Galaktický expres 999

• Austrálie

• Kanada

Animovaný / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy / Drama

Japonsko, 1979, 128 min

Jako to bylo jedno z nejšílenějších děl, co jsem kdy viděl. Fakt crazy. Jako vypadá to jako pohádka, ale svým dětem bych to rozhodně nepustil. Vesmírem putuje kluk posedlí pomstou. Posmstí se a jde se slavit. Ne žádný smutek nic. Pak se ukáže, že je to malý Oidipus. V zámku narazí na vycpanou figurínu svý matky. To je ztřeštěný a ta hudba do toho, jako by všechno bylo fajn a okej. Šílený, prostě šílený. Ty postavy, ty příběhy, ty motivy (ty byly nejděsivější, královna co se jí rozpadne obličej a děs). Jako je to tak originální, a tak mě to zaujalo, svým pojetím hrdinství, drastickými motivy, které si nejdřív ani neuvědomíte jak moc jsou drastické a do toho pohodová hudba. Nejdřív malej kluk a pak je z něho Casanova, fakt šílený. Ta nádherná kresba, ty geniální nápady, to prostředí, ten chaos.(26.9.2014)

Tento film by som špecifikoval ako Cowboy Bebop meets Polárny expres meets Malý Princ meets ešte niečo čo mi práve neprišlo na myseľ. No, teraz keď máme z krku toto krvopotné prirovnanie je čas na môj názor na film. Moc moc sa mi páčil. Postavy sú sú fascinujúce, len je mi trochu ľúto, že som ich nespoznal viacej. A to je jediné čo vytýkam. Často mi prišlo, že veci boli brané ako z rýchlika (get it?) a osobne by som rád trochu viac času strávil so sprievodcom, Claire alebo Kapitánom Harlockom. Nuž narvať toľko materiálu do 128 minút nie je ľahká úloha... Tiež by som rád viac exploroval jednotlivé planéty atď. (Viem, že existuje aj seriál a možno niekedy sa i jemu pozriem na zúbok) Svet v ktorom sa príbeh odohráva je tak fascinujúci, že sa ho nemôžem nabažiť. Hlavná myšlienka je tiež zaujímavá a počas celého filmu ste zvedaví ako sa to ako to dopadne. Čo by mohlo však niekoho odradiť je fakt, že sa jedná o dosť oldschoolové anime. Oldschoolové myslím v tom najlepšom možnom zmysle. Ja po audiovizuálnej stránke nemám čo vyčítať, lenže keby som Galaxy Express 999 pustil volade mojím kamošom pri pár pivách a pukancoch, asi by ma volakam poslali. Na to aby ste si užili podobné filmy musíte byť buď fanúšikmi japonskej animácie alebo dosť otvorení netradičným a možno pre vás novým veciam. A potom potom môžete si naplno vychutnať klenoty ako napríklad aj Galaxy Express 999.(24.6.2013)

Veľké, epické a filozofické dobrodružstvo na niekoľkých "guliach" našej slnečnej sústavy a potom niekde zrejme v najbližšej hviezdnej sústave. Epizodicky zostavený film, čiže nápadne pripomínajúci seriál. Či pripomína aj seriálovú predlohu a či sú jej fanúšikovia nadšení aj z tejto skrátenej verzie, sa neodvážim polemizovať. Mňa ako látkou nedotknutého jedinca film zobral na takú cestu vesmírom, akú od podobnej space opery očakávam. Na Titáne sa tvorcovia s prostredím mohli vyhrať viac, na Plute je to o poznanie lepšie a úplný záver na planéte, ktorej funkciu nechcem vyspoilerovať, je dychberúci. Asi by sa hodilo ohodnotiť 99,9%, ja ale dávam po prvom pozretí 79,9%.(5.8.2017)

Jasně, sem tam některé věci nedávají tak úplně smysl (některé věci by chtěly podrobnější vysvětlení), ale těch 5 tam mrdnu s čistým svědomím protože je to živé, hravé, vtipné i vážné, plné nápadů a osobité animace. Artově scifíčková space opera která více než na logiku klade důraz na uměleckou volnost, dynamiku a dobrodružnou atmosféru... prostě takový Metal Hurlant po japonsku.(18.9.2014)

Parní lokomotiva táhnoucí vagony napříč galaxiemi je fantastický nápad. Jestli se říká, že železnice je poezie svého druhu, u galaktického expresu to platí na druhou. Svět space opery šmrncnuté westernem a pirátskou estetikou je jako živý a kreslené postavy nejsou jen figurky, ale věříte jim, že mají osobnost a svoji historii, i když jde třeba jen o vlakový personál. Jen ten svět je překvapivě malý – hrdina vždycky z celé planety hned potká ty, které potřebuje a o kterých mu někdo vyprávěl. Ale čert vem dějové berličky - za ten vesmír plný křehké krásy, smutku a osamělých bytostí křižujících mezi hvězdami jich ***** přidám.(17.9.2015)