Fingon

Láska na Lesbu (kdyby někdo pochyboval, je míněn ten řecký ostrov) je druhým řeckým filmem Jiřího Sequense. Rád bych se dozvěděl o pozadí více, ale po úspěchu snímku Atentát dostal JS možnost natáčet právě v Helladě a výsledkem bylo válečné drama Epitaf a tato komedie. Podotýkám, že neumím řecky (i když se mi dialogy krásně poslouchaly a jednou jsem zachytil i kalimera) a má obeznámenost s řeckou kinematografií se vpodstatě omezuje na několik koprodukcí v čele s Řekem Zorbou a Phaedru s Anthony Perkinsem. O to svéráznější byly mé divácké dojmy, kdy se řekoameričan pracující ve Státech dozví, že mu zbývá jen několik týdnů života, načež se svěřeným kufrem peněz zmizí do domoviny (pravděpodobně na ten titulní ostrov Lesbos) a tam se zamiluje. Zároveň má i scény s týpkem, který jakoby z oka vypadl právě Zorbovi. Velká část stopáže je rovněž věnována dívkám v plavkách a nechybí ani tančení v hodně studiovém "baru". Část scén je natočena v angličtině, a to nejen úvodní sekvence v USA, ale ani v Řecku samotném se to neobejde bez nějakého toho yankeeského turisty. ("He's the best in his field - thanatology. That means... - I know what that means, it's Greek!") Έρωτες στην Λέσβο - řecký zápis názvu ()