Městečko South Park (TV seriál)

Mestečko South Park

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Komedie

USA, 1997 - 2017, 105 h 14 min (Minutáž: 277x22 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Trey Parker, Matt Stone, Isaac Hayes (herec, a.z.), Jay Leno, Tomorowo Taguči, Jenna Mattison, Elton John, Ozzy Osbourne, George Clooney, Malcolm McDowell, Kyle McCulloch, Jennifer Aniston, Dian Bachar, Peter Serafinowicz, Rick James, Thom Yorke, Courtney Ford, Fieldy, Natasha Henstridge, Joe Strummer, DMX, Meat Loaf, John Lydon, Marc Shaiman, Jonny Greenwood, Ol' Dirty Bastard, Tim Armstrong, Brandon Hardesty, Bill Hader, Robert Amstler, Jessica Makinson, Brad Paisley, Pam Brady, Jonathan Davis, Frank Welker, Tommy Chong, Cheech Marin, Eric Stough, Myko Olivier, Ilana Cohn, Robert Smith, Gian Ganziano, Felix Kjellberg, Mary Kay Bergman, Henry Winkler, The Crystal Method, Charles Manson (a.z.), Eliza Schneider, Richard Belzer, Patrick Stewart (a.z.), Anne Garefino, Kief Davidson, Adrien Beard, Jennifer Howell, Franchesca Clifford, Karri Turner, Jesse Brant Howell, Michelle Jones, Michael Buffer, Toddy Walters, Bruce Howell, Brent Musburger, Nico Agnone, Jonathan Katz, Les Claypool, Nancy Kerrigan (a.z.), Norman Lear, April Stewart, Stanley G. Sawicki, Michael Ann Young, Usáma bin Ládin (a.z.), Vernon Chatman, Erica Rivinoja, Tyrone Jenkins, Eric Bauza, Sia Furler, Endre Hules, Elon Musk, Alex Veadov, Martin L. Washington Jr., Craig LaMarsh

Animovaný seriál, který se nebojí otevřeně kritizovat naprosto jakákoliv témata v lidské společnosti a to takovým způsobem a s takovou dávkou černého humoru, že dá pořádně potrápit vašim bránicím. Pozor - Tento seriál nejsou jen čtyři mimořádně sprostí školáci, ale také úžasná satira nejhrubšího zrna. (10/10)(22.5.2006)

Po prvých troch slabších sériách prichádza nadčasová jazda plná nekorektného humoru a (pozor!) inteligentného presahu, ktorý nemá obdoby. Trey Parker a Matt Stone ukázali, že vždy stáli na strane zdravého rozumu (viď. Michael Jackson, Britney Spears, či nakladačka všetkým náboženstvám vrátane militantného ateizmu). Do kolónky svetonázor odteraz píšem "South Park".(2.9.2005)

Roztomile vulgární seriálek, který je peprný slovy i činy. Absolutní nekorektní nářez. Místy jsem se královsky baviI, i když místy bych tvůrcům ucvakl prsty zahradnickými kleštěmi, když vidím, z čeho všeho si dělají nekorektní prču. Místy je seriál vážně hodně trapný, až z toho bolí mozkový závitnice, ale většinou je docela sledovatelný, aniž byste se museli stydět za to, že se na tuhle slovní dlaždičinu koukáte. Takže závěrem, za několik blbých vtipů by si tvůrci zasloužili dovolenou v gulagu někde na Sibiři, ale v několika názorech a tématech, o nichž se nemluví, řeknou vše podstatné za vás. A hláškovat nehodlám.(15.9.2006)

Restricted verze Simpsonových. Geniální, vybroušená, trefná a nehorázně vtipná satiricko-parodická zábava, která ani zdaleka není jenom o přehnaném množství sprosťáren a úchylností. Skutečnou hnací silou je odvaha hodně a politicky nekorektně rýpat do všeho od popkultury, přes politiku až po náboženství. A Eric Cartman je ten nejzamilováníhodnější hláškující tlustý fracek pod sluncem. ;-) 90 %(29.7.2004)

Trvalo mi dlouho, než jsem si k South Parku našel cestu, ale stalo se. Možná mi jen trochu vadí, že v rámci své cílovky je ten seriál paradoxně absolutně antikontroverzní a bezvýhradně odpovídá vkusu a náladě publika. Vracení se navíc zas a znovu k těm samým tématům ještě zvyšuje strojovost a polopatičnost těch tří/čtyř recyklovaných poselství. Ono 200 epizod si taky odnese své. Na rozdíl od třeba Simpsonů si sice South Park drží svou kvalitu relativně konzistentně, ale na druhou stranu se ani ty nejpromyšlenější a nejlepší epizody nepřibližují co do chytrosti vrcholu žluté rodinky. Už jen proto, že Simpsonovi útočili v době, kdy u nich šlo mluvit o kvalitě, na "nás samé", do jádra "našich" rodin a "našich" slabostí, kdežto South Park se nikdy nedostal nad rámec "vysmívání se karikaturám těch druhých", kdy "ti druzí" navíc bývají zahnáni do až moc velkého extrému, což dělá vtipy zábavnější, ale obrušuje to přesah. Proto je South Park bezpečnější na sledování a trochu podlézavý. Rozhodně jako dělaný pro angažované puberťáky, kteří dokážou určit poklesky všeho krom sebe. Proto všechno jsem vůči South Parku rezervovaný jako vůči společenské satiře, ale naplno ho uznávám jako snůšku občas proklatě vtipných gagů.(27.6.2014)

• - Zvuk, kterým Randy a na konci 9. epizody 15. série s názvem "The Last of the Meheecan" také Cartman zvolá "nééé", je reakce na úpravu Blu-ray verze filmu Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho (1983).

• - Dánská píseň "Tjing Tjang Tjing", kterou může divák několikrát slyšet během celé 20. série, pochází z dánského pořadu Pyrus Series, a to konkrétně z vánočního dílu z roku 1994. (P. J. D.)

• - Přestože Betsy Donovan, matka Clyda, jednoho ze spolužáků hlavních postav, zemřela v 1. epizodě 16. série "Reverse Cowgirl", je vidět zezadu v pozadí v 4. epizodě 16. série "Jewpacabra", kdy již má být mrtvá. (Zodd)