Reklama

Reklama

Balada o bílé krávě

  • Írán Ghasideh Gave Sefid (více)
Trailer 2
Drama
Írán / Francie, 2020, 105 min

Obsahy(1)

Minin život se obrátí vzhůru nohama, když se dozví, že její manžel Babak nespáchal zločin, za který byl odsouzen a popraven. Úřady se za chybu omluví, vdově slíbí finanční odškodnění a tím pro ně záležitost končí. Ne tak pro Minu, která kvůli sobě i své malé dcerce zahájí tichý boj s cynickým systémem a požaduje veřejnou omluvu. Ve chvíli, kdy jí docházejí peníze, zaklepe na dveře cizinec Reza s tím, že přišel splatit dluh, který měl vůči jejímu manželovi. Mina je zpočátku ostražitá, ale postupně nechá Rezu vplout do svého života, aniž by věděla o tajemství, které je spojuje… (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (9)

Psice 

všechny recenze uživatele

Balada o bílé krávě sice cílí na podobná témata jako Farhadiho snímky, jde však více cestou psychologického dramatu s jemným dotykem magického realismu. Film je pro mne pozoruhodný především zobrazením lidskosti hlavních postav na pozadí duševně zkorumpované společnosti. Obzvlášť kontrastně zde působí téma spravedlnosti a milosrdenství, jež jsou úzce spojena s náboženstvím. K tomuto nelze neparafrázovat slova Ladislava Heryána: jestliže pro nás Bůh představuje spravedlnost, budeme druhé soudit; jestliže je pro nás Bůh milosrdenstvím, budeme vůči druhým velkorysí, dávající a milosrdní. A právě taková je Mina navzdory všem protivenstvím života – neustále se otevírá životu za cenu vlastní zranitelnosti. ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Pro Írán typicky těžkopádné téma, které navíc působí tentokrát hodně cílené na evropský trh. Na jednu stranu to z tohoto důvodu trochu na sílu vyjmenovává dokola ty samé, pro Evropana nepochopitelné, kulturní rozdíly se psama, zapovězenýma mužskýma návštěvama a žalobama pro ženy za neřádný život, na stranu druhou to má často výborně poskládanou scénu, a snahu neokázale propojit v jednom statickém záběru ideálně všechny elementy, které je třeba danou scénou říct. A Maryam Moghadam hraje tu životem ztřískanou a pomalu na nohy se vracející single matku vážně fantasticky. ()

Reklama

skok01 

všechny recenze uživatele

První setkání s Íranským filmem. Zajímavé dílo. Téma a jeho zpracování se mi líbí. Zajímavé je i vyvrcholení děje. Ženský herecký výkon v hlavní roli je vynikající. Musím uznat, skvěle zahráno. Závěrem jen úplně nerozumím těm několika málo okamžikům s krávou a lidmi kolem ní (ale je pravda že neznám, nemám nastudováno sociálně/náboženskou stránku v Íránu, jinak bych to třeba pochopil rychleji). ()

MathLover 

všechny recenze uživatele

Za mě TOPovka loňského KVIFFu (2021)...90% Nemohu se ubránit srovnání s Farhadiho filmy jako např. Rozchod Nadera a Simin. Opět zde totiž můžeme pozorovat typický íránský způsob života, pomalé záběry, morální dilemata. Nicméně ve změti filmů na festivalu si vždy zapamatujete právě tento film a tento způsob vyprávění (podobně jako nikdy nezapomenu na Farhadiho Rozchod, nezapomenu ani Baladu o bílé krávě...přitom ostatní festivalové filmy se z paměti pomalu vytrácí...). ()

Bebacek 

všechny recenze uživatele

Musím přiznat, že mě už ty íránské filmy, v nichž se stále dokola řeší otázky morálky a viny nad zločinem, který někdo (ne)spáchal, trochu přestávají bavit. Dávkování informací o tom, kdo je kdo, bylo završeno dost brzo na to, aby mě film udržel v nějakém dramatickém napětí. V tomto je zkrátka mistr Asghar Farhadi. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama