Reklama

Reklama

Balada o bílé krávě

  • Írán Ghasideh Gave Sefid (více)
Trailer 2
Drama
Írán / Francie, 2020, 105 min (Alternativní 101 min)

Obsahy(1)

Minin život se obrátí vzhůru nohama, když se dozví, že její manžel Babak nespáchal zločin, za který byl odsouzen a popraven. Úřady se za chybu omluví, vdově slíbí finanční odškodnění a tím pro ně záležitost končí. Ne tak pro Minu, která kvůli sobě i své malé dcerce zahájí tichý boj s cynickým systémem a požaduje veřejnou omluvu. Ve chvíli, kdy jí docházejí peníze, zaklepe na dveře cizinec Reza s tím, že přišel splatit dluh, který měl vůči jejímu manželovi. Mina je zpočátku ostražitá, ale postupně nechá Rezu vplout do svého života, aniž by věděla o tajemství, které je spojuje… (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (17)

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

tady je jasně vidět odlišnost kultury.Mě film dojal svoji otevřeností.Jakou cenu tam má žena po smrti manžela.Stane se majetkem jeho rodiny?A hlavně když sebou přinese peníze za odškodnění tak už věděli jak s nimi naloží!Hnus!Druhý takový pohled byl na obsah filmu.Odsouzení nevinného a to jak se s tím soudnictví vypořádává.Zaznělo tam:za peníze státu jsi vystudoval a teď chceš odejít?! ()

Bebacek 

všechny recenze uživatele

Musím přiznat, že mě už ty íránské filmy, v nichž se stále dokola řeší otázky morálky a viny nad zločinem, který někdo (ne)spáchal, trochu přestávají bavit. Dávkování informací o tom, kdo je kdo, bylo završeno dost brzo na to, aby mě film udržel v nějakém dramatickém napětí. V tomto je zkrátka mistr Asghar Farhadi. ()

Reklama

skok01 

všechny recenze uživatele

První setkání s Íranským filmem. Zajímavé dílo. Téma a jeho zpracování se mi líbí. Zajímavé je i vyvrcholení děje. Ženský herecký výkon v hlavní roli je vynikající. Musím uznat, skvěle zahráno. Závěrem jen úplně nerozumím těm několika málo okamžikům s krávou a lidmi kolem ní (ale je pravda že neznám, nemám nastudováno sociálně/náboženskou stránku v Íránu, jinak bych to třeba pochopil rychleji). ()

Psice 

všechny recenze uživatele

Balada o bílé krávě sice cílí na podobná témata jako Farhadiho snímky, jde však více cestou psychologického dramatu s jemným dotykem magického realismu. Film je pro mne pozoruhodný především zobrazením lidskosti hlavních postav na pozadí duševně zkorumpované společnosti. Obzvlášť kontrastně zde působí téma spravedlnosti a milosrdenství, jež jsou úzce spojena s náboženstvím. K tomuto nelze neparafrázovat slova Ladislava Heryána: jestliže pro nás Bůh představuje spravedlnost, budeme druhé soudit; jestliže je pro nás Bůh milosrdenstvím, budeme vůči druhým velkorysí, dávající a milosrdní. A právě taková je Mina navzdory všem protivenstvím života – neustále se otevírá životu za cenu vlastní zranitelnosti. ()

SAINTS 

všechny recenze uživatele

" A hľa, povedal Mojžiš svojmu ľudu:, Boh vám prikazuje, aby ste obetovali kravu. Povedal:, Nerobíš si z nás posmešky?" Týmto citátom z Koránu začína horký príbeh Balady o bielej krave. Film sa sústredí na individuálny príbeh jednej ženy, zároveň však funguje ako alegoria iránskej spoločnosti. Film síce poukazuje na reálne problémy súčasného Iránu, či už ide o trest smrti alebo práva žien. Spoločensko- kritickú tému však podáva skôr v kafkovskom  duchu než pomocou realistických prostriedkov. Film je kritický voči islamskému právu, iránskej jurisdikcii a dehonestácii práv žien. No útok proti islamu je však skôr odsúdením teokratického režimu než osobnej náboženskej viery. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Název filmu odkazuje na posvátnou krávu Surah, o které se píše v Koránu. Bílá kráva je zde metaforou pro nevinného člověka, který je odsouzen ke smrti. (groz122)

Reklama

Reklama