Krokodýl Dundee rytířem

• USA The Very Excellent Mr. Dundee (více)

Ikona Australanů, herec Paul Hogan chce pouze žít klidným životem. Bydlí v Brentwoodu v Kalifornii, je šťastně v důchodu, spokojený s luštěním křížovek a s telefonními hovory s desetiletou vnučkou Lucy v Sydney. Když ho osloví jeho agent a oznámí mu, že má získat od britské královny titul rytíře za zásluhy v oblasti komedie, nabídku odmítne. Lucy ale už tuto ohromnou zprávu sdělila dětem ve škole, a ty se jí vysmály. Paul je nucen o rytířský řád přece jen bojovat, aby si zachránil pověst. Tím si ale udělal ze života peklo… (JOJ Cinema)

Mangano

V rámci komediálního žánru celkem dobrá práce, neboť občas je to i opravdu vtipné. Jen doufám, že z mé strany nikoli proto, že bych se snad smál životnímu utrpení starých lidí. To snad ne. Účast řady známých lety poznamenaných tváří potěšila. John Cleese pak v tomto kontextu přímo září. Film s ní sice nemá skoro nic společného, ale je rozhodně zábavnější, než celá veleslavná série s Dundeem bavící svým buranským humorem hlavně místní obyvatele domova pro seniory. Jedním z vrcholných okamžiků tohoto filmu a jeho vtipu (nezamýšleně) je pak nominace Chevy Chase na Zlatou malinu za vedlejší roli, to mě dodělalo. Musí to být pro vaše okolí opravdu vtipné - žít na výsluní, kde vás všichni znají za to, jakými jste byli před půl stoletím a na co jistojistě víte, že už nikdy nedosáhnete, přesto máte tu drzost hřát se pořád a vytrvale ve vlastním stínu. Roky ubíhají a pokaždé, když vylezete ven, jen všechno ještě víc poserete. I tak je vám to všechno fuk, neboť vás lidé/fanoušci pořád mají rádi a na barák a permanentku na golf vám vydělává tisící televizní repríza vašeho dávno ztraceného talentu. Ach ten Hollywood...skutečná to továrna na sny. ()

allegria

Tento film asi nemá co říct těm, kdo nepamatují Hoganovy filmy a jeho pozici na výsluní. Pro ty, kdo to pamatují, je to naopak dost smutný film, navzdory ironickým vtípkům, které zas většinou pochopí v plné souvislosti je oni (pamětníci) i navzdory tomu, že ve svých 80 letech je Hogan pořád ještě přitažlivý, charismatický chlap. Ale nejvíc bych asi ocenila tu parodii, ukázku ubohosti americké smetánky, paparazziů, bulváru a kýče, snobství mnohých "obdivovatelů", kteří se ve svém zbožnění kdekoho točí jak korouhvička ve větru. ()

Sidenius

Možná opojen  nostalgií z Paula Hogana. Baví mi kde hraje sám sebe. Kdo nepochopil je mi ho líto. Super sranda. A chevy chase taky stojí za to. Super komedie. A když Olivia Newton John řiká že prijede i Johny a budou zpívat pár hitů z pomády že tam Hogan dobře zapadne. Sorry lepší vtip jsem dlouho neslyšel. ()

BOURQUE

Paul Hogan po veľmi dlhom čase je späť v jednom celovečernom filme, v ktorom môže súčasný Hollywood (a jeho „prvky“, zahrnujúcich aj hercov/herečiek) vidieť seba samého v zakrivenom zrkadle (napr. snaha oživiť nejaký film alebo natočiť jeho pokračovanie za každú cenu). „Crocodile Dundee“ nie je výnimkou a pán Hogan cez svoju osobu/postavu ukazuje, že aké veci/okolnosti môžu zapríčiniť to, že človek za malý okamžik sa môže dostať z Nebe do Pekla (v tom Hollywoodskom zmysle slova). Celý film obsahuje slušnú dávku nostalgických prvkov – máme tu odkazy nielen na „Dundeeho“, ale aj na iné filmy (napr. Pomáda). K tomu prispievajú aj hereckí veteráni (John Cleese, Chevy Chase), ktorí sú paródiou nie len vlastných postáv. Všetky tieto prvky sú mixované a servírované v nenáročnej forme, ktoré v konečnom dôsledku pasujú k dynamike filmu. Tá je pomalšia, ale nezabudneme, že pán Hogan je už v ôsmom X (tu by som zaznamenal, že stále má dobrú a fit postavu a nechýba ani ten šarm – klobúk dolu). Film neobsahuje také vtipné momenty a situácii, na akých sme zvykli napr. u prvých dvoch „Dundee“ filmov, ale ani to nemôžeme povedať, že to, čo vidíme, nedáva zmysel. Osobne by som dal aj známku „slabšia trojka“, ale vadí mi ten „pred“ záver, ktorý by mal byť trochu viac vypracovaný. Je jasné, že tento film nespasí svet (kinematografii) – má aj niekoľko chýb – ale to, že by sa jednalo o jedného z najhorších filmov ever, považujem za veľmi prehnanú reakciu (viac súčasné percentá (12%) a hodnotenie na ČSFD – ku dňu 21.2.2021). Osobné hodnotenie: 67% (**) ()

tron

„Trojka? Existuje trojka?!“ Jednotka i dvojka sú filmy môjho detstva. Neviem dokonca, či som na dvojke nebol v kine. Trojka ma hrozne sklamala a tak som od štvorky nečakal prakticky vôbec nič a pozrel som si ju len z úcty k prvým dvom dielom (a k 81-ročnému Paulovi Hoganovi). Ono ale štvorka vlastne nie je štvorka, ale je to komédia o HERCOVI Paulovi Hoganovi, ktorý sa v Hollywoode (prostredníctvom svojej čoraz zúfalejšej agentky) snaží vrátiť späť na výslnie. Vždy to ale dopadne vinou náhodných faktorov a absurdných omylov absolútne hororovo. A musím sa priznať... že som sa bavil! Nie je to síce hodné 4*, ale miestami ma scenár zaskočil a v dobrom neveriacky som vyvaľoval oči. Jeden príklad za všetky: Paul Hogan má navštíviť charitatívne predstavenie hendikepovaných detí, ale omylom sa dostane na koncert špičkových afroamerických spevákov, o čom však ani len netuší a tak (afroamerickým) novinárom pred vstupom do budovy hovorí vety ako „idem podporiť tých chudáčikov vnútri“ alebo „niektorí sa dokonca vraj budú pokúšať spievať“. Na môjho miláčika z detstva bol síce miestami trochu smutný pohľad, ale každopádne dole klobúk a ak vezmeme do úvahy jeho vek, tak má obdivuhodnú kondičku. Pravdupovediac sa čudujem, že do takto vystavaného scenára mal chuť ísť. A nielen on, ale napr. i Chevy Chase, John Cleese alebo Wayne Knight. Nielen oni, ale aj mnohí ďalší prejavili vysokú mieru sebareflexie a chuti vystreliť si zo samých seba. A teraz ma ospravedlňte. Musím si ísť vyhľadať, či Chase má Oscara. ()

• Hoci sa dej filmu odohráva v Los Angeles, v skutočnosti sa natáčalo v austrálskom Melbourne. Zábery L.A. môžeme vidieť iba z panoramatického pohľadu na mesto. (m.a.t.o.)
  • Austrálska herečka Rachael Carpani súhlasila s účinkovaním vo filme bez toho, aby si pred podpisom zmluvy prečítala scenár. (m.a.t.o.)

Zemřela herečka Olivia Newton-John

Zemřela herečka Olivia Newton-John

08.08.2022

Další smutná zpráva z filmového světa. Ve věku 73 let zemřela australská tanečnice, zpěvačka a herečka Olivia Newton-John, kterou diváci budou pravděpodobně nejvíce znát díky její roli v legendárním… (více)