Rodina na baterky

• USA The Mitchells vs. the Machines (více)

Nesmírně talentovaná, leč trochu samotářská Katie Mitchellová je přijata na vysokou školu svých snů. Plány na odlet jí však překazí její táta Rick, svérázný milovník přírody, který rozhodne, že spolu se zbytkem rodiny Katie na vysokou školu odvezou, aby se ještě vzájemně naposledy užili. S Katie a Rickem se se na výlet vydává divoce pozitivní mamka Linda, mladší bratr Katie Aaron a roztomile vypasený psík Monchi. Plány Mitchellových však překazí nenadálá vzpoura spotřebičů, neboť všude po světě se proti lidem vzbouří elektronická zařízení, která mají lidé tak rádi, od mobilních telefonu po nejnovější modely osobních robotů. Za pomoci dvou porouchaných, ale za to přátelských robotů, se musí Mitchellovi vypořádat se svými problémy, spojit síly a zachránit svět. (Falcon)

InJo

Kila tvůrčí kreativity (prasopes a hlavně duo defektních robotů jsou geniální) využitá pro miliontou variaci příběhu o rozklížené rodině, jejíž členové se k sobě snaží znovu najít cestu. Vůbec mi nevadí archetypální příběhy, pokud jsou nějak zajímavě ozvláštněné - proto nemám problém užít si naplno i opakovaně např. Avatara, protože jeho tradiční a snadno předvídatelnou dějovou kostru ozvláštňuje provokativní myšlenka o oprávněnosti zrady vlastní rasy. Rodina na baterky (btw obdivuhodně nesmyslný český název) nic takového bohužel nemá (tedy za předpokladu, že si - tak jako já - nevystačíte s faktem, že homosexualita hlavní postavy je zde prezentována jako něco naprosto běžného a přirozeného). Klíčová linie vztahu otce a dcery je od začátku až do konce natolik banální a nepřekvapivá, že to v kontrastu s tou všudypřítomnou (a chvilkami až přehnanou) invencí bije do očí o to víc. Podvědomě jsem doufal, že natolik chytří, nápadití a odvázaní tvůrci očekávaný emocionální vrchol snímku podají nějak neotřele (a o to dojemněji), ale je to nudně obyčejné jako v těch nejlínějších a nejgeneričtějších disneyovkách. 70 % ()

Tsuki

Námět dobrý, styl neotřelý a navrch některé výborné gagy a nápady („pes, prase, bochník chleba!“). Přesto, k dokonalosti a celistvému dojmu tomuto filmu chybí docela hodně… Pod vrstvou zábavného materiálu a barvitého, originálního vizuálu se totiž ukrývá hodně nedotažených míst. Některé části příběhu nejsou moc důsledně provedené a domyšlené, a obzvlášť ke konci je to hodně znát. Nad některými „zjednodušenými“ řešeními vývoje děje musí divák hodně přivírat oči. Ve výsledku jsem měla dojem, že si tvůrci možná ukousli až příliš velké sousto tím, kolik toho zkombinovali dohromady. Stačí se podívat na tu řadu žánrů, kterými je film označen – je to animák, komedie, road movie, rodinný film, sci-fi, dobrodružný… zkrátka vše v jednom. Ale paradoxně by se mi možná líbilo víc, kdyby se film prostě jen v rodinném stylu věnoval skrze road movie nápravě vztahu otce a dcery. Možná by to nebylo tolik originální, když by se do toho nepletli roboti, ale třeba by to aspoň lépe drželo pohromadě. Vzpoura strojů v tomto filmu byla nakonec svým příliš jednoduchým vyústěním spíše pro smích, a tak to opravdu funguje spíš jen jako zdroj pro vtipné situace. A osobně mi vlastně nesedly ani některé další prvky, například postava mladšího bratra byla spíš otravná než aby byla opravdu vtipná nebo nějak nosná. Celkově to hodnotím jako pouze lehce nadprůměrnou zábavu, kterou stačí vidět jednou. Nerada to říkám, ale holt to není tak precizní práce, jakou odvádí Pixar. S podobnou kombinací žánrů si ve filmu Frčíme (Onward) poradil dle mého názoru mnohem lépe. ~(3,3)~ ()

Anderton

Určite ma potešilo, keď sa po polhodine ukázalo, že Mitchellovci budú hard core kyberpunk s reminiscenciami na viaceré podobné snímky vrátane TRON-u. Čo ma tešilo počas celého deja menej, bola samotná rodinka. Prišla mi nie príliš charizmatická a hlava rodiny mi liezla na nervy od začiatku do konca. Uznávam obrovskú snahu a talent tvorcov, dali si vážne záležať na filme tak, že väčšina divákov to plnohodnotne ocenila. Ja som bol asi až príliš zmätený záverečnou crazy akciou, kde som sa totálne stratil v zbesilom strihu a chaotickej mizanscéne. Ale bezproblémová sedmička a opäť tu mám problém s tým, že ju nedokážem spravodlivo udeliť. ()

Dzeyna

Hodně mi to připomínalo Úžasňákovi, ať už postavou otce, nebo celkově tou rodinnou atmosférou. Nicméně je to super podívaná, kde jsou dvě zvláštní děti a příběh je vymyšlen moc hezky a moderně. ()

Kothy

Vůbec jsem nečekal, že mě to tak chytne, je to vážně chytré. Najdeme tu i dost odkazů na filmy jako Kill Bill nebo Úsvit mrtvých. I animace je zajímavá a celé je to dost originální na poměry rodinného animáku. V tomto filmu celý svět ovládnou roboti a naše rodina Michtelových je jediná, která ho může zachránit. Vyráží na tuto šílenou výpravu plnou dobrodružství, na které se pokusí urovnat své rozpory. je tam pár dost chytrých nápadů. Taky se mi líbil 80kový syntezátorový hudební podkres. Závěrečná scéna opravdu stojí za to, pobaví i dospělé. "Selhání systému." ()

silentname

"The Mitchells vs. The Machines" je podľa mňa filmový adept na animovanú klasiku. A nemyslím si, že by som preháňal. Veril som, že pôjde o dobrý animák, no nečakal som, že ma to prekvapí až na takomto leveli. Myslím si, že všetky najdôležitejšie aspekty zvládol film absolútne perfektne. Má silný rodinný príbeh podaný s postavami, ktoré pôsobia skutočne. Napriek tomu, že sú trošku blázniví. Pôsobia skutočnejšie než väčšina uhladených rodín, ktoré sme videli miliónkrát a nevedia priniesť dokopy nič nové. Mitchellovi sú správne komickí, no súčasne pôsobia aj veľmi skutočne. Pravdou je, že môžem opísať všetky postavy a rovnako aj ich vzťahy. Vzťah medzi Katie a jej otcom je spracovaný skvele. Vnútorne si nerozumejú, no majú sa radi a chceli by, aby jeden pochopil toho druhého. A teší ma, že film neukazuje, že jedna strana má pravdu a druhá nepočúva. No film si nájde ideálny balans na to, aby obaja pochopili chyby vo svojom správaní. A to je super, lebo tínedžeri môžu lepšie pochopiť svojich rodičov, no rovnako rodičia aby vnútorne nemaľovali neustále čerta na stenu ale reálne verili v talenty a schopnosti svojich detí. A dali šancu tomu čo robia. Je to veľmi dôležité. A film to skvele adresuje. No rovnako super sú aj ostatné vzťahy. Medzi Katie a jej bratom. Medzi mamou a otcom. Spôsob akým mama obdivuje svojich susedov a ich perfektnú rodinu. Všetko toto sú skvelé aspekty a kvalitne zapracované do príbehu. Animácie? Fantastické. Osobne mám pocit, že Sony konečne našli tú správnu cestu akou by sa ich animované štúdio mohlo uberať. Dáva to totiž ich postavám skutočne jedinečný charakter a nepôsobí to ako lacná karikatúra. A okrem toho tá skvelá farebná paleta stojí za to takisto. Dokonca musím povedať, že aj odkaz filmu je skvelý. Ako veľmi sme závislí na našej technológii a ako to môže vyzerať ak by sa začalo napĺňať Čapkovo R.U.R. Okrem toho zloduch v tomto filme je rovnako skvelý. Je to síce predvídateľné, no motívy sú veľmi dobre vysvetlené a pochopiteľné. Myslím si, že monológ, kde vysvetľuje svoje dôvody s názornou ukážkou na Markovi je super. Film má občas nejaké logické chyby, ktoré ale dokážem odpustiť, lebo všetko ostatné je zvládnuté skvele. Pýtate sa aké? Napríklad prečo keď všetky notebooky v obchoďáku začnú byť agresívne, tak jedine notebook, kam sa uploaduje vypínací kód ostane nedotknutý. A je tu ešte pár ďalších. Ale nemalo by to zatieniť všetko ostatné. Toto je skvelý film pre celú rodinu, ktorý sa stane klasikou. Bez najmenších pochýb. Hodnotenie: A+ ()

Yoshitsune

Je to skvělý a jedinou vadou na kráse, je prostě ta robotí vzpoura. Jasně Mark se k PAL zachoval, jako naprostý kretén a minimálně jeho bych do té prázdnoty vystřelil, ale PALINA reakce, je prostě trochu moc. Jako viděl sem, Poštu pro tebe, takže vím že to rodinnách může být fakt špatný, ale vyhladit kvůli tomu lidstvo ? To je trochu moc. Ale to okolo Mitchellových bylo super, mají své problémy, některé neřeší a ty které řeší, tak je řeší dost hrozné, ale je super, že v tomhle směru tvůrci asi vycházeli ze svých vlastních zkušeností, takže to celé působí uvěřitelně. Co se týče animace a to všeho okolo, tak je to naprosto skvělý, ty náhodné animační gagy, které přicházejí odnikud sou geniální a v tomhle směru film vybočuje. Po akční stránce, je to dost šílené a nereálné, ale v tomhle případě to zapadá do toho šílenství, které se děje ve zbytku filmu. Ty kráso a dát jako hlavní písničku, Numa Numa, je prostě trolling level 9000. ()

Arsenal83

Mne to extra vtipné ani zábavné neprišlo. Nenašiel som nič výnimočné a páčia sa mi skôr klasickejšie animáky s menej mašinami. Mne roboti veľmi neimponujú. Jeden kuchynský mám doma a ani ten nepoužívam. ()

Chrustyn

Po všech směrech nejnašlapanější a nejzábavnější animák minimálně od Klause. Hravá a vtipná jízda, která pracuje s klasickými rodinnými klišé, ale nabaluje na ně tolik nápadu, že by to vyšlo tak na 5 různých filmů. Zároveň upozorňuje i zesměšňuje otroctví, které způsobuje moderní technologie. Animováná jízda roku, která překonává vše od Pixaru za posledních několik let (minimálně od V hlavě). ()

marhoul

Briskní, vtipné, inteligentní, našlapané, originální, výborná animace, fičelo, jako namydlené, děti naprosto nadšené, my rodiče jsme se skvěle bavili také, výbuchy smíchu se nedají sečíst, jediné minus: neviděno na velkém plátně, ale nevadí. Vynikající v každém detailu, tolik sympatického humoru se v animáku už dávno neurodilo. Plný počet, snad potřeštěná rodinka potěší mnoho vyprahlých, filmových duší! ...ten pes.. :))))) ()

Jirka_Šč

Možná nejzábavnější film letočního roku. Některé hlášky mají potenciál stát se nezapomenutelnými. Viděl jsem 3x :). ()

Stanislaus

Terminátorská vzpoura strojů po mitchellovsku - s (daleko) nižším ratingem, ale o to větší porcí (ne)všední zábavy. Rodina na baterky - podobně jako Spider-Man: Paralelní světy - zaujme a ohromí neokoukanou animací, která v sobě mísí i hrané sekvence a různé animované formáty. Základní příběhová kostra o záchraně světa není nic nového, avšak nápaditě využitá animace, ale i způsob vyprávění povznáší snímek z prvoplánového průměru. Člověk sice tuší (i ví), jak to celé skončí, i tak jsem se ale nechal pobavit a dojmout příběhem o extrémně šáhlé rodince, již stmelila technologická apokalypsa. Nejvíce mě rozesmál "prasopsí bochník" Monchi a otcova konfrontace s internetem. Slabší čtyři hvězdičky! ()

BMW12

Oceňuji, že tvůrci přišli s novým nápadem pro animák, i když se asi trošku inspirovali Terminátorem. Film nebyl špatný, první hodinu mě to bavilo, i když to na mě bylo až moc moderní, resp. možná už nejsem tak „in“ jako mladší generace. Ale druhá polovina filmu už mě moc nezaujala, už to bylo jen o bitkách s roboty... ()

Flego

Myšlienka filmu mi trochu vyrazila dych, ale čoskoro som sa pripojil aj ja a užíval si to. Film ponúka bohatý dej, plný akcie a bláznivého humoru. ()

rikitiki

Vyrovnávání se s postpubertou v animáku, který nepřináší nic nového a základní linka: vztah otce a dcery je sentimentálně trapná. Jediné vtipné bylo využití podivného buldočka jako matoucího předmětu pro roboty. SHRNUTÍ: Většina rodin, které znám, je mnohem praštěnější než tahle animovaná. ()

TheEvilTwin

U animáků obecně mám problém s jejich druhou půlkou, kde trochu pomine euforie a nadšení z nové pohádky a spíš se to už jenom nějak "doklepe" ke konci a tady tomu bylo podobně, nicméně z posledních pohádek je to rozhodně jedna z nejlepších, které vyšly. Už od začátku film chytne a dobře navnadí, protože nápad rodiny proti mimozemšťanům tady dlouho nebyl, v průběhu se tasí jedna hláška za druhou ("není to pes, je to chleba"...), hezky se prokládají memes a dnešní moderní technologické vtípky a potěší i vizuál, který je tak napůl komiksový. Postavy jsou zábavné, často jsem se fakt od srdce smál a ačkoliv je to v jádru pořád "jen pohádka", tak mě to jako dospělého diváka vlastně celkem bavilo a smál jsem se víc než dost. Highlightem je pro mě scéna v obchďáku, kde souboj rodina vs ledničky, automaty na pití, toustovače, robotické vysavače a oživlí tamagoči plyšáci pěkně graduje a konečně se naplno projevil charakter otce rodiny a.k.a skautíka/zálesáka/bojového taktika :D. Výsledek je slušná nadstandartní zábava jak pro děti, tak pro dospělé, u které potěší i cz dabing a dostupnost na netflixu. Spokojenost. ()

HellFire

Od Lorda a Millera na producentské židli jsem vlastně nic jiného nečekal. Uhozený animák o rodinných hodnotách dosazený do moderního digitálního světa je praštěný po všech stránkách. Při sledování jsem měl pocit, že se tvůrci snaží na plátno hodit vše, co je napadne a doufají, že se divákovi bude většina nápadů líbit. A že jich bylo hafo. Někdy se toho na obrazovce dělo tolik, že to bylo až na škodu. Přesto mi chybělo něco, co by mě opravdu nadchlo. Pro děti do 13 let to určitě bude hitovka, se všemi odkazy na Youtube videa. ()

Mikah

Velmi moderní, současný film, ale obávám se že také rychle zestárne. Vývoj příběhu i hlavní myšlenka jsou jasné od samého počátku, na druhou stranu je film opravdu vtipný. Oceňuji také postavu mladšího bratra – je zobrazen jako obyčejný kluk, kterého autismus nedefinuje. ()

luka4615

Svérázný a výrazně osobitý animovaný počin, který Vás svým pojetím a vtahující animací vtáhne a už nepustí. Snímek The Mitchells vs. the Machines rovněž zaujme i užitým tématem, které se navíc nebojí originálně ohýbat a vkládat do něj mnohdy neočekávané odkazy na jiné snímky. Musím zde samozřejmě vyjma krásné animace zmínit i třeskutý dabing, úchvatné tempo či bláznivé roboty Erika a Deborah 5000, kteří už tak absurdní a komediálně laděné situace (obří Furby vládne) povznášejí na zcela nové úrovně. Pokud tedy hledáte svěží animovaný film, který Vás bude bavit od začátku až do konce, vězte, že jste ho právě našli. Skvělá práce! (Netflix) „I'm here to bust criminals and lick my own butt. And I'm all out of criminals!” ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD