Reklama

Reklama

Černobyl

  • Rusko Чернобыль (více)

Obsahy(1)

Ruský velkofilm o následcích výbuchu v černobylské jaderné elektrárně, kdy stovky lidí obětovali své životy, aby uklidili místo katastrofy a úspěšně zabránili ještě větší katastrofě, která by mohla proměnit velkou část evropského kontinentu v neobyvatelnou zónu. Nečekaným hrdinou filmu je Alexej, hasič v elektrárně. Na nebezpečné misi ho doprovází inženýr Valerij a vojenský potápěč Boris. Jejich úlohou je vypustit vodu z nádrže pod hořícím reaktorem. Nemají čas na řádnou přípravu; voda v zatopených chodbách, kterou budou muset projít, je každou hodinu teplejší, protože roztavené jádro reaktoru prosakuje stále blíže. Tři muži, připraveni obětovat vlastní životy, aby zabránili ještě větší katastrofě, sestoupili do hlubin budovy reaktoru… (JOJ Cinema)

(více)

Recenze (21)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Snímek je dalším ruským filmovým počinem připomínající katastrofu v jaderné elektrárně Černobyl, která se stala v roce 1986. Předchozí je z roku 2014 pod názvem ´Мотыльки´. Oba snímky mají hodně společné. Hrdinství a osobní nerozhodnost hlavní mužské postavy pomáhající na místě po katastrofě a k tomu všemu nesmělý romantický příběh. Není od věci, že celý svět tento nový počin porovnává se seriálem ´Chernobyl´ (2019), ale faktem je, že se porovnává neporovnatelné. Zatímco seriálový počin se snaží věrně rekonstruovat veškeré dějství takřka až hraným dokumentem, Rusové vsadili pouze na čistou popcornovou zábavu vzdávající holt záchranářům, v tomto případě pojmenovaných jako likvidátoři. Nakonec, jak bývá u takovýchto filmů zvykem. Takže zcela smyšlený příběh, který se ale klidně stát mohl. Samotný režisér Danila Kozlovskij si také zahrál roli likvidátora, jehož pohledem se vše odehrává. Dobrovolně v Černobylu pracuje jako likvidátor, aby získal byt na Krymu, a zároveň se snaží získat srdce ženy, se kterou už jednou vztah měl, během čehož se dozví překvapující skutečnost. Námět se také soustředí pouze na jednu problematiku po výbuchu a to je snaha se dostat do zaplavených místností pod reaktorem za účelem otevření instalačních ventilů kvůli odtoku horké vody, aby se zabránilo další explozi. Tento námět měl být původně hlavní devízou děje, ale nakonec se to změnilo. Celá etuda se dostala do pozadí celého příběhu. Zpočátku snímek není nezajímavý. Po seznámení hlavních postav dojde za přítomnosti dětí k oné katastrofě a následující dějství se už tak nějak vyvíjí samo. Bohužel ale dosti zmatečně. Zkrátka to později vytváří dojem, jakoby se tvůrci každou další minutou děje nemohli rozhodnout, čemu dají přednost. Romanci likvidátora s místní ženou a nebo osudu lidí, kteří se jako první dostavili k likvidaci požáru? Vypadá to na obojí, ale jako celek to prostě nějak nefunguje. Vedlo to jen ke zbytečnému natahování leckterých scén, což zapříčinilo čím dál většímu snižování laťky oné zajímavosti. Jednoduše řečeno, každou další minutou stopáže je atmosféra čím dál více nudnější. Filmové překvapení se tedy nekoná. Škoda, když už tvůrci dostali sto procent vládní dotace ve výši šest set devadesát milionů rublů. Na výpravě to sice vidět je, ale k čemu je to dobré, když ohromně skřípe scénář. ()

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Možná ode mne není úplně fér napsat, že jsem po dlouhé době zklamaný z ruského filmu, protože varovné anotace hovořily jasně: Je to fikce a nic než fikce, s fiktivními postavami a fiktivními příběhy. Odehrávající se sice v kulisách vybuchnuvšího Černobylu, ale realitu zobrazující jen rámcově. Prostě taková jednodílná melodramatická telenovela na pozadí černobylské havárie. Ale nemůžu si pomoct nebýt zklamaný, protože samozřejmě nemůžu nesrovnávat s pětihvězdovým seriálovým Černobylem americkým. A zamrzela mě i mizerná ruční kamera, na tu v ruských filmech zvyklý nejsem. Na druhou stranu moje zklamání je trochu vyváženo dobrou dobovou atmosférou, skvělými exteriéry (Kurčatov), zajímavými herci a hezkými herečkami (jako už v ruských filmech obvykle) a slušně atmosférickými scénami z černobylského podzemí, i když tedy fiktivními. Při závěrečné potápečské pantomimě jsem se sice cynicky pochechtával, ale výsledný dojem z filmu nakonec nemám vůbec negativní, tedy na to, že jsem z něho vlastně zklamaný. ()

Reklama

filipvrbik 

všechny recenze uživatele

Jakože mi to připomnělo takový ruský Titanic, milostný příběh a na pozadí velká katastrofa... Ano, je to dost nudné, ale nekteré pasáže jsou ještě lepší, než v minisérii HBO, nebýt to podle skutečné události, byl by to hodně drsný thriller, ne-li přímo horor. Každopádně první půlhodinu jsem si zavzpomínal na osmdesátá léta v Polsku, protože tam to vypadalo skoro úplně stejně... Ten konec ale fakt celkem divný, vleče se a asi to bude plně fiktivní, což je škoda...70% ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že existuje geniální miniseriál, který černobylskou katastrofu divákům představil v dokonalé formě je tento snímek úplně zbytečný. A hlavně je dost špatný. Jen bych k němu byl shovívavější, pokud bych neměl k dispozici jinou verzi této katastrofy. Pokud jste neviděli miniseriál z produkce HBO, okamžitě se na něj podívejte a neztrácejte více jak dvě hodiny s tímhle ruským patvarem, který je úplně mimo. ()

LIVINGDEAD 

všechny recenze uživatele

Milostné drama hasiče a kadeřnice.  Asi 45 minut se řeší, zda je zodpovědný, nebo ne, zda mu dá blondýna šanci a roztáhne nohy a zda s ní chce vůbec být...A v dáli vybuchne reaktor. A hasič se opět rozhoduje, zda jít nebo ne...02:15 hodin nudy. Čekal jsem kinohit a dočkal jsem se televizního filmu. Smál jsem se u pohádky o Letadýlku do Švýcarska.🤣 ()

Galerie (21)

Reklama

Reklama