Hra z Anglie (TV seriál)

The English Game

Sportovní / Drama / Historický

Velká Británie, 2020, 4 h 46 min (Minutáž: 44–55 min)

Holčičí hra v nagelovaném pánském podání mi neříkala nikdy nic, vyjma záběrů na oplácaného feťáka Diega. Podle mě chlapský sport vypadá jinak, však globální světonázor je jinde. Vnímání této hry ovlivnila i vousatá scénka z ostravské Bastily, kde si jeden promelírovaný ožralý čelní představitel Baníku, toho času cca dvacetiletý, ve dvě ráno u barové židle protahoval achilovky, vytřepával lýtka a prováděl jiné strečinkové kousky, obuté měl kopačky, aby nebylo absolutně žádných pochyb a jeho osobní strážce nám po pár whiskách, na které jsme ho ze soucitu pozvali, sdělil: "Vidíte toho k.k.ta? Vysrat se na něho nemůžu, ještě by ho tady někdo zabil..", kroutil hlavou unavený Hulk. Zakrslého přizdisráče nakonec popadl na flígr a odtáhl domů. Záhy si ho koupili do Sparty. Rugby, hokej, NFL, cyklistiku, super-G, plavání, kanoistiku, atletiku, judo, Iron mana a dlouhou řadu dalších sportů, kde se přeplacené vymaštěné princezničky neprocházejí hodinu a půl po trávníku, nýbrž se maká jak se na namakaného mužského sluší a patří, budu s obdivným zájmem sledovat i nadále. Dobový seriál je sice pro mě tematicky od věci, nicméně vyzdvihuji znázornění sociální situace v dělnickém Darwenu versus hipsersky vystajlovaní "gentlemani" z vyšších kruhů, nerovná pravidla hry a myšlenku, že už jen samotné fandění dodávalo zbědovaným chudákům chuť do dalšího živoření. V tomto směru chválihodný počin, hezky obsazený, bohužel se zabředlo i do osudů svobodných maminek a ženám vůbec se u stolu dávalo podivně mnoho prostoru na názory a držkování, třeba ohledně kopané. S přimhouřením oka za dobře. Osobně mě více uspokojilo dílko o Slavoji Houslice.(21.5.2020)

Pokud jde o fotbal, tak je to primárně o snaze klubů vzešlých s dělnického prostředí prosadit u asociace možnost nasazení profesionálů. Tomu se hlavouni pocházející z vyšších kruhů brání, protože fotbal považují za hru pro gentlemany a je jim jasné, že profesionalizací by jejich mužstva ztratila výsadní postavení. Nicméně i když se všechno točí kolem čutání do mičudy, není to jen o něm. Skoro bych řekl, že fotbal tu tvoří jen rámec. Tvůrci hodně sází na charaktery postav, které sice nejsou podrobeny nějaké hluboké psychologické studii, ale o to jsou uvěřitelnější a to i díky přirozeným projevům neokoukaných herců. Důraz je kladen i na sociální situaci, která s fotbalem souvisela už když byl v plenkách a protože na režisérské stoličce seděla žena, dojde i na postavení svobodných matek, na které společnost pohlížela skrze prsty. prostě a jednoduše se jedná o komplexní obrázek tehdejší doby se všemi strastmi a radostmi a jako takový funguje na výbornou. Dal jsem to na jeden zátah a kdyby těch dílů bylo jednou tolik, seděl bych u toho dál. 100%(22.3.2020)

"Víte, proč blonďatá fotbalistka opustila hřiště a běží do prodejny barev? Protože jí trenér řekl: Všem to dneska natři!" ____ Tahle rádoby historická uspávačka utvrdila mou nenávistnou averzi vůči demenci hry jménem fotbal. Ve skutečnosti se jedná o de facto jedno nafouklé přikrášlené klišé které pouze disponuje prvoplánovou přímočarostí a narativní předvídatelností - přičemž o historii či asociaci tohoto stupidního sportu se nedozvíte prakticky zhola nic. English Game je totiž neskutečně apatický a triviálně sentimentální melodrama v němž naprosto absentuje spád, sebemenší peripetie a konflikt jako takový je prostě banální. Mohl bych jej paradoxně přirovnat ke sledování regulérního fotbalovýho zápasu - je to monotónní, nudný, a neatraktivní.... Verdikt: 6,4 vořežprutů bezhlavě se ženoucí za tou věcí jménem míč z 10(22.5.2020)

Pútavá miniséria, z ktorej som sa niečo opäť dozvedel. Možno mohla byť kratšia. Tvorcovia sa snažili zasadiť dej filmu do prostredia, aby všetci chápali súvislosti, no niektoré prehnane dramatické scény boli celkom zbytočné. Ale vskutku veľmi dobrý pohľad na prvopočiatky rozdielu medzi bohatými a chudobnými mužstvami, derby zápasy, chuligánstvo, profesionalizmus a skutočnosť, že futbal nie je len hra s 22 mužmi na ihrisku.(26.5.2020)

Fotbal mám rád a budu o něm sledovat v podstatě cokoliv, ale kouknout se na dobové britské drama, které je částečně založené na skutečném příběhu. To mě vážně lákalo víc než obvykle. I proto mě mrzí v podstatě nulová propagace od Netflixu, obzvlášť v době, kdy se žádný skutečný sport nemůže konat. Seriál pochází od tvůrce Downton Abbey a i když jsem ho nikdy nesledoval, tak je pravda, že mi to vytvořilo očekávání, alespoň co se týče toho, že vystihnout dobovou Anglii, se podaří. A taky tomu tak bylo. Střet dělnické třídy s gentlemany se podařil na hřišti i mimo něj. Po první epizodě jsem se bál, že se upustí od fotbalu, ale byl jsem příjemně překvapen, že fotbal zůstal v popředí a byl tím hlavním, kolem čeho se to točilo. Ano, došlo na problémy dělnické třídy, na život bohatých i romantické vztahy, ale nic z toho nerušilo. Co se týče fotbalu, tak historická fakta nejsou úplně správně. Ale to vážně nebrání v tom si sednout a užít si fotbalový seriál, který s vámi bude ráda sledovat i vaše drahá polovička.(2.4.2020)

• - Fergus Suter (Kevin Guthrie) byl historicky prvním profesionálním hráčem fotbalu. (smeejay)

• - Klub Old Etonians dodnes funguje a pôsobí v amatérskej Arthurian League. (Prelo)

• - Arthur Kinnaird (Edward Holcroft) je považován za vůbec první fotbalovou hvězdu, později byl prezidentem FA po dobu 33 let. (smeejay)