メトロポリス

Metoroporisu

• slovenský

Animovaný / Dobrodružný / Sci-Fi / Akční

Japonsko, 2001, 108 min

Luxusní anime podle stejnojmenného komiksu Osamu Tezuky, jenž byl ovšem samozřejmě remakem původního filmového díla. Práce Tezukova studia byly vždy výrazně orientovány na západního diváka a nejinak je tomu i zde - jde o formu anime bez problémů stravitelnou pro kohokoli. Nádherná atmosféra a silná hudba (zvolené jazzové motivy dotvářejí atmosféru až neuvěřitelným způsobem), minimalistické, ale přesné náčrty psychologie postav. Ve zkratce jde o stavbu a pád babylonské věže, nikoli však v prvoplánově dekadentních kulisách - naopak, silně akcelerována je lidská stránka (což je velmi patrné především u robotů). Jak už někdo napsal v diskusi: "Chtěl jsem dát čtyři hvězdičky ale díky tomu pětiminutovému emocionálnímu orgasmu na konci filmu musim dát pět." Tak pod to se klidně podepíšu;)(29.4.2009)

Znalci z HBO dali tento film do kategorie "pro rodinu". Snad proto, že jde o animovaný film. Co asi budou říkat děti tomu konci. Jinak ale skvělá záležitost. Zajímavé postavy, krásná animace především různých strojů a zařízení. Velmi mě překvapila hudba pana Hondy, která se často nese v jazzovém stylu. Velmi pěkné je hudební podkreslení závěrečné scény, která mě tedy dostala celkově.(7.7.2003)

Japonský Metropolis má niekoľko inšpiračných zdrojov, tým prvým je pôvodný Langov Metropolis, jedná sa v podstate o biblický príbeh o Babylonskej veži, ďalej odkazuje na viaceré anime, napríklad Akiru a čerpá aj z robotických poviedok Isaaca Asimova. Roboty v Metropolise taktiež nemôžu ublížiť človeku. K tomu neprehľadná politická situácia mesta a náboženské symboly. Viac by ma tento príbeh potešil v hranej forme, ono tie anime sú vlastne stále animované rovnakým štýlom a po čase to už začína byť únavné. Takže paradoxne vizuálna stránka filmu je pre mňa jeho najväčšou slabinou.(8.7.2012)

Film, který mě ve chvíli co jsem ho viděl, naprosto odrovnal.Ukázal mi, že kreslené opravdu nejsou jen pro děti, ocž jsem už sice dávno věděl ale nechtěl si připustit, protože mi to podřadné řadit vedle hraných. Dokonalá výprava, velice zvláštní příběh, který si hodně bere z Langova Metroplisu a vlastně na něj po celou dobu odkazuje.Ale ten konec...Z jeho hudebního podkresu a krásy celé té imploze mě bude mrazit co budu živ.Nádherný film, v našich končinách neznámý ale o to cenější bude když jej uvidíte...(27.11.2005)

Scénář: Katsuhiro Ôtomo .. Krásné japonské anime, jež svérázně zpracovává motiv klasické sci-fi legendy Metropolis z roku 1927. Zaujme především výtečná retro-industriální animace futuristického města a podmanivý hudební doprovod.(4.1.2006)

• - Spoiler: Závěrečnými titulky snímek nekončí. Po jejich skončení se objevuje fotografie, která může divákům, jež nepotěšil konec, spravit náladu. (Anime2)