poster

Východ je východ

 • Velká Británie

  East Is East

Komedie / Drama

Velká Británie, 1999, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • markotter
  ****

  Docela zábavné, hlavně zpočátku, jak film postupuje, začíná z něj mírně mrazit - to s jakou vervou tady tatínek prosazuje svou vůči synům i manželce dává nahlédnout do mentality muslimů. Není asi těžké od "domácího" fundamentalismu" přejít k tomu mezinárodnímu a odtud je jen krůček k Al Kajdě. EU by si měla uvědomit, že její přílišná otevřenost je jí hodně na škodu. Nedovedu si představit, že bych se přestěhoval třeba do Sýrie :-) a moje žena si tam vykračovala v bikinách po ulici a hlásala západní "učení"...(14.1.2014)

 • BuryGol
  ****

  Co se na začátku zdálo jako roztomilá komedie, skončilo jako pěkný drama. Ač je film zasazenej do 70 let, dneska by to nevypadalo jinak. Přenášení náboženství a tradic do jinýho kontinentu prostě nejde. Buď se člověk odprostí a přijme zemi, kam přivandroval a nebo ten svůj islámskej zadek nechá na východě.(9.10.2010)

 • dormouse
  ****

  Komedie a zároveň sociálně kritická sonda do života pakistánské menšiny v Anglii. Na jedné straně snaha hlavy rodiny držet děti u tradic původní kultury, na druhé straně touha dětí zařadit se mezi běžné Angličany a skoncovat nadobro s náboženskými předsudky. Je to úsměvný film o vážných věcech, se kterými nede stejně nic dělat. A já nikdy nezapomenu na scénu, kdy matka v podání Lindy Bassett s cigaretou mezi rty vysype z dózy sušenky na talíř a zahuláká na celý dům "Snídaně!!"(9.7.2008)

 • Malarkey
  ***

  Souznění dvou rozdílných kultur není vůbec žádná prdel. Britové, Pakistánci, Muslimové, Indové. Všechno se v tomto příběhu setkává, aby nám nádherně ukázalo, co za problém může vzniknout, když se benevolentní Evropa setká se striktními pravidly východu. Možná i proto ten originální název. Každopádně natočeno to bylo Irem, takže jsem se občas od srdce zasmál, ale i povzdechl nad tím, co všechno mi na východ od nás přijde nelogické. Příjemný, ale místy dost smutný střet dvou (a více) naprosto rozdílných kultur.(27.8.2014)

 • emma53
  ***

  To by měl George vidět, jak se žije třeba v Leedsu, kde je těch menšin mraky, mají své městské čtvrti a projížděním jsem si připadala, že projíždím snad celým světem. V souvislosti s tím je tam nepřeberné množství míst jejich uctívání, stačí si vybrat. Jsem přesvědčená, že ten, kdo tam žije dvacet let a víc, musí nutně dojít k mnoha kompromisům. Ovšem ne tak pan Khan, taťka sedmi dětí, tak trošku despotík a puritánek. Ještě, že měl manželku, které by měl líbat ruce každý den. Je to dramédie v mnoha tóninách, kde se vám někdy budou cukat koutky úst smíchy, aby vzápětí zatuhly nad jinými situacemi, kde jeden žasne, kam až se dá zajít, aby se dodržela určitá tradice. Chudák klučina. Fajn jednohubka za tři hvězdy.......lepší.(23.7.2015)