Godzilla VS Destoroyah

Akční / Sci-Fi

Japonsko, 1995, 103 min

Takao Ókawara

Akira Ifukube

Režisér Takao Okawara se po menší pauze vrátil zpět k této sérii a dostal nezáviděníhodný úkol, celou jí co možná nejšetrněji „zakončit“. V Japonsku se Gojira těšila a dodnes těší obrovské popularitě a její smrt by vyvolala velkou dávku divácké nevole. Jenže Toho v té době pracovalo na mnoha filmových projektech a bylo zkrátka potřeba si od legendárního monstra odpočinout. I proto zřejmě scénárista Kazuki Omori vsadil na nostalgii a snažil se do svého díla zasadit několik vzpomínkových scén a narážek na původní Gojiru z roku 1954, což mnozí opravdu kvitovali s velkým povděkem. Rovněž obsazení herečky Momoko Kochi se ukázalo býti dobrým tahem. Bylo proto potřeba ještě pořádně zapracovat na atmosféře a zapůsobit na city, aby to celé mělo pořádné grády. Jak se však ve finále ukázalo, tvůrcům se to v tomto dvaadvacátém dílu podařilo jen napůl. Nový image Gojiry nevypadal vůbec špatně, zvláště když jsme jí mohli porovnat s její předchůdkyní, jenže v černobílém hábitu prostě ty souboje a destrukce města vypadali mnohem lépe. A o to tu šlo především. Bylo sice vidět, že technika šla kupředu (zvláště u modelů tanků, lodí, letadel či vrtulníků), ale ty papundeklové baráčky a maketa letiště vypadali pořád až moc uměle. Správný fanda však i tyto nedostatky hodí za hlavu, protože děj je přece jenom nejdůležitější. Srdceryvných momentů tu bylo několik a přiznám se, že i já cítil lehké mrazení při závěrečné scéně či souboji Juniora a Destoroyaha, ale jak ukázal závěr, přece jenom si tvůrci nechali otevřená vrátka. 70%(3.12.2014)

Slovne spojenie "zvlastne efekty" nadobuda pri tomto filme zvlastny sebaparodicky vyznam! Ja viem, vsetky predchadzajuce diely Godzilly ovplyvali vizualnou strankou ktora divakovi sposobovala neustaly krcovity smiech, ale vacsina z nich bola natocena v 50. a 60. rokoch, zatial co tento skvost sa datute z roku 1995! Ak ste videli videoklip Intergalactic od Beastie Boys, tak asi viete co myslim, az na to ze tu sa to vsetko berie UPLNE vazne! Scenka s gumenou mrtvolou mladata Godzilly a pri nom placuce dve japonske devy (jedna vedkyna a druha expertka na zbrane) hovori za vsetko - neumyselny homor spolu s dementnymi FX su najvacsimi devizami tohto snimku. Ide to az tak daleko, ze pri niektorych pasazach filmu sa budete bat o svoj zivot z dovodu obavy umrtia smiechom! Z tohto uhla pohladu asi najsilnejsie vychadza scena utoku gumeno-polystyrenoveho krabieho predatoro-votrelca na vojensku zakladnu miniaturnych plastovych hraciek predstavujucich vojensku techniku ako napr. sonicky tank alebo japonska verzia katuse. Ak mam spomenut herecke vykony, tak len tolko ze vo filme sa nevyskytuju ziadne, este raz - ZIADNE. "Herci" sa po cely cas na seba len pozeraju (bez akejkolvek stopy mimiky v tvari) a sucho roboticky recituju vety zo scenara... Prijemne prakvapi priemerna kamera ktora prekvapivo zabera to co ma (ako inak?). Nakoniec nemozem nespomenut monumentalnu a silne huciacu hudbu ako adekvatne pozadie kazdemu suboju Godzilly s cim-to-vlastne-sakra-stale-bojuje?, ktora je...hm...adekvatna. Bohuzial nemozem hodnotit snimok lepsie ako hodnotim, a to pretoze po cely cas si udrzuje nekompromisne nudne tempo bez akehokolvek prekvapenia (ak neratam fakt ked som sa v 3/4 filmu dozvedel ze Godzilla nevybuchne silou vsetkych atomovych zbrani ale roztopi sa, prepali az do jadra Zeme co sposobi exploziu planety!). Ja som film bohuzial pozeral sam a pre skupinove vzhliadnutia by som nevahal dat plne hodnotenie - tento film je totiz fakt kopa srandy!!!(21.9.2004)

Snaha priživiť sa na 90s trende zabíjania franchisov (Death of Superman, Hellraiser: Bloodline, Jason Goes to Hell, Freddy's Dead, Halloween H20...). Bohužiaľ neskapína len Godzilla ale celý film. Napriek tomu, že je to vizuálne príťažlivé (lávovitá Godzilla, Destoroyah čoby rip-off z Votrelca a Predátora), relatívne hlúpe (roztápanie sa Godzilly) a fatálne (odkazy na originál z 1954), všetko to ide navnivoč a to hlavne kvôli šialenej japonskej dialektike, kedy sa tvorcovia nevedia rozhodnúť, či je Godzilla skaza alebo hrdina, či jej roztopenie zničí svet alebo nie, či je Destoroyah naša nádej na záchranu alebo definitívna pohroma. Celé je to nesúrodé a prekomplikované. Chýba tomu priamočiara hlúpa jednoduchosť klasickej ságy. Nehovoriac o tom, že opäť raz to má asi o 20 minút viac, ako by sa slušilo.(25.5.2014)

HEISEI séria začala znamenite ( viď THE RETURN OF GODZILLA, či GODZILLA VS BIOLLANTE ), lenže tento razantný nástup sa nedokázal udržať dlho. Ďalšie snímky kvalitatívne klesali a robili slávnemu monštru skôr hanbu. O to viac ma potešilo, že zakončenie tohto renesančného obdobia godzillovskej série je dokonalým ´´kaiju´´ s mimoriadne efektnými trikovými scénami, pyrotechnika tu buráca viac ako inokedy a Godzilla je nukleárne napumpovaný ´´badass´´, s ktorým je neradno srandovať. Skvelý THE END jednej dekády.(27.1.2017)

S Godzillou nie je niečo v poriadku, je celá žeravá a dymí sa z nej. Silno sa totiž zahrieva a napokon má vybuchnúť, čo bude mať za následok nukleárny holokaust a koniec sveta. Japonci preto vyvinú zmrazovacie zbrane aby ju trocha schladili. Medzitým sa však začnú rozmnožovať nejaké nové príšery. Najprv sú mikroskopické a zožerú len pár rýb, rýchlo však vyrastú na hračkársky vyzerajúce krabovité potvory s votreleckými vyskakovacím sánkami. Súboj týchto potvor s elitným komandom tiež pripomína votrelcov. Nakoniec sa vyvinie jeden obrí Destoroyah a jeto teda riadne apokalyptické hovado. Godzilla bude mať zasa plné pazúry práce a tentoraz jej helfne aj synátor Giodzilla Junior. Záverečný zápas s Destoroyahom je už tradične efektný a plný rozprskávajúcich sa mrakodrapov, aj keď nemá na predchádzajúci súboj so Spacegodzillou ktorý bol predsa len veľkolepejší. No a napokon príde ten okamih na ktorý sa čakalo a Godzilla sa predsa len roztaví. Fakt ma to vzalo. R.I.P(10.7.2011)

• - Posledný film o Godzille od producenta Tomoyuki Tanaku, ktorý sa ako jediný podieľal na všetkých predošlých snímkach o tomto monštre. (beso74)

• - Spoiler: K filmu byl natočen alternativní konec, kde Godzilla vyhrála. Podle názoru tvůrců filmu se však více vyjímal závěr, v němž monstrum umírá. (Terva)

• - Postava Emiko Yamane je stvárnená herečkou Momoko Kôchi, ktorá si zahrala už v pôvodnej Godzille (1954) od Išira Hondu. Zároveň to bola jej posledná filmová úloha, o 3 roky neskôr podľahla rakovine. (beso74)