Hlad

The Hunger

Horor / Romantický / Drama

USA / Velká Británie, 1983, 92 min

Mám jen jednu otázku - jak si na základě tohohle někdo mohl myslet, že je Tony Scott ten pravý na natočení plytkého náborového videa US Air Force? The Hunger je hypnotický snímek s magickým vizuálem a nadpozemským zvukem. Vzdáleně připomíná The Keep od Michaela Manna, to nejlepší z Highlandera, nebo atmosféričtější pasáže z Legendy od režisérova bratra. Vůbec bych se nedivil, kdyby se Ridley Scott podílel na filmu víc než historie přiznává. Ať už je to jak chce, tak film patří k tomu nejlepšímu co bylo o upírech natočeno a k tomu nejestetičtějšímu co 80. léta stvořila.(5.8.2020)

"My jsme tak dekadentní." Pro mě těžce uchopitelný film, který má tu kliku, že trvá hoďku a půl, být rozplizlej do dvou a více (jak to mívají artové filmy ve svém (zlo)zvyku), skočím buď s hlavou prostřelenou, anebo v lepším případě na klávesnici. Nečekat žádné krvežíznivé a akční upíry ve stylu 30 dní dlouhá noc, naopak, tihle Scottovi vampíři a vampírky jsou melancholičtí, vyklidnění a svojí večeři si dokáží pokaždé pořádně vychutnat. Tak jako já výkon blázna Bowieho a na nervovou soustavu hrající vážnou hudbu.(21.6.2014)

Můj jedenáctidenní půst v hororu přerušil až Hlad (imho asi moje nejdelší přestávka od něj). Sice nenasytil, ale chutnal zatraceně dobře. Upířina je to silně elektrizující, místy až gotizující. Hodně odlišná od pokrevních bratříčků a sestřiček. Žádné rychlé střihy pana Scotta, ale dlouhé záběry na bílé, ve větru vlající záclony, často znějící vážnou hudbu, pomaloučké tempo, to celé zabalené do artové slupky. Plus soustředěné herecké výkony, z nichž se vryje do paměti hlavně ten Bowieho. Navíc, ten závěrečný valčík s vyschlými upíry je poměrně intenzivní záležitostí. Takže kozy Susan Sarandon a cameo rolička Willema Dafoa jsou už pouze detaily. Sice příjemnými, ale detaily.(11.6.2014)

Od Tony Scotta jsem tak nádherný umělecký počin vůbec nečekal. Upírská tématika pojatá tak starosvětsky a tragicky. Záhadní sousedé nejsou jen podivíni, ale také stovky let staří upíři, kteří žijí až do skonání věků. Žádné brutální zabíjení ani většina upírských klišé s česnekem. Film je spíše psychologické drama se zamyšlením, zda je nesmrtelnost tak dobrá, jak si každý myslí, protože ne vždy může být nesmrtelnost spojena s mladým tělem. Pěkné masky, nervózní tajemná hudba a chladně klidná Catherine Deneuve, která se chová tak hezky aristokraticky a žensky dle starých dob. Opravdu příjemné krve třísnící překvapení.(13.1.2013)

Katarína a Zuzana sú predovšetkým veľmi krásne ženy, ktoré si to naostro rozdajú medzi sebou v posteli, ale nielen kvôli lesbickému sexu som si užíval sugestívny debut Tonyho Scotta, kde som až tak popravde dopredu neočakával, že ma môže príjemne prekvapiť, a veru, že sa mu to podarilo, možno tomu vďačím práve aj pre účasť DAVIDA BOWIEHO, ktorého chvíľková prítomnosť vo filme spríjemňuje samotné dianie, i keď on zrovna príjemné veci nerobí ? Stane sa obeťou odvekej sexy upírky, ktorá sa už naozaj nevie spratať do kože...! Rovnako excelentný spevák ako aj herec zároveň, zaujme taktiež na menšom hereckom priestore, pretože na mňa pôsobí, ako z inej Galaxie, skrátka-vyžaruje z neho zvláštna a tajomná charizma_ “Deneuve a Sarandon sú, ako vystrihnuté zo šlabikára” _ Scott používa výborný filmársky štýl-videoklipový, so zaujímavým strihom+kamera má svoj daný charakter, aby správne navodila ATMOSFÉRU, a tá, má určite, čo ponúknuť. PS:Viete, čo má spoločné kostymérka a použitá hudba vo filme ? Vôbec to nie je ťažké uhádnuť, pokiaľ sa dobre orientujete v dejinách kinematografie...(1.9.2018)

• - Na filmu spolupracovat slavný maskér Antony Clavet, který se proslavil svou prací pro italské vydání módního časopisu Vogue. (Pavlínka9)

• - Kostýmní výtvarnice Milena Canonero jednoho dne během natáčení zmizela a nebyla k nalezení. Později se zjistilo, že letěla do Říma nakoupit kapesník pro Davida Bowieho. Letěla tam na vlastní náklady, jelikož zjistila, že v Londýně nejsou k sehnání látky, které by ve filmu uplatnila. (Pavlínka9)

• - Poslední film ve kterém si zahrála Bessie Love. (Pumiiix)