poster

Zabít nebo zemřít: Hráči - série sedmá

 • USA

  Series 7: The Contenders

Komedie / Thriller / Akční

USA, 2001, 86 min

 • monolog
  ***

  Takhle k ránu, někdy po půlnoci poslouchám svýho oblíbenýho Sinatru a přitom kombinuju skripty na renovaci svý stránky o něm a tu se ozve zděšený mámin hlas z obývacího pokoje, jak mě volá. "Co to?" Povídám si. "Mamka ještě u telky neusnula?" A tak se tam jdu podívat, co se děje a ona mi celá zmatená a vyděšená vypráví o nějaké nové reality show, ve které se lidé opravdu střílí a ihned svá slova doplňuje fakty z televize, kde je právě přesně ta reality show. Docela poděšen z očekávání usedám (protože co je moc, to je moc) a nějakých těch posledních dvacet třicet minut taky sleduji, ale jak čas ubíhá, vkrádá se mi na mou cynickou nedůvěřivou mysl, co to je za sračku a že to nemůže být skutečnost. A taky že ano, žádný dokument nebo reality show, ale jen hloupej americkej akčňák, navíc podle Běžícího muže. Pravda ovšem je, že pro člověka, který neviděl počáteční titulky, kterej netuší, že něco takovýho vůbec natočili, kterej se právě probudil a uviděl to v televizi, kterej není tak cynickej a nedůvěřivej vůči všemu jako třeba já, ten musí alespoň na okamžik naletět, jako se to stalo mojí mámě. I já na pár minut naletěl. Film se mi sice zpracováním nijak moc nelíbil, ale to neznamená, že ho naprosto odsoudím, protože oproti mnoha jiným, má v sobě určitou varovnou myšlenku (která sice patří už k původnímu dílu) a navíc mi poslední dobou připadá, že by to vážně mohlo brzy nastat. Vždyť reality show je o realitě a té je v televizi stále víc a to i ve filmu o ryze fantastických věcech nebo animovaných věcech (za vše třeba Shrek). Lidé se chtějí dívat na sebe, už je nezajímají namakaní hrdinové, chtějí v té televizi vidět někoho, kdo by mohl být jimi. A tak reality show získávají takový úspěch. Není to první varování v SF literárním světě na téma reality show. Nedávno jsem četl jednu povídku o tom, jak každý rok vždycky odříznou jednu vesnici od okolního světa, do každýho pokoje i na ulice dají kamery a mikrofony a pak napíšou scénář, podle kterého se budou lidé chovat (přičemž ti o scénáři neví) a tak tam vznikají různé rozbroje a takové věci. Taky to tam skončilo vyvražděním, ale televizní úspěch zaručen. Reality show je obrovský mamut, slon v porcelánu, rozjetý vlak, který jen tak něco nezastaví a před tím se tento film snaží varovat. A daří se mu to podle mě docela dobře, přestože nepříliš dobrou formou.(7.11.2006)

 • anderson
  ****

  Musím dať 4* nakoľko táto paródia na žáner reality show prišla do našej distribúcie (najprv na VHS od BONTONu a potom na DVD ako exkluzívna príloha časopisu DVD MAG) v čase keď sme na našich obrazovkách nemali sračky typu BIG BROTHER a spol. Preto má tu na ČSFD také mizerné hodnotenie, pritom oproti takému MY LITTLE EYE je to priam klenot. No veď uznajte sami: V americkej TV beží súťaž do ktorej vylosujú niekoľko náhodných a rôznorodých účastníkov, ktorí sa majú navzájom pozabíjať. Posledný živý získa finančnú odmenu. No a súčasnou favoritkou, ktorá vstupuje do 7. série je tehotná mladá žena, ktorá má navyše k jednému z účastníkov (chlapovi s rakovinou varlat) osobný vzťah a ktorá zabíja aby prežila. Fakt absurdita navyše v štýle BLAIR WITCH. Apropo ripo, to DVD je všetko možné len nie pochybné :-). (11.10.2006)(11.10.2006)

 • ripo
  odpad!

  po prvé : DVD som si nekúpil z vlastnej vôle, ale len ako príbal k jednému nemenovanému časopisu po druhé : takúto zhovädilosť mohli vymyslieť len v štáte zvanom USA po tretie : ani zďaleka to nepripomína skutočnú reality show po štvrté : psychologické monológy hraničia so stupiditou po piate : NEVYHADZUJTE PENIAZE ZA POCHYBNÉ DVD !!!(28.3.2005)

 • novoten
  **

  Ta idea brutální reality show jako metafory "kam to může dojít" už mě několikrát napadla, ale podobně špatné zpracování si nezasloužila. Psychologicky laděné nevěrohodné vsuvky, scény nenadálých setkání se supertrapnými replikami typu "Ty ho ještě pořád miluješ" mi nějak nekorespondují s předchozími pokusy o drsnou atmosféru. Ve výsledku je to 30% za několik obstojnějších scén, kdy se přeci jen tvůrcům podařilo ze mě vykřesat nějakou emoci, a za vynikající poslední záběr. Ale u podobného pokusu chci vidět nápady, ne základní premisu roztaženou na půldruhou hodinu.(1.4.2007)

 • hirnlego
  *

  To si ze mě už vážně někdo dělá prdel! Co to má jako bejt?! Heh, tu jednu * dávám za pár návalů nechápavého smíchu, které ve mně vyvolala neuvěřitelná trapnost tohohle "něčeho" - ale řekněte mi - je to parodie, neni to parodie? A nebo jsou Amíci už tak nechutní, že se tímhle baví stejně jako u nás někdo Vyvolenými a podobnými sračkami? Pravděpodobně to bude ta parodie - ale tak debilně udělaná, že člověk fakt neví - když už parodovat Big Brother a spol., tak přece sakra pořádně - tohle je amatéřina jak prase a k smíchu není její vtipnost, nýbrž opravdu jen ta trapnost. Nebo mi něco uniklo? Asi jo...(5.11.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace