poster

Zabít nebo zemřít: Hráči - série sedmá

 • USA

  Series 7: The Contenders

Komedie / Thriller / Akční

USA, 2001, 86 min

 • monolog
  ***

  Takhle k ránu, někdy po půlnoci poslouchám svýho oblíbenýho Sinatru a přitom kombinuju skripty na renovaci svý stránky o něm a tu se ozve zděšený mámin hlas z obývacího pokoje, jak mě volá. "Co to?" Povídám si. "Mamka ještě u telky neusnula?" A tak se tam jdu podívat, co se děje a ona mi celá zmatená a vyděšená vypráví o nějaké nové reality show, ve které se lidé opravdu střílí a ihned svá slova doplňuje fakty z televize, kde je právě přesně ta reality show. Docela poděšen z očekávání usedám (protože co je moc, to je moc) a nějakých těch posledních dvacet třicet minut taky sleduji, ale jak čas ubíhá, vkrádá se mi na mou cynickou nedůvěřivou mysl, co to je za sračku a že to nemůže být skutečnost. A taky že ano, žádný dokument nebo reality show, ale jen hloupej americkej akčňák, navíc podle Běžícího muže. Pravda ovšem je, že pro člověka, který neviděl počáteční titulky, kterej netuší, že něco takovýho vůbec natočili, kterej se právě probudil a uviděl to v televizi, kterej není tak cynickej a nedůvěřivej vůči všemu jako třeba já, ten musí alespoň na okamžik naletět, jako se to stalo mojí mámě. I já na pár minut naletěl. Film se mi sice zpracováním nijak moc nelíbil, ale to neznamená, že ho naprosto odsoudím, protože oproti mnoha jiným, má v sobě určitou varovnou myšlenku (která sice patří už k původnímu dílu) a navíc mi poslední dobou připadá, že by to vážně mohlo brzy nastat. Vždyť reality show je o realitě a té je v televizi stále víc a to i ve filmu o ryze fantastických věcech nebo animovaných věcech (za vše třeba Shrek). Lidé se chtějí dívat na sebe, už je nezajímají namakaní hrdinové, chtějí v té televizi vidět někoho, kdo by mohl být jimi. A tak reality show získávají takový úspěch. Není to první varování v SF literárním světě na téma reality show. Nedávno jsem četl jednu povídku o tom, jak každý rok vždycky odříznou jednu vesnici od okolního světa, do každýho pokoje i na ulice dají kamery a mikrofony a pak napíšou scénář, podle kterého se budou lidé chovat (přičemž ti o scénáři neví) a tak tam vznikají různé rozbroje a takové věci. Taky to tam skončilo vyvražděním, ale televizní úspěch zaručen. Reality show je obrovský mamut, slon v porcelánu, rozjetý vlak, který jen tak něco nezastaví a před tím se tento film snaží varovat. A daří se mu to podle mě docela dobře, přestože nepříliš dobrou formou.(7.11.2006)

 • ripo
  odpad!

  po prvé : DVD som si nekúpil z vlastnej vôle, ale len ako príbal k jednému nemenovanému časopisu po druhé : takúto zhovädilosť mohli vymyslieť len v štáte zvanom USA po tretie : ani zďaleka to nepripomína skutočnú reality show po štvrté : psychologické monológy hraničia so stupiditou po piate : NEVYHADZUJTE PENIAZE ZA POCHYBNÉ DVD !!!(28.3.2005)

 • FilmFan24
  *

  Nevědět, že se jedná o film, málem by jeden skočil na to, že se jedná o vraždění v přímém televizním přenosu. Zajímavý námět o zvrhlé reality show, kde místo stupidních úkolů hráči vraždí, aby přežili. Škoda, že chybí ta tolik potřebná nadsázka, aby ještě více vynikla zhůvařilost takového televizního programu. Víc už ale netoužím vidět važdící těhotnou "Mámu smrt" či bláznivého Tonyho! Jednou a dost!(5.5.2009)

 • selfesteem
  ****

  Vyšší hodnocení jako já dají tomuto filmu jedinci, které také překvapil z ničeho nic v pozdních večerních hodinách na ČT. Ospale jsem to zapla bez toho, aniž bych postřehla počáteční titulky a nevěřila jsem vlastním očím. Nachytali mě, parchanti. A to strašlivě. Říkala jsem si, že celý svět jde do pryč, že už vážně neznáme hranic, že se už se lidé nedokáží bavit jinak než sledováním stupidního se vyvražďování navzájem. Chtělo se mi řvát zoufalstvím. Fakt mě dostali. Kdybych si to půjčila jako film, byla bych na to připravená, a asi by mě to jen přivedlo ke střízlivému zamyšlení. Když to ale na vás vybafne v televizi nebo vám to někdo pustí jako novou americkou reality show, tak to je skutečně šílený a šokující zážitek.(22.4.2009)

 • Slarque
  ****

  Velice povedená a zábavná variace na příšerné televizní reality show. Mnoho lidí to zřejmě nepochopilo, ale tohle byla spíš satira, než že by se autoři snažili o parodii. Není to trapné, není to amatérské a nutí to k zamyšlení. Nicméně: žena v osmém měsíci těhotenství, pacifista s rakovinou, nezaměstnaný muž, důchodce, studentka a věřící zdravotní sestra – na koho byste si vsadili?(18.4.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace