Reklama

Reklama

Balada o bílé krávě

  • Írán Ghasideh Gave Sefid (více)
Trailer 1
Drama
Írán / Francie, 2020, 105 min

Obsahy(1)

Minin život se obrátí vzhůru nohama, když se dozví, že její manžel Babak nespáchal zločin, za který byl odsouzen a popraven. Úřady se za chybu omluví, vdově slíbí finanční odškodnění a tím pro ně záležitost končí. Ne tak pro Minu, která kvůli sobě i své malé dcerce zahájí tichý boj s cynickým systémem a požaduje veřejnou omluvu. Ve chvíli, kdy jí docházejí peníze, zaklepe na dveře cizinec Reza s tím, že přišel splatit dluh, který měl vůči jejímu manželovi. Mina je zpočátku ostražitá, ale postupně nechá Rezu vplout do svého života, aniž by věděla o tajemství, které je spojuje… (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (9)

Psice 

všechny recenze uživatele

Balada o bílé krávě sice cílí na podobná témata jako Farhadiho snímky, jde však více cestou psychologického dramatu s jemným dotykem magického realismu. Film je pro mne pozoruhodný především zobrazením lidskosti hlavních postav na pozadí duševně zkorumpované společnosti. Obzvlášť kontrastně zde působí téma spravedlnosti a milosrdenství, jež jsou úzce spojena s náboženstvím. K tomuto nelze neparafrázovat slova Ladislava Heryána: jestliže pro nás Bůh představuje spravedlnost, budeme druhé soudit; jestliže je pro nás Bůh milosrdenstvím, budeme vůči druhým velkorysí, dávající a milosrdní. A právě taková je Mina navzdory všem protivenstvím života – neustále se otevírá životu za cenu vlastní zranitelnosti. ()

Bebacek 

všechny recenze uživatele

Musím přiznat, že mě už ty íránské filmy, v nichž se stále dokola řeší otázky morálky a viny nad zločinem, který někdo (ne)spáchal, trochu přestávají bavit. Dávkování informací o tom, kdo je kdo, bylo završeno dost brzo na to, aby mě film udržel v nějakém dramatickém napětí. V tomto je zkrátka mistr Asghar Farhadi. ()

Reklama

MathLover 

všechny recenze uživatele

Za mě TOPovka loňského KVIFFu (2021)...90% Nemohu se ubránit srovnání s Farhadiho filmy jako např. Rozchod Nadera a Simin. Opět zde totiž můžeme pozorovat typický íránský způsob života, pomalé záběry, morální dilemata. Nicméně ve změti filmů na festivalu si vždy zapamatujete právě tento film a tento způsob vyprávění (podobně jako nikdy nezapomenu na Farhadiho Rozchod, nezapomenu ani Baladu o bílé krávě...přitom ostatní festivalové filmy se z paměti pomalu vytrácí...). ()

skok01 

všechny recenze uživatele

První setkání s Íranským filmem. Zajímavé dílo. Téma a jeho zpracování se mi líbí. Zajímavé je i vyvrcholení děje. Ženský herecký výkon v hlavní roli je vynikající. Musím uznat, skvěle zahráno. Závěrem jen úplně nerozumím těm několika málo okamžikům s krávou a lidmi kolem ní (ale je pravda že neznám, nemám nastudováno sociálně/náboženskou stránku v Íránu, jinak bych to třeba pochopil rychleji). ()

Othello 

všechny recenze uživatele

Pro Írán typicky těžkopádné téma, které navíc působí tentokrát hodně cílené na evropský trh. Na jednu stranu to z tohoto důvodu trochu na sílu vyjmenovává dokola ty samé, pro Evropana nepochopitelné, kulturní rozdíly se psama, zapovězenýma mužskýma návštěvama a žalobama pro ženy za neřádný život, na stranu druhou to má často výborně poskládanou scénu, a snahu neokázale propojit v jednom statickém záběru ideálně všechny elementy, které je třeba danou scénou říct. A Maryam Moghadam hraje tu životem ztřískanou a pomalu na nohy se vracející single matku vážně fantasticky. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama