Mafie je jako chobotnice. Nezničitelná, věčná. Utneš jedno chapadlo - a z vody se vymrští mnoho dalších. Naplno to platí i o té montrealské. Její hlavou byl po dlouhá léta Giuseppe Scarfo. Ale vedle něj a kolem něj vyrůstali z podhoubí bídy a organizovaného zločinu jiní, kteří se rvali o své místo na slunci. Jedním z nich byl Nicholas Balsamo. Ctižádostivý mladík, který si zvolil cestu zločinu, protože věřil, že jen tak si zachová vlastní důstojnost. Chtěl žít a zemřít jako "čestný muž". Čestný podle mafiánských pravidel, samozřejmě... Třetí řada seriálu se vrací do počátku devadesátých let minulého století, tedy do doby, kdy montrealské mafiánské rodině ještě pevnou rukou vládl Scarfo se všemi svými nohsledy. Do doby, kdy jeho moc nikdo nezpochybňoval, kdy se policie marně snažila dostat se mu na kobylku. V té době se začíná odehrávat příběh Nickyho Balsama, "posledního z čestných"... (oficiální text distributora)

kkarx

Na střední to byl asi můj nejoblíbenější seriál. Vznikl v době, kdy už styl 90. let končil a začínaly se točit moderní seriály. Myslím, že si z obou ér vzal jednoznačně to lepší. To I. a II. série měly úplně typickou atmosféru 90. let.. Omerta III se soustředí na příběh bezelstného outsidera Nickyho, kterému dala šanci místní organizace mafie, která je pro něho vlastně rodinou a lokální mafiánský boss Jimmy otcem. Po velmi špatné a mizerně udělané II. sérii, je III. výrazným oživením Omerty a já bych řekl, že je současně i nejlepší a nejstylovější, s perfektním obsazením, výbornou režií a fantastickou hudbou, která získala v Kanadě i ocenění za nejlepší hudbu ve své kategorii. Zkrátka produkce je na té nejvyšší úrovni. Ale to by samo o sobě nestačilo, Omerta III má i silný a sofistikovaně napsaný příběh, který jsem si zapamatoval i po více než 10 letech, na rozdíl od I. série, kterou jsem viděl poměrně nedávno a už z ní nevím nic. Zkušený Mihalka měl pro drama a napětí cit, u některých scén jsem nedýchal, u jiných mi dech vyrazil a někdy jsem měl chuť skoro brečet kvůli osudu mafiána, který člověku chtě nechtě přirostl k srdci. Člověk ta dobrodružství prožívá s nimi a přeje jim, i když to jsou zločinci. Proto je možná Omerta III tak dobrá, dokáže vyvolat celou škálu emocí a pocitů jako napětí, vztek, zoufalství, vinu, lítost, přátelství,... Na jedné straně tu jsou přímočaří mafiáni z menších oblastí jako je Jimmy a Nicky a pak ti, kteří tahají za nitky jako Scarfo a Gino. Jenom bych si přál reprízu s úžasným českým dabingem. Zdá se, že tenhle klenot zapadl v českých luzích a hájích v zapomnění. ()