Hlad

The Hunger

Horor / Romantický

USA / Velká Británie, 1983, 92 min

Upíři oddělávající své oběti ankhem? Progerie? Opice trpící chorobnou nespavostí? Catherine Denevue, která se ke svým obnošeným partnerům a partnerkám nechová ani trošku uctivě? David Bowie pokrytý přibližně 2 kilogramy vrásek? Bauhaus. Peter Murphy v kleci. A vlastně mnohem více. Račte vstoupit, dámy a pánové! Hlad! Všepožírající estetika... Guilty pleasure... 3,49 hvězdičky.(4.2.2010)

Tak jako lidé mívají kostlivce ve skříni, upíři zase schovávají mumie na půdě. Ovšem ony mumie nejsou ještě úplné mumie, trocha života v nich totiž pořád zbývá... Pravda, The Hunger je trochu... je hodně jiný upírský film, tak okázale mondénní a afektovaný, že si umím docela dobře představit, jak ho někdo už po pěti deseti minutách típne a zahodí, protože na něj prostě nebude mít chuť. I upíři jsou v něm trochu jiní než bývá zvykem - nevadí jim sluneční světlo, ve dne nespí a místo výsuvných špičáků používají na své oběti speciální žilní otvírák, maskovaný za přívěsek v podobě anchu. Ale i když jsem vampyristický konzervativec a upíry mám nejradši na starý klasický evropský způsob, tahle jejich americká verze mi nijak nevadila, naopak. Celý film jede ve stoprocentně ryzím osmdesátkovém stylu (který dnes už působí skoro až parodicky), Scottova režie je zdařilá, Catherine krásná a chladná, Bowie stabilně svůj, filmová hudba líbezná (Schubert vede), song od Bauhausu z úvodu elektrizující. Mňam.(24.5.2017)

Otevřeně říkám, víc takových pohádek pro dospělé, David Bowie v roli nadrženého upíra zkrátka neměl chybu (chtěla bych být v kůži té herečky z úvodní sekvence, ách jo). ;) Nicméně, tenhle film není z těch, které staví na propracovaném scénáři a ději plném zvratů, tohle je především vizuální pocitová záležitost, sice s děravým příběhem, ale zato protkaná skvělou Bauhausovou hudbou, erotickým napětím, krví a ponurým filozofováním nad (ne)konečností života. Což vás buď unudí k smrti, nebo se zamilujete, těžko nalézt něco mezi tím. Já se každopádně zamilovala - forever and ever.(30.7.2007)

Jedna láska na celý život nestačí, obzvlášť v prípade, že ste upír... Hlad má mnoho podôb. Hlad po spoločnosti, hlad po krvi, hlad po láske... Tony Scott sa opäť raz vyznamenal a nakrútil jeden nádherný, hodinu a pol trvajúci videoklip. S ľahkosťou nám servíruje premenu androgénneho mladíka (očarujúci David Bowie) na vetchého starca, lesbické hrátky medzi Catherine Deneuve a Susan Sarandon a hlavne dlhý a strhujúci príbeh upírky Miriam (Deneuve), ktorá nechce kráčať večným životom sama. Nie je čo vytknúť, kostýmy a účesy sú dokonalé, ľahôdková hudba (od úvodného intra Bauhaus - Bela Lugosi's Dead až po klasiku) príbeh akoby ešte zvýrazňuje a doplňuje. Jediné, čo mi vadí je tá skutočne klipová réžia, no tentoraz nad tým prižmurujem jedno oko. A ešte škoda, že Bowie sa nepredviedol na viac ako len pár minút... Proste famózne.(6.5.2010)

Upíři to nemají vždycky lehké, to nám ukazuje tenhle krásný a zajímavý film. Dvojice David Bowie (od začátku si říkáte ,,Ten to má v sobě“) a Katherine Deneuve je skvěle vybrána do hlavních rolí. Snímek má hodně památných scén (třeba už tu první, kde upíři loví v klubu své oběti na pozadí písně Bela Lugosi´s Dead, což vlastně odkazuje na velkou upírskou legendu), které si zasluhují úctu. Tahle Scottova prvotina se mi opravdu moc líbí a řekl bych, že patří k nejlepším upířím hororům 20. století.(10.7.2011)

• - Během natáčení nechal Tony Scott 11letého syna Davida Bowieho, Duncana Jonese, poletovat na place s kamerou. Scott údajně nakonec použil fragmenty z Duncanových záběrů. Po smrti Tonyho Scotta se Duncan Jones vyjádřil, že Scott byl pro něj mentorem a doporučil mu studium na London Film School. (Eldrick)

• - Film je natočen podle stejnojmenného románu Whitleyho Streibera. (Pavlínka9)

• - Tony Scott se pro tento film inspiroval snímkem Performance (1970). (Pavlínka9)