Kronika žhavého léta

Předloha:

Václav Řezáč (kniha)

Jiří Sequens st.

Václav Hanuš

Petr Haničinec, Renáta Doleželová, Miloš Willig, Vilém Besser, Slávka Budínová, Martin Růžek, Alena Vránová, Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Josef Bláha, Vladimír Stach, Wilhelm Koch-Hooge, Jaroslava Obermaierová, Bohuš Záhorský, František Hanus, Otto Lackovič, Míla Myslíková, Ilja Racek, Ilja Prachař, Jaroslav Rozsíval, Otto Ševčík, Květa Fialová, Václav Lohniský, Ľudovít Greššo, Ladislav Trojan, Josef Chvalina, Milan Klásek, Petr Oliva, Hans Hardt-Hardtloff, Vladimír Krška, Bohuslav Čáp, Karel Urbánek, Zdeněk Řehoř, Vlastimil Hašek, Ferdinand Krůta, Ladislav Křiváček, Josef Koza, Alena Karešová, Miriam Kantorková, Pavla Maršálková, Carmen Mayerová, Ladislav Kazda, Karel Fridrich, Jiří Flíček, Josef Kalena, Josefa Pechlátová, Václav Kaňkovský, Bohumil Švarc st., Hana Talpová, Zdena Burdová, Kateřina Burianová-Rajmontová, Pavel Robin, Zdenka Smrčková, Eva Rubínová, Jiří Cimický, Miroslav Brejcha, Karel Brůha, Rudolf Horák, Robert Krejčík, Jan Stroner, Josef Vajnar, František Žák, Bert Schneider, Rudolf Kalina, Ivan Horák, Ivan Mládek, Tomáš Procházka, Karel Engel, Ladislav Hrabě, František Jákl, Petr Jákl st., Václav Jánský, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Jiří Mašín, Jindřich Sejk, Josef Smejkal, Zdeněk Srstka, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Michal Vachun, Jan Váňa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf

Ján Chaloupek

Scénografie:

Karel Černý
  • kofolik

podezrivam produkci, ze to mel byt televizni serial na sest dilu. protoze tohle dramaturgicky naprosto nedrzi pohromade, v prubehu filmu se meni hlavni protagonista, pribehy budovane kolem postav se nakonci zakonci velmi odflaknute, toporne dialogy, kazda postava je hlasnou troubou nejakeho spolecenskeho postoje. a ani chudaka Lisku to moc nebavilo, kdyz udelal jeden leitmotiv pro cely film a smitec. aneb to nejhorsi z majora zemana ve trech hodinach.(2.6.2013)

Není to až tak velká agitka, jak se říká. Jsou tu samozřejmě momenty, u kterých se člověk usměje, nebo trochu zapochybuje, ale nezaujatý divák může film sledovat bez rizika nějaké duševní újmy a jak se říká "přebere si to". Chápu ovšem, že ti, kdo mají představu, že tady bylo tenkrát pár zlých mazaných komunistů, kteří stáli proti dalším deseti miliónům obyvatel a proti jejich vůli se dostali k moci, budou rozhodně hlasovat pro odpad. Ale tak černobílé to nebylo. A film to také černobíle nepodává. Byť v souladu s dobou svého vzniku, v souladu s předlohou a třeba i tvůrci akcentuje na jedné straně zářivě čistého hrdinu komunistu a proti němu staví proradné kapitalisty. Nedá se popřít, že na obou stranách barikády byly i takovéto typy. Je to jen film, jen příběh z jedné pohraniční obce, stejně jako Zdivočelá země (velmi zdařilá) je také jen film, jen příběh z jiné pohraniční obce. A jako takové je hodnotím.(14.7.2015)

Tak nevím, jestli jsem se omylem nedívala na jiný film, nežli někteří kolegové. Já viděla velmi dobré drama z těsně poválečné doby, oni komunistickou agitku. Jeden čestný komunista v podání Haničince měl protipól ve slizkém komunistickém parchantovi v podání Vinkláře. Zkrátka Sequens zachytil lidi poctivé i darebáky. Většina herců podala výborné výkony, za výjimky lze označit jako vždy trapně svazácky rozjásanou a vlezle milou Renátu Doleželovou. Jejím partnerem ve zbroji herecké šmíry se jako obvykle stal Miloš Willig. Pro milovníky absurdního humoru může být přitažlivý jeho tréning na etudu umírání v majoru Zemanovi. Ale jinak filmu nemůžu nic vytknout, ani stopáž, která skutečně nevypadá k divákovi milosrdně, leč film i při ní nenudí.(17.12.2011)

• pepek25

Volné pokračování Vávrova snímku Nástup z roku 1952. Děj se začíná odehrávat přibližně po dvou letech od předchozího filmu, v roce 1947. Hlavní hrdina Bagár se už v pohraničí vypořádal s Němci, teď je na řadě kapitalistická smetánka (Rosmus) zlatokopové (Püchler) a kolaboranti (Tymeš). Ve hře je osud družstva, státního statku, ale ohroženo je především pohraničí takové jaké si ho Bagár se svými spolupracovníky vybudovali...(27.11.2012)

(2x) ,,V každém z nás je něco, co na nás ten druhý nesnáší." ... Tomuhle filmu jsem se dlouho vyhýbal, i kvůli dlouhé stopáži (bezmála 3 hodiny), mé dojmy po zhlédnutí jsou však silné a jen ty nejlepší. Režisér Sequens opět nezklamal, stejně jako celá plejáda vynikajících herců na čele s Petrem Haničincem, Martinem Růžkem, Josefem Vinklářem a Alenou Vránovou. Hodně nedoceněný a neprávem opomíjený film velkého formátu, jedinečný nejen svým rozsahem, ale i tématem a po herecké a vizuální stránce. Film má velmi podobnou atmosférou jako některé díly z 30 případů majora Zemana a na rok vzniku přínáší dost objektivní pohled na poválečnou dobu v Československu. Navíc velké překvapení, že ač se jedná o hodně politický film, je natočen velice zajímavě a všímá si osudy celé plejády postav i na pozadí jiných tehdejších problémů (z oblasti hospodářství, ekologie, mediciny i každodenního života). Hodně smutných momentů vyváží pár vtipných scén, už teď na mě působí jako nezapomenutelná myslivecká šaráda s Vinklářem a Růžkem, půlnoční kontrola vozidla s opilci v lese nebo záchvaty smíchu Aleny Vránové. 95% ... Škoda té hrozné kvality obrazu na CS-filmu. Uvítal bych vydání na DVD nebo alespoň odvysílání s vyčistěnou kvalitou obrazu.(23.5.2017)

• - Film vznikl k příležitosti 25. výročí Vítězného února. (Xell)

• - Film bol natáčaný v Kadani, Dolnej Smržovke, Vysokom Chlumci a na zámku v Krči. (dyfur)