Východ je východ

East Is East

Komedie / Drama

Velká Británie, 1999, 93 min

Vynikající hořká komedie z prostředí pákistánské rodiny, žijící v Anglii. Myslím, že tento film velmi dobře vystihuje ten hlavní problém těchto muslimských přistěhovalců. Ten problém je v tom, že oni chtějí žít u nás v Evropě podle svých ortodoxních pravidel, která jim ukládá jejich víra. Nechápou, že to není možné, že naše kultura a víra je zcela jiná než ta jejich a že je na nich, aby se přizpůsobili, protože oni jsou tu cizinci. V tomto filmu se tento problém řeší převážně s humorem, ale tvrdohlavý otec stále lpí na tradicích a nechápe, že jeho děti chtějí žít už jinak, protože se narodily už v Anglii. Proto je závěr i dost dramatický a končí to tak nějak do ztracena, bez řešení. Většinou jsem se bavil a tak hodnotím nadprůměrně.(13.9.2011)

Komedie a zároveň sociálně kritická sonda do života pakistánské menšiny v Anglii. Na jedné straně snaha hlavy rodiny držet děti u tradic původní kultury, na druhé straně touha dětí zařadit se mezi běžné Angličany a skoncovat nadobro s náboženskými předsudky. Je to úsměvný film o vážných věcech, se kterými nede stejně nic dělat. A já nikdy nezapomenu na scénu, kdy matka v podání Lindy Bassett s cigaretou mezi rty vysype z dózy sušenky na talíř a zahuláká na celý dům "Snídaně!!"(9.7.2008)

Na realistickou výpověď o začlenění a soužití pákistánské rodiny tam bylo až příliš líbivých a zároveň zlehčujících prvků i když se našlo pár vyhrocených situací, kdy mi přeci jen zamrznul úsměv na tváři. Ale jako komedie to není tak úplně marné, zvlášť ta závěrečná návštěva nevěst a jejich rodičů mě pobavila, to jak tam všichni seděli a polovina z nich jen tak tak zadržovala smích, zatímco chudáci ženiši, ti měli výraz, jako by nevěděli, jestli se smát nebo zdrhnout a už se nikdy nevracet. Za lepší tři.(25.3.2015)

Souznění dvou rozdílných kultur není vůbec žádná prdel. Britové, Pakistánci, Muslimové, Indové. Všechno se v tomto příběhu setkává, aby nám nádherně ukázalo, co za problém může vzniknout, když se benevolentní Evropa setká se striktními pravidly východu. Možná i proto ten originální název. Každopádně natočeno to bylo Irem, takže jsem se občas od srdce zasmál, ale i povzdechl nad tím, co všechno mi na východ od nás přijde nelogické. Příjemný, ale místy dost smutný střet dvou (a více) naprosto rozdílných kultur.(27.8.2014)

To by měl George vidět, jak se žije třeba v Leedsu, kde je těch menšin mraky, mají své městské čtvrti a projížděním jsem si připadala, že projíždím snad celým světem. V souvislosti s tím je tam nepřeberné množství míst jejich uctívání, stačí si vybrat. Jsem přesvědčená, že ten, kdo tam žije dvacet let a víc, musí nutně dojít k mnoha kompromisům. Ovšem ne tak pan Khan, taťka sedmi dětí, tak trošku despotík a puritánek. Ještě, že měl manželku, které by měl líbat ruce každý den. Je to dramédie v mnoha tóninách, kde se vám někdy budou cukat koutky úst smíchy, aby vzápětí zatuhly nad jinými situacemi, kde jeden žasne, kam až se dá zajít, aby se dodržela určitá tradice. Chudák klučina. Fajn jednohubka za tři hvězdy.......lepší.(23.7.2015)