poster

Kronika žhavého léta

Drama

Československo, 1972, 168 min

Předloha:

Václav Řezáč (kniha)

Scénář:

Jiří Sequens st.

Kamera:

Václav Hanuš

Hrají:

Petr Haničinec, Renáta Doleželová, Miloš Willig, Vilém Besser, Slávka Budínová, Martin Růžek, Alena Vránová, Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Josef Bláha, Vladimír Stach, Wilhelm Koch-Hooge, Jaroslava Obermaierová, Bohuš Záhorský, František Hanus, Otto Lackovič, Míla Myslíková, Ilja Racek, Ilja Prachař, Jaroslav Rozsíval, Otto Ševčík, Květa Fialová, Václav Lohniský, Ľudovít Greššo, Ladislav Trojan, Josef Chvalina, Milan Klásek, Petr Oliva, Hans Hardt-Hardtloff, Vladimír Krška, Bohuslav Čáp, Karel Urbánek, Zdeněk Řehoř, Vlastimil Hašek, Ferdinand Krůta, Ladislav Křiváček, Josef Koza, Alena Karešová, Miriam Kantorková, Pavla Maršálková, Carmen Mayerová, Ladislav Kazda, Karel Fridrich, Jiří Flíček, Josef Kalena, Josefa Pechlátová, Václav Kaňkovský, Bohumil Švarc st., Hana Talpová, Zdena Burdová, Kateřina Burianová-Rajmontová, Pavel Robin, Zdenka Smrčková, Eva Rubínová, Jiří Cimický, Miroslav Brejcha, Karel Brůha, Rudolf Horák, Robert Krejčík, Jan Stroner, Josef Vajnar, František Žák, Bert Schneider, Rudolf Kalina, Ivan Horák, Ivan Mládek, Tomáš Procházka, Karel Engel, Ladislav Hrabě, František Jákl, Petr Jákl st., Václav Jánský, Jaroslav Klenot, Jiří Klenot, Jiří Mašín, Jindřich Sejk, Josef Smejkal, Zdeněk Srstka, Jaroslav Tomsa, Stanislav Tůma, Michal Vachun, Jan Váňa, Karel Vítek st., Ludvík Wolf

Střih:

Ján Chaloupek

Scénografie:

Karel Černý
(další profese)
 • Master19
  **

  Doplnění hlavičky: film trvá minimálně 170 minut a krom zmiňovaných zde hrají i např. Bohuš Záhorský, Míla Myslíková, Otto Lackovič, Václav Lohniský, Josef Bláha, Květa Fialová, Martin Růžek... a hlavně Josef Vinklář (toho nejzlobivějšího pána). Není vůbec pochyb o co jde. Každý charakter má jasné kontury a je hned čitelný podle okřídleného "šaty dělají člověka". Takže když hrabivý feudál v rukavičkách diskutuje se soudruhem v umolousaném saku a povolené kravatě je úplně jasné, kdo je tu pro lidi a kdo ne. V podstatě se jedná o souvislé hromadění špíny na všechny, kteří brání rozorání mezí a znárodnění fabriky. Film poté vrcholí projevem "právě jsem se vrátil z hradu...", po němž zavládne všeobecné (až na vyjímky) nadšení ze světlých zítřků. Jde o ohavnou vymývárnu, na kterou je dobré se podívat jen z historických důvodů. Mrazí z víceméně nenápadné propagandy. Některé scény jsou pak opravdu strašné - např. přestřelka esenbáka s živly ala Rambo, nebo dialog živnostníka automechanika s partajníkem: "- Půjdu do Prahy a zařídím si tam dílnu, tam uživím i pět - šest lidí..."; "- Nebo spíš oni tebe, že?"(7.12.2006)

 • Kakho-oto
  ****

  Film natočený rok před začátkem natáčení seriálu 30 případů majora Zemana má s tímto seriálem hodně společného. Především spoustu herců a komunistický pohled na naši poválečnou historii. Řekl bych, že Kronika... je ještě více bolševicky zabarvená než 30 PMZ (alespoň více než drtivá většina dílů tohoto seriálu). Je to dramatické, má to děj a nenudí to i přes velice dlouhou stopáž. Jako drama poměrně dobré, z hlediska historické věrnosti to hodnotit nelze. Natočeno podle románu napsaného v roce 1954 v době bolševické totality a temna. Příběh je navíc takřka zcela černobílý a průhledně ideologický.(4.1.2009)

 • Historik
  ***

  Není to až tak velká agitka, jak se říká. Jsou tu samozřejmě momenty, u kterých se člověk usměje, nebo trochu zapochybuje, ale nezaujatý divák může film sledovat bez rizika nějaké duševní újmy a jak se říká "přebere si to". Chápu ovšem, že ti, kdo mají představu, že tady bylo tenkrát pár zlých mazaných komunistů, kteří stáli proti dalším deseti miliónům obyvatel a proti jejich vůli se dostali k moci, budou rozhodně hlasovat pro odpad. Ale tak černobílé to nebylo. A film to také černobíle nepodává. Byť v souladu s dobou svého vzniku, v souladu s předlohou a třeba i tvůrci akcentuje na jedné straně zářivě čistého hrdinu komunistu a proti němu staví proradné kapitalisty. Nedá se popřít, že na obou stranách barikády byly i takovéto typy. Je to jen film, jen příběh z jedné pohraniční obce, stejně jako Zdivočelá země (velmi zdařilá) je také jen film, jen příběh z jiné pohraniční obce. A jako takové je hodnotím.(14.7.2015)

 • ViktorD
  *****

  Souhlasím cele s PatoPem... Za sebe jen dodávám, že film je bezesporu prodchnut bolševickou propagandou, vždyť literární předloha Václava Řezáče Bitva (1954) byla vrcholem sorely, takže není divu, že schematičnost postav obráží i filmové zpracování. Přesto však jsem s to film sledovat jako pouhý příběh, u nějž od ideologie odhlížím. Shovívavost mého úsudku nepochybně umocňuje niterně ohromující hudba Zdeňka Lišky...(18.8.2009)

 • Kozlowski8
  ***

  Příběh ze severočeského pohraničí v poválečné době, která se vyznačovala nástupem komunistů a s tím spojeným procesem znárodňování. Snímek, obsáhlý nejenom svojí stopáží, avšak i dějově a množstvím postav. Film je poplatný době svého vzniku, avšak s tím nemám problém. U podobně zaměřených filmů z této doby je to očekávané. Jen některá gesta a výrazy v dialozích nemusely působit tak upjatě a afektovaně. To se dá říct i o projevech některých herců, např. Petra Haničince, u něhož mi připadá, že hraje všechny své postavy absolutně stejně upjatě. Nejvíce se mi líbily pánové Vinklář a Bláha, paní Budínová a Vránová, která byla navíc v době natáčení filmu velice přitažlivou ženou. 55%.(6.9.2015)

 • - Film bol natáčaný v Kadani, Dolnej Smržovke, Vysokom Chlumci a na zámku v Krči. (dyfur)

 • - Film vznikl k příležitosti 25. výročí Vítězného února. (Xell)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace