Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Úspěšný dobrodružný seriál ČT, který vznikl na podkladě dvou románů spisovatele Jiřího Stránského "Zdivočelá země" a "Aukce" byl sestříhán do dvouhodinového filmu. Příběh je zasazen do Krušných hor i krušných časů dramatického osídlování českého pohraničí po druhé světové válce. Sem se vrací z Anglie bojový letec Antonín Maděra, aby v rodné vsi zapomněl na útrapy i hrůzy války a mohl tu "žít, pracovat a mít rád své bližní", jak sám říká. Jenže ten Svatý Štěpán, jenž musela jeho rodina v roce 1939 opustit, už není tím samým místem jako dřív. Ale to, co ho zde opravdu čeká, nemohl odhadnout ani ve svých nejbujnějších představách. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (49)

Mulosz 

všechny recenze uživatele

Druhou hvezdicku pridavam pouze z duvodu meho srdecniho vztahu k serialu. Jinak si myslim, ze divak sledujici v dobe vzniku pouze film bez znalosti serialu musi byt timto nalepenim jednotlivych scen na sebe a spojenim pomoci zaberu z navstevy Madery v lagru prinejmensim zmaten. Chybi ty klicove nuance, ktere jsou pro Maderuv osud nezbytne, postupny systematicky natlak komunistu apod. Takto jde o sled predevsim humornych scen a v poslednich minutach si pro Maderu prijedou cernym autem - neuveritelny skok, kde chybi alespon mala rekapitulace, proc to vse najednou tak dramaticky vygradovalo. Rovnez divak neni ani naznakem informovan o vyznamu nekterych postav (Hartl, Labus, Holub), ktere se ve filmovem sestrihu mnohdy beze slova zjevi a nasledne se uz pak neukazou. Pritom jejich misto je v serialu zcela patricne a tyto postavy maji svuj jasny dramaturgicky a scenaristicky zamer. A slo by pokracovat dale... Pravdepodobne slo o propagacni zamer seznamit divaky s dilem v podobe filmu, nebot ne vsichni maji odhodlani pustit se do sledovani celeho serialu (coz je skoda, jde bez diskuze o nejlepsi porevolucni serial, plati pro vsechny tri serie). Ovsem ponekud lepe tento krok zvladli o pet let pozdeji tvurci polskeho serialu Sfora (r. Wojciech Wojcik), viz muj komentar k tomuto dilu. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Hynek Bocan /Cest a Slava, Pastak, S certy nejsou zerty/ natocil slusny priemerny film o osidlovani ceskeho pohranicia po Druhej svetovej vojne Scenar je z principu vyborny, ale spracovanie a rezia oproti serialu su uz o cosi priemernejsie. Herecke vykony na urovni - Dejdar /Slunce Seno 3/, ale z priemeru tiez nijako nevybocuju. 68 % ()

Reklama

Katarine 

všechny recenze uživatele

Hodně zbytečný film. Kdo chce vědět a poznat, měl by raději kouknout na seriál. Trapně sestříhané scény ze seriálu totiž občas nedávají smysl, nové postavy se berou odkudsi, divákovi naprosto uniká jejich význam v příběhu. Seriál považuji za jeden z nejkvalitnějších u nás především díky reálným zkušenostem, jenž sám Jiří Stránský zažil, ale takhle ho nasekat do filmu? Rozhodně NE! ()

Piškotka 

všechny recenze uživatele

Člověk znalý válečné historie si musel lebedit. Alespoň zpočátku. Mě prvotně zaujala nádherná krajina a kostelík, prostě kus krásné zeleně a koně. Zajímavé bylo i vzájemné oťukávání Dejdara se staro a novousedlíky. Víceméně minimálně mi tam nezapadala ta partička hrající si na kovboje, která nahání drobné stádečko krav. Takové věčné děti. Za pousmání stojí scéna, kdy Dejdar se Schmitzerem nosí kbelíky vody tam a zpět, aby napojili všechny kravky. Ono to v té době asi ani jinak nešlo. Dejdar zahrál vážného válečného hrdinu, který empatizuje s odsunutými Němci, protože za válkou udělal tlustou čáru. Lidství a skromnost v něm převažuje nad hrdinstvím. Stejně tak potřeba zakořenit v rodné hroudě zapadlé vesničky, kdy zahodil možnost městského blahobytu. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Film Zdivočelá země je jen slabým odvarem seriálu. Na tom mě nejvíc bavil postupně vyprávěný příběh a vývoj jednotlivých postav. Ani jednoho jsem se ve filmu logicky nedočkal. Jak lze nacpat mnohadílný seriál do jednoho filmu? Moc dobře ne a tohle filmové zpracování je důkaz. Sice dávám tři hvězdy, ale to spíš jako poctu seriálu. Film za mě vznikl zbytečně a všem raději doporučím seriál, než tuhle nepovedenou zkratku. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Přestože tvůrci film sestříhávali ze seriálu Zdivočelá země (od r. 1997), museli několik scén dotočit, k čemuž mimo jiné potřebovali jednoho koně. Dodavatel zvířat Petr Hanuš však trval na tom, že musí být nejméně dva, aby věděli, že nejsou sami, a to i když v záběru bude jen jeden. Na dva koně však štáb neměl peníze, na což Hanuš reagoval: "Pane Bočan, řekněte si, kolik koní chcete! Řeknete patnáct, dám vám patnáct. Účtovat budu jednoho." (JoranProvenzano)
  • Statek v Radíči objevili tvůrci seriálu náhodou, a to když jim ho doporučil architektův taxikář s tím, že ho vlastnil jeho známý. V den první návštěvy měli Hynek Bočan s kameramanem Ivanem Šlapetou v plánu navštívit ještě čtyři lokace, ale k tomu již nedošlo. (JoranProvenzano)
  • Konkurs na roli Ilony Maděrové (Jana Hubinská) se konal v Bratislavě a dorazilo na něj přibližně deset hereček, přičemž Hubinská jako první. Někam pospíchala a se získáním role příliš nepočítala, přesto po krátkém rozhovoru Hynek Bočan věděl, že je ta pravá. (JoranProvenzano)

Reklama

Reklama