Tajemství nacistických válečných zbraní (TV seriál)

Nazi War Machines: Secrets Uncovered

• angličtina

Secrets of the Nazi War Machine

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2019, 4x45 min

Ku komentáru batika stačí už len dodať, že ak podľa Hollanda bola nacistická armáda tak podpriemerne technicky vybavená, je asi priam zázrakom, ako dokázali za dva roky obsadiť prakticky celú kontinentálnu Európu. Každopádne je dokument prospešný pre tých, ktorých zaujímajú technické detaily konštrukcie známych bojových lietadiel, tankov či ponoriek.(28.7.2020)

• Jenda

Kvalitu takového dokumentu sráží už jen to, když pan historik Holland nedokáže správně vyslovit ani jméno letadla/designera a neustále říká "Mešrsmit". Když mi bylo 5 let, tak jsem taky říkal "verlyba", ale vyrostl jsem z toho... a to jsem velryby ani nestudoval.(18.5.2020)

• batik

Ide o ďalší zo série až priveľmi manipulatívnych dokumentov, ktoré produkujú vo VB alebo aj USA na tému 2. svetovej vojny. Pán vojenský historik sa tu snaží všemožne dokázať, že nemecká vojenská technika nebola až tak super, ako tvrdila nacistická propaganda. Je vôbec niekto taký, mimo neonacistov, kto verí nacistickej propagande? Už samotné zadanie, ktoré chcú v dokumente riešiť je neuveriteľne hlúpe. Pomyselným vrcholom absurdity sú potom už len zistenia pána vojenského historika, že naozaj nebola nemecká vojenská technika až taká dobrá, ako tvrdila nacistická propaganda. Lenže toto zistenie, nie až tak šokujúce a pán Holland nám ďalej odhalí, že nemecké zbrane boli v skutočnosti neuveriteľne zle navrhnuté, neefektívne, zložité, spiatočnícke atď. Čiastočne je toto tvrdenie opodstatnené a už bolo prezentované v mnohých vedeckých prácach a historických dokumentoch, ale tu nadobúdame dojmu, že tanky ani neboli schopné pohybu, lietadla nelietali, ponorky neplávali, jednoducho ide o neuveriteľný konštruk až propagandu, zase z opačnej strany. Zbytočná dokumentárna séria. 30%(27.3.2020)