Ako malý chlapec som mal pri titulkoch Hříšnych lidí vždy strach. Moc dobre sa na to pamätám. Ale neskonale mylujem tento seriál. Samozrejme, že som si nahral aj jeho filmové diely. Tento sa moc podaril. Menšík ako miestny komisár je úžastná postavička. Spolu s Abrhámom tvoria fantastickú dvojicu. Moc dobré.....85%.(26.9.2005)

Partie krásného dragouna je nejfraškovitějším kusem ze všech příběhů pana rady Vacátka. Vtipně hravý nadhled se táhne filmem od jeho počátku až do velkolepého finále. Věty létají a vlají ve větru, o slovní invektivy není nouze, vše je v pohybu a ženské vnady rafinovaně útočí na mužskou ješitnost. Kulisy a kostýmy jedinečným a nenuceným způsobem vtáhnou každého do elegantní vznešenosti doby svého děje. Ve víru tělesné rozkoše a finančního zaopatřování. Ústřední postavou příběhu, u které vše začíná i končí, je sebevědomý a jednostranně ctižádostivý dragounský poručík Rudy Macháček (vynikající Josef Abrhám). V jeho náruči je nával a pořadník, v jeho srdci je neuhasitelný žár, v jeho očích je nezdolný oheň dobrodružství, dráždí ho obvinění a stále se žene vpřed. Hlavní postavou je policejní komisař Áda Zdychynec (skvělý Vladimír Menšík), který se neúnavně a z velmi osobních důvodů snaží vypátrat viníka. Je nezastavitelný ve své posedlosti a zlobě. Hroutí se mu svět do mdlob nevěřícího a zhanobeného blázna. Hrdinou příběhu je pražský policejní rada Karel Vacátko (dobrý Jaroslav Marvan), který se střídavě baví a nechápavě čílí rozehranou několikavrstevnou partií neúnavného dragouna. Vacátko je vyzbrojen zarputilým ohařem a policejním inspektorem Josefem Brůžkem (pozoruhodný Josef Bláha) a jeho neurvalým kolegou a policejním inspektorem Josefem Boušem (příjemný Josef Vinklář). Výraznou postavou je Zdychyncova žena (dobrá Stella Zázvorková), zachraňující čest své rodiny i profesní čest svého muže. Zvláštní kategorií jsou ženy motýlího dragouna. Nejjasnější je duchaplná andělíčkářka Otýlie Dragičová (skvělá a šarmantní Květa Fialová), věrná a stálá ve své podpoře. Zdychyncových dcera Kamilka (půvabná Helga Čočková), spolu s Evou Jarolímkovou (půvabná Jana Šulcová) a Hildou Braunovou (půvabná Carmen Mayerová) jsou především v naději a očekávání. Z dalších rolí: starý a popletený svědek Kostka (příjemný Bohuš Záhorský), či cirkusák a nebezpečný vrhač nožů Josef Zuzánek (zajímavý Jiří Holý). Svou noblesu a hravý nadhled si film zachoval až do dnešních dob. Je to svěží a velice příjemná zábava, která se jen tak neomrzí.(6.10.2016)

J. Marvan a spol jako by poněkud ustupovali do pozadí a to je na tom právě to půvabné. Kdyby nebylo V. Menšíka, rozhodně by to nebylo na 5hvězdiček, ale takhle ano. Nejen jeho fackovací scéna, ale i jeho omdlévání, opice na služebně, dialogy s B. Záhorským, stopování a především přesvědčení, že se bude muset zastřelit...skvělé!(30.9.2007)

V Partii krásného dragouna je všechno typově přesné: nejlepší policejní mordparta střední Evropy Marvan, Vinklář, Bláha, dragoun jako z magazínu, švihácký až šlechtický Abrhám, dáma s uhrančívýma,až strašidelně krásnýma očima Fialová, místní policajt Menšík (úžasný part) a hlavně dialogově vybroušený scénář. "Toho znám. Vy ho znáte?, Ano, to je pan Nikdo." S filmem Pěnička a paraplíčko vydaření dvojice celovečeráků.(2.2.2019)

"ty jeden uvozhřenej libeňskej policajte!!!" aneb fackovaná páně Menšíka a Abrháma, dovedená do naprosté dokonalosti. Jaj, jak si asi museli všichni zúčastnění užívat natáčení tohoto svižného dílka...Parta kolem rady Vacátka je trochu upozaděna skvělým výkonem Vladimíra Menšíka a Josefa Abrháma....nezapomenutelné scénky...i když to máte zkouknuté po sté a víte, jak to končí a kdo je vrah, tak vám nedá si to nevychutnat znova a nesmát se Květě Fialové masírující si prsa a nyjící na komisaře Zdychynce: "To se nám udělalo...horko...uvolněte si kravatu, tak, ano....jsem zběhlá v masážích, můj manžel byl z Dalmácie, Dalmatinec...azurové moře, modré nebe, och....."nebo:: "Poslechněte, není ta vaše další snoubenka také v jiném stavu? A Rudy Macháček: "Tedy, pokud je mi známo, tak tedy rozhodně, rozhodně...ano...", či dokonale blbá Kamilka v podání Helgy Čočkové, na níž tatíček trhá svatební šaty a maminka Stella Zázvorková řve: "Musí si jí vzít dřív, než to na holce bude vidět....Mami? Von vomdlel..."Nebo hláška samotného rady Vacátka: "Poslechnou, pane Brůžek, ten Zdychynec, no ten policajt, to je velkej popleta...a hlavně vochlasta..." Miluju tohle svěží dílko. Na všech hercích je vidět, s jakou chutí hráli.(23.6.2012)

• - Vladimír Menšík byl během natáčení na protialkoholickém léčení a tak museli vždy tvůrci přemlouvat doktora, aby ho aspoň na pár hodin vždy pustili. (cariada)

• - Ve filmu byly použity autentické a opravdu věrohodné stejnokroje vzor 24, jež byly propracovány až k detailu (např.barva výložek-žlutá pro jezdectvo). (HJ-FILIP)

• - Natáčení probíhalo v místě dnešního nádraží Holešovice. (Witta)