Navíc skvělé herecké obsazení v čele s excelentním Willem Smithem, který se své role obyč sympatického právníka co miluje svoji rodinu a svůj mixer zhostil excelentně, a Jonem Voightem. Velice mě potěšila rolička Jasona Lee protože ho mám fakt rád. Tony Scott se mi opravdu zamlouvá a je dobře že do Nepřítele státu nepropašoval v Holywoodu dost používaný patos. Na závěr musím vyzdvihnout atmosféru, která je opravdu hutná a ještě jednou herce.(17.7.2005)

• - Hlavní roli měl hrát Tom Cruise, ale byl zaneprázdněn filmem Eyes Wide Shut (1999). (Kulmon)

• - Film s rozpočtem 90 milionů amerických dolarů si za první víkend připsal 20 milionů. V polovině dubna roku 1999 pak měl film na kontě výdělek 111 milionů amerických dolarů. (Sony1994)

• - Roli Roberta Claytona Deana měl hrát Mel Gibson. (Kulmon)