poster

Beautiful Thing

 • Slovensko

  Nádherná vec

  (festivalový název)

Romantický / Drama / Komedie

Velká Británie, 1996, 90 min

Kamera:

Chris Seager

Producenti:

Tony Garnett
(další profese)
 • rikitiki
  ***

  Začínající láska dvou kluků na ošuntělém sídlišti je nenápadný film s nenápadným hereckým projevem hlavně ústřední dvojice. Kupodivu, mnohem výraznější jsou vedlejší postavy, ať už střelená černoška od vedle, která každou scénu strhne pro sebe nebo sobecká matka jednoho z hrdinů, která mi zjevem připomínala Helenu Fibingerovou ve vrcholné formě. I ten chlapík, kterého si najde - a na kterého bůhví proč zvysoka kašle, protože on je naprosto skvělý - je zajímavější charakter, než ti dva kluci - jeden ubitý násilnickým otcem a bratrem, druhý nevstřícnou matkou. _____ KOUSEK DĚJE Průšvih je hlavně konec, kdy postavy najednou násilně zlomí své dosavadní postoje, matka, která nadávala synovi kvůli orientaci, se najednou se vším smiřuje, černoška, která se baví tím, jak všechny štve proti sobě, naráz projeví pochopení, zakřiknutý chlapec se zčista jasna odhodlá k odvaze - bum, bác - a najednou, jako výraz totální scenáristické bezmocnosti, jak film zakončit, všichni tančí uprostřed sídliště a jsou plní pochopení, které se na ně sneslo nejspíš božím zásahem. ____ Tenhle film ztratil ke konci odvahu zůstat drsný. ____ P. S. Hele, nenatočili na tomhle sídlišti později Misfists ? /12. 7. 14./(13.7.2014)

 • ondey
  ****

  Tssss, dovolím si klidně říct ta NEJKRÁSNĚJŠÍ VĚC!!! :) Je to neuvěřitelně britský :D Lindu Henry jsem žral v každé její scéně, jej ta mě dostala do kolen :D A závěrečná taneční scéna??? No kam se hrabe Hříšnej tanec, tady máte chuť vzít Lindu za hlavu a vrazit jí obrovskou pusu :)))) Nejkrásnější queer film, co byl kdy natočen. Cudnost těch dvou, nervozita, pavlač, máma, kabaret.... Děkuji Ti, MacDonalde, že nesmažíš krávy do housek, ale točíš filmy :)(13.11.2006)

 • Brygmi
  **

  Už dlouho mě žádný film tak nezklamal jako Beautiful Thing. Tématika coming-outu mě zajímá, těšila jsem se... a nic. Nudné zpracování, nevýrazní herci, časté "přešlapování" na jednom místě. Emoční chlad. Dvě hvězdičky jsou za několik scén, které se prostě podařily - sblížení chlapců, celá závěrečná scéna a několik málo dalších momentů. Škoda. Pro mě snadno zapomenutelná věc.(7.4.2007)

 • bloodcountes
  ****

  milé vyprávění ze životem čpícího East-Endu, barvité a zábavné postavičky ze sídláku a okolí, obyčejný příběh obyčejných kluků, kteří jen s rozpaky přijímají fakt, že jsou jiní. Že budou mít problémy. Kteří ale rychle přijdou na to, že čím dříve budou jednat férově a přímo, tím míň je to bude bolet.... Myslím, že to může hodně lidí inspirovat ke coming-outu a to je dobře.(4.1.2014)

 • Stanislaus
  ****

  Obdoba (v tomto případě spíše předchůdce) o dva roky mladšího Get Real, který se mi v rámci dané problematiky líbil o něco více než výše zmíněný snímek. Příběh je chytře zasazen do opravdu nepřátelského sousedství, kde je žití na vlastní nebezpečí a my diváci můžeme sledovat osudy tamních obyvatel, kteří to nemají v životě zrovna lehké. Bylo to jednoduché, syrové a zároveň zcela upřímné. Zkrátka britská produkce mě zklamala jen v omezeném množství případů a tento film patří rozhodně mezi její nadprůměrné artikly.(8.6.2011)

 • - Ve filmu se objevují melodie písní zpěvačky, původně ze skupiny Mamas & The Papas, "Mama" Cass Eliot, a to konkrétně "Make Your Own Kind of Music" a "Dream a Little Dream of Me", což je její nejznámější singl. V tomto snímku často zmiňovaná zpěvačka zemřela ve věku pouhých 32 let nikoliv na udušení sendvičem, jak je řečeno na balkóně, ale na srdeční slabost. (Michalechal)

 • - Duha, která se objeví na nebi hned v jedné z úvodních scén, nastiňuje povahu filmu. LGBT (lesbicko - gay - bisexuálně - transsexuální) komunita má jako jeden ze svých symbolů vlajku v šesti barvách duhy. (Stanislaus)