poster

Metropolis

 • Japonsko

  Metropolis

 • Japonsko

  メトロポリス

 • Japonsko

  Metoroporisu

 • Slovensko

  Metropolis

 • Austrálie

  Metropolis

Animovaný / Dobrodružný / Sci-Fi / Akční

Japonsko, 2001, 108 min

 • joehot
  ***

  Takový anime mix Langova Metropolis (prostředí a několik dílčích dějových námětů), Ghost in the Shell, Matrixu a dalších. Neurazí, nenadchne. Snad jen animace mi přišla podivná - jakási kombinace anime a disneyovek, na níž si oči nemohly nějakou chvíli zvyknout. P.S. - Zvláštní, v příběhu jsou pouhé dvě ženské postavy. Jedna z nich je robot, druhá služka. Že by byli tvůrci sexističtí?(8.5.2013)

 • kinej
  ****

  U japonských anime jsem už na krásné zpracování a animaci zvyklý. V tomto ohledu nijak Metropolis nevybočuje. Hudba je také krásná. Trochu na škodu je pomalejší rozjezd, po němž ovšem následuje výtečné explozivní finále. Tetno film balancuje na rozhraní mezi sci-fi a rodinného filmu. Ovšem děti asi nedocení vyobrazení bužoazie a revoluce dělnické třídy, odkazy na Babylonskou věž apod. Nevidět filmy jako Akira, Vampire Hunter D nebo Memories, dal bych plný počet.(3.5.2005)

 • Skejpr
  *****

  Naprosto fascinující nadčasová podívaná, na jednu stranu umě kloubící japonskou (a trochu naivní, ale to není na škodu) animaci s počítačovými triky, na druhou stranu působí velice mile starosvětsky, především díky úžasné jazzové hudbě. Občas ruší nenávaznost některých scén a ne zrovna nejlíp provedené střihy, ale v mnoha okamžicích naprsosto nezapomenutelné, a především již jinými zmiňované finále je téměř geniální.. není to úplnejch 5*, ale takovejch 4 3/4...(11.1.2006)

 • Fabienne
  ****

  Shigeyuki Hayashi (tvořící pod pseudonymem Rintaro) převedl na filmové plátno legendární mangu Metropolis "Otce anime" Osamu Tezuky (Astro Boy). I když sám Tezuka údajně stejnojmnenný němý film neviděl (jediné, co ho prý ovlivnilo, byl plakát), není vůbec od věci srovnávat snímek z roku 2001 s Langovým mistrovským dílem. Tvůrci anime se jím totiž mnohdy inspirovali. Příběh se značně liší, přesto se dají nalézt zásadní styčné body - ohromné velkoměsto s několika podzemními patry, robotická dívka s tváří anděla nebo symbol biblického Babylónu. Někdy jsou dokonce použity techniky typické především pro němý film jako jsou například stíračky. Scénáře se ujal Katsuhiro Ôtomo (Akira), jemuž témata revoluce a varovné vize budoucnosti jistě dobře sedla. Animace není zrovna v dnešní době obvyklá, ale je nutno říci, že přesně kopíruje Tezukův styl, kterému se ne náhodou říká "Walt Disney Japonska". Jedna složka filmu ale na sebe upozorňuje nejvíce a to je hudba - houpavá, jazzová, jednou hravá, podruhé tajemná. Staví Metropolis ještě o stupínek výš a někdy ho až nebezpečně odosobňuje, což může být pro někoho výhodou, pro druhého (jako pro mě) spíše chybou...(15.8.2006)

 • pakobylka
  ****

  O tom, jak se rodí dějiny ... v kulisách supermoderního, ambiciózního města budoucnosti, které okázale oslavuje své úspěchy a všechnu svou špínu pečlivě ukrývá v podzemí. O zhoubné touze po moci, ale taky o odvěké potřebě lásky a uznání - a o důsledcích lidských tužeb, které mohou být v obou případech zničující. O robotech, degradovaných na pouhé pracovní síly, kteří se v mnoha ohledech zdají být lidštější než lidé ... a o překrásné Timě, která netuší, že není člověkem. Vizuálně VELICE zajímavý snímek se silným sociálním podtextem disponuje zvláštní, až symbolickou retro atmosférou, kterou podbarvuje sugestivní jazzová hudba - a jeho děj pomalu a neodvratně spěje k monumentálnímu finále, které bez špetky lítosti smete všechny nenaplněné sny. P.S.: Nehledejte v něm za každou cenu spojitost se stejnojmenným snímkem Fritze Langa z roku 1927, i když určité zjevné i skryté odkazy se tady najdou.(7.11.2011)

 • - Spoiler: Závěrečnými titulky snímek nekončí. Po jejich skončení se objevuje fotografie, která může divákům, jež nepotěšil konec, spravit náladu. (Anime2)