2,000 Maniacs

Two Thousand Maniacs!

Centennial

Horor

USA, 1964, 87 min

Na 60. léta naprosto BRILATNÍ záležitost. Nemůžu si pomoct, prostě velký překvapení. Teď lituju jak dlouho jsem to odkládala jen proto, že jsem nesehnala titulky. Na dobu kdy to bylo natočeno bezchybně zvládnutý vraždičky, gore... ty mi udělaly obzvláště velkou radost, v těch jsem si vážně libovala... Navíc výborný herecký výkony, herci fakt sympatičtí...Prostě celkově výborně zvládnutá zvrhlá, znepokojivá podívaná. 80%(2.10.2013)

Film jsem viděl až po "remaku" s Robertem Englundem a náramně jsem se bavil. Lewis byl prostě průkopník každým coulem! Zatímco v prvotině "Blood Feast" zažehl svíci splatteru, tady bych řekl že jako první vůbec naznačuje témata explotation a zejména hixplotation. Tedy týrání lidí z města burany a domorodci v jejich domácím prostředí. A to se stále mluví a píše o "Deliverance" a "Straw Dogs" a on to vlastně všechno začal taky Lewis ještě dříve v 60. letech ... Ano, myslím to sice trochu ironicky, ale základní kameny hixplotation horroru tento film má. Nevsází již tolik na gore scény, ale spíš na využití moci a tyranie vesnických buranů nad městskými lidmi, kteří do jejich vesnice "zabloudili". 60. léta nemám rád a snad právě proto mě tento film tolik bavil, sledovat brutální, násilný a občas i krvavý horror z 60. let je totiž paráda!! Člověk se musí prostě smát, ale baví se a kolikrát neví, jestli to tvůrci takhle fakt mysleli nebo ne ... Herecké výkony ... no, jako některé jsou šílené, některé výborné. Vesničani jsou naprosto neuvěřitelní ... nebo spíše právě naopak uvěřitelní, z těch jsem také nechápal. jejich neustálé nadšení a entusiasmus do krvavých atrakcí místních oslav mne opravdu dostávali. Navíc, některé nápady jsou na svoji dobu, zvláště v rámci žánru velice originální a odvážné!! Film nese typický Lewisův rukopis. Vzhledem ke stáří filmu musím hodnotit čtyřmi pěknými hvězdičkami. Ten film je "fajn" ... Samozřejmě jen pro příznivce žánru a okrajové publikum.(9.6.2008)

Boha jeho Lewis je uchyl. Ne kvůli tomu gore, ale kvůli tomu jak film ve výsledku vypadá. Ty postavy to je něco neuvěřitelného. Keždá postava dostala svojí vlastní idiocii každá se chová jinak a každá je dementní až na půdu. Na film jsem se těšil protože remake s Englundem mám dost rád. No pravda starosta v tomhle filmu nesahá Englundovy ani po kotníky ale ostatní postavy jsou fakt k popukání. Ted k samotnému gore na které jsem se strašně těšil, jeho tu dost, a krev vypadá o něco lépe než v Blood feast. Některá nápadná umrtí byly fakt dobré(sud) a chtěl by ho vidět jak by vypadal v dnešní době. Co ale moc nepochválím je šílená hudba která mě štvala od začátku do konce. To country bylo strašný. Postavy jsou jak jsem řekl směšné a narozdíl od remaku jsem nikomu nefandil. Průměrnej horor kterej na to jedno podívání stojí.(25.3.2012)

Jižanská cháska z městečka Pleasant Valley zláká šest kolemjedoucích seveřanských nebožáků a pasuje je na čestné hosty svých oslav stého výročí. Než si ti mladí yankeeové konečně položí otázku, proč by kurva město plný jižanských buranů chtělo slavit 100 let od porážky ve válce Severu a Jihu, bude už příliš pozdě - neboť jsou na ně nachystány speciality typu lidský BBQ, koňská roztržka, downhill v ohřebíkovaném barelu, nebo megašutr. Mám rád jak tohle téma (US obč. válka), tak remake 2005, nebyl tedy důvod si to neužít. Starosta Buckman je správnej vypasenej pantáta, jeho rozesmátí kumpáni taky stojí za to. Gore je prostě 60’s Lewisovská práce, ale spíš jde o ty hezky zvrhlý nápady... Sranda, která navíc znamená začátek buranského hororu. ♫ Yeeeeeyeehaaa – the South’s gonna rise again!(7.11.2010)

Rok po „slávnom“ gore-feste BLOOD FEAST nakrútil Herschell Gordon Lewis tento film. Režijne poučený už nerobí také elementárne kiksy ako minule. A tentoraz je humornejší, vníma veci s nadhľadom a svoju roztomilú úchyláreň poníma ako dekadentne čiernohumornú gore-absurditu, v ktorej sa tie najnásilnejšie možné scény striedajú s komickým vystupovaním malomeštiakov, podmaľovaným sviežou country hudbou. TWO THOUSAND MANIACS je pestrofarebná a veselá zvrhlosť s príšernými hereckými výkonmi (trademark Herschellovych filmov) a veľmi osobitý autorským „cítením“. 3* v rámci rebríčku, ktorému kraľuje BAD TASTE.(31.10.2004)