Městečko South Park (TV seriál)

Mestečko South Park

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Komedie

USA, 1997–2019, 112 h 33 min (Minutáž: 22 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Trey Parker, Matt Stone, Isaac Hayes (herec, a.z.), Jay Leno, Tomorowo Taguči, Jenna Mattison, Elton John, Ozzy Osbourne, George Clooney, Malcolm McDowell, Kyle McCulloch, Jennifer Aniston, Dian Bachar, Peter Serafinowicz, Rick James, Thom Yorke, Courtney Ford, Reginald 'Fieldy' Arvizu, Natasha Henstridge, Joe Strummer, DMX, Meat Loaf, John Lydon, Marc Shaiman, Jonny Greenwood, Ol' Dirty Bastard, Tim Armstrong, Brandon Hardesty, Bill Hader, Robert Amstler, Jessica Makinson, Brad Paisley, Pam Brady, Jonathan Davis, Frank Welker, Tommy Chong, Cheech Marin, Eric Stough, Myko Olivier, Ilana Cohn, Robert Smith, Gian Ganziano, Felix Kjellberg, Mary Kay Bergman, Henry Winkler, The Crystal Method, Charles Manson (a.z.), Eliza Schneider, Richard Belzer, Patrick Stewart (a.z.), Anne Garefino, Kief Davidson, Adrien Beard, Jennifer Howell, Franchesca Clifford, Karri Turner, Jesse Brant Howell, Michelle Jones, Michael Buffer, Toddy Walters, Bruce Howell, Brent Musburger, Nico Agnone, Jonathan Katz, Les Claypool, Nancy Kerrigan (a.z.), Norman Lear, April Stewart, Stanley G. Sawicki, Michael Ann Young, Usáma bin Ládin (a.z.), Vernon Chatman, Erica Rivinoja, Tyrone Jenkins, Eric Bauza, Sia, Endre Hules, Elon Musk, Alex Veadov, Martin L. Washington Jr., Craig LaMarsh, Rowan Smyth, Brian 'Head' Welch, Thomas Vogt, Kellen Michael, Josh Gad, Eli Bildner, Vlada Verevko

Viděl jsem každý díl kultovního animáku a moc se mi líbí jak se South Park vyvíjí, "dospívá" a neustále komentuje aktuální dění. Zbožňuju tu primitivní animaci, která je pro South Park výstižná. No a tím nejdůležitejším jsou samozřejmě perfektní charaktery postav, pro mě naprosto nejlepší postavou zůstane Butters, který svým dětinským chováním exceluje i nad Cartmenem. "Everyone knows it's Butters!!!! That's me...."(3.10.2007)

Tenhle seriál si sice z objektivního pohledu 5 ***** nezaslouží, ale stejně mu je s klidným svědomím dám, mimo jiné za neuvěřitelý fakt, že kvalita dílů s dalšími a dalšími sezonami nejenže neklesá, ale dokonce lehce stoupá! Jenže mám dojem, že málokdo tady to vydržel sledovat dodnes.. První cca 3 série byly totální převrat, tak jako ve své době třeba i Létající Cirkus, Twin Peaks, Simpsons nebo Akta X, ale v té době seriál pořád ještě jaksi hledal svojí tvář..Čímž ovšem nechci říct, že byl špatný, tento seriál má naprosté minimum horších dílů! Ze začátku si totiž prostě zřejmě opravdu zakládal jen na kritizování naprosto všeho a neustálým nadáváním malých hlavních hrdinů, což byla super sranda a bylo to něco nového, ale po čase se seriál dále vyvíjel a nezůstal jen u sprostých fóru a psychoušsky infantilně debilně zábavných dílů, časem se velmi zdůraznila rovina nesmlouvavé, geniální a vtipné sžíravé satiry a kritizování například současné politické situace v USA, nejrůzějších sekt a scientologů, byrokracie a tuposti dospělých ..Zároveň je tu mnohem hlubší pohled do duše osmiletého dítěte.. a nejde jen o hlášky, ty se skoro pak už nevyskytují, do popředí se derou předevšim výborné příběhy jednotlivých epizod (které zdaleka nejsou (obvykle) tak dementní jako třeba Erikova anální sonda z první série..) ..a krom toho, "Zabili Kennyho!" "Parchanti" se nevyskytuje už vůbec, protože Kenny pak už v každém díle neumírá.. O čem jsou některé díly? Obvykle aktuální události ve světě : Scientologie je podvod, zneužívání dětí knězi, Velikonoční pravda o Šifře mistra Leonarda, rasismus vůči židům, černochům, zrzkům, liliputům nebo třeba imigrantům z budoucnosti, partnerství homosexuálů, pravda o tragédii 9/11 a US vládě, dementní plastické operace, globální oteplování, Al Gore, války jako důsledek náboženství, hipíci, bitky fanoušků na stadionu, hraní Guitar Hero nebo třeba Warcraftu, braní steroidů sportovci a podvádění, hnusná umělá prsa, o tom jak je Paris Hilton blbá, o Michaelu Jacks..Jeffersonovi, trapné souboje televizí o sledovanost, manažeři umělců, co na nich jen vydělávaj, Crips gangztaz jsou kriplové, zobrazování proroka Mohameda v kreslených vtipech, válka mezi nebem a peklem ovládaná Sony PSP, Eric chce Nintendo Wii, etická otázka nechávání téměř mrtvých lidí na přístrojích, podvodníci, kteří tvrdí, že komunikují s duchy, PETA a nezdravý přístup ke zvířatům, Mormoni, Smog a hybridní automobily, Válka v Iráku, AIDS, Wal Mart, Eric vymýšlí pro Hollywoodská studia náměty k filmům, ve kterých VŽDY figuruje Adam Sandler. Nechybějí VELMI četné aluze a narážky na popkulturu, "celebrity" či jiné filmy: největší všivák ve vesmíru, který předstírá, že komunikuje s mrtvými-John Edward, David Blaine navádí k sebevraždám, Bono Vox je hevno, Christopher Reeve vycucává mrtvé plody (výzkum kmenových buněk), Rob Schneider je mrkev a sešívačka, Russel Crow jezdí po světě s remorkérem Remem a rve se, skvělý je díl, kde se kluci snaží zabránit Spielbergovi a Lucasovi předělat své staré dobré filmy, Indianu Jonese atak.. některé filmy: Den poté, Resident Evil, 300, Utrpení Krista, 24 hodin, Pán prstenů, Věc, Hvězdná brána, Černý jestřáb sestřelen, Simpsons...Co se týče kritizování scientologie, tak na protest tehdy odešel Issac Hayes, Chef, což byla škoda, ale vlastně se divím, že se něco podobného nestalo už mnohem dřív. Tak dlouho Stone a Parker šťourali, až naštvali člena vlastního štábu. Říkám si ale, že kdyby se dlouho nic nedělo, udělali by díl, ve kterém si utahují z příliš flegmatických lidí, nebo tak něco..Výborný je také díl, ve kterém vystupuje Lemmiwinks, Tarbušák, Tarbuší král:) Co říct závěrem? Kromě satiry je to prostě taky naprosto famózní sranda!:D(20.11.2004)

"Krucinál, zabili Kennyho, parchanti!" Nemohu hodnotit jako celek, protože tenhle animovaný seriál pro dospělé má setsakramensky moc epizod a já všechny neviděl. Ovšem kdykoli na to v TV narazím rád se podívám a vždy se pobavím s úsměvem od ucha k uchu. Je to vulgární a vtipné. Kreslená postavičky jsou sympatické nejvíce asi Kenny, nejchudší chlapec na světě... Tedy v South Parku.:D A pak je tady Eric Cartman, největší zm*d v seriálu, kterého ovšem nejde nenávidět a skoro každý si ho po pár epizodách prostě musí zamilovat. "Seru na vás, jdu domů." 5 hvězd tomu já osobně však dát nemohu, protože můj top to není. Já to vnímám jako takovou příjemnou oddechovku na kterou se čas od času podívám.(23.1.2017)

Předem upozorňuji, že mám k tomuto seriálu lepší a vřelejší vztah než ke všemu ostatnímu včetně lidí. Doposud jsem nenašel nic tak geniálního, nic tak dokonalého a nic tak úžasného. Seriál, který změnil a ovlivnil můj život a to hned několikrát. Řečeno naprosto bez nadsázky. Parker a Stone jsou DaVinci dnešní doby. Je zatraceně těžké pochopit vyjímečnost jak tvůrců, tak seriálu, ale není to nemožné a stojí to za to. Nejvýchovnější seriál ze všech. Mám citovou vazbu snad ke všem postavičkám, které se kdy v seriálu objevily. Velká poklona a vřelý fanatismus.(15.1.2008)

Respekt tvůrcům - Trey Parker a Matt Stone. Další seriál, na který se těším, až vyjde nový díl. Je to jiný soudek než Simpsonovi a nelze to s nimi srovnávat. Kvalita animace není až tak propracovaná, ale za to jsou zde drsné scény, dobré příběhy ( i s ponaučením ), prostě komedie, která stojí za to. Extrémně vulgárních scén je tu nespočet, nadávky atd.. Nevím proč, ale South Park se mi moc líbí. Seriál, bez zábran a hranic. Nejoblíbenější postavou a zároveň i ta nejvtipnější je Cartman, který je hodně rozmazlený a agresivní. Často uráží Kyla kvůli jeho židovskému původu a Kennyho pro jeho chudobu. Je pro něj také typické, že touží po bohatství a je pro něj ochoten udělat cokoliv. / Viděné epizody z 1-19 série *268.dílů / Očekávám 20.sezónu / ( Hodnocení: 9/10 )(3.11.2009)

• - Postava Butterse byla v seriálu už od jeho počátku (objevila se již v neodvysílané pilotní epizodě), ale vyskytovala se jen v pozadí jako jedna z mnoha nejmenovaných postav. V epizodě "Conjoined Fetus Lady"(02x05) je Kylem nazván jménem Swanson a své jméno získává až v epizodě "Two Naked Guys in a Hot Tub" (03x08). (Zodd)

• - V 17. díle 3.série je v závěrečné autobusové scéně vidět Kenny sedící v zadní části autobusu přímo za řidičkou, přestože byl již předtím v průběhu dílu zabit. (8Dandee)

• - Krysa publikující bulvární obsah v 10. díle 15. série s názvem "Bass to Mouth" je pojmenována po projektu Wikileaks, který odhaluje utajované, zejména vládní informace. Krysa má navíc podobný účes jako zakladatel Wikileaks Julian Assange. Epizoda byla také nejspíše inspirována zveřejněním ukradených erotických fotek herečky Scarlett Johansson a skandálu kolem News Corp.