Zlatá zem (TV film)

A Golden Land

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2020, 64 min (Televizní verze: 52 min)

Dominik Jursa

Dominik Jursa

Nehodnotím kvalitu dokumentu ale tých ľudí ktorí bojovali za záchranu prírody voči arogancii nenažraných spoločností. Film mohol byť lepšie spracovaný aby tomu rozumel aj amatér. Mohol byť doplnený o tú ekologickú katastrofu čo nastane pri ťažbe (napr. odkaliská, čo je ropné jazero so všetkými chemikáliami pri ťazbe ropy) A potom logistika odvozu, v kýbloch by to asi nenosili. Autá alebo potrubie v panenskej prírode ? Je toho fúra negatívnych vplyvov na ŽP. A úradník ktorý to odsúhlasí ťažbu a spracovanie ropy (plynu) asi nikdy ani nevidel. Inak by musel vedieť čo to tam bude za "Eldorádo". Mohol by som ešte veľa napísať, zažil som tých arogantných amerických zmrdov pri podobnom projekte.Aj cez mŕtvoly a po nás potopa. Našťastie skrachovali.(26.3.2020)

Mne tam ešte ako laikovi chýbala informácia, do akej miery dochádza k zničeniu prírody pri tejto ťažbe, keďže väčšinou sa tu vychádzalo skôr z domnienok. Ináč sú samozrejme tieto súboje Dávida proti Goliášovi vždy sympatické.(3.7.2020)

Máme tu "filmovú inverziu". Zlatá zem bola skôr v TV než v kine, a to dosť výrazne.(23.6.2020)

Film si vyššie hodnotenie zaslúži najmä za snahu diváka čo najviac pripútať nielek k sledovaniu, ale aj k problémom a ľuďom, aké sa v ňom riešia. V podstate sa tu riešia dva typy problémov, ktoré spolu súvisia aj nesúvisia. Za prvé prekračovanie práva zo strany veľkého konglomerátu a za druhé neochota miestnych obyvateľov nechať si na vlastnom území ťažiť ropu. Priestor dostávajú obe strany, je však jasné, že implicitne sa dokumentaristi stavajú na stranu poškodených. Či ale majú stopercentnú pravdu, to si musí každý divák prebrať sám a možno ani jasná odpoveď neexistuje. V prípade porušovania zákazu na vstup na cudzí pozemok je vec jasná ako facka a v podstate táto arogancia bola začiatkom kopania si vlastného hrobu.(29.4.2020)

O rozlézajícím se kapitálem v touze po úroku a rentě do panenská přírody. Líbilo se mi, jak majitelé pozemku v úvodu s geologických průzkumem na svém pozemku vyběhli v mezích zákona. V Americe by vzal majitel brokovnici a bylo by po problému nazdar.Dnes už nikdo nemá chuť jít do válek jaké byly dříve za abstraktní cíle státu, ale vedou se právě tyto soukromě malé války.(22.5.2020)