Lapsis

• Austrálie Lapsis

V paralelní přítomnosti se doručovatel Ray snaží uživit sebe a finančně podpořit svého nemocného bratra. Po sérii neúspěšných podvodů se Ray ujímá práce v nové podivné oblasti zakázkové ekonomiky: v odlehlých lesích a kopcích pokládá společně s dalšími kilometry kabelů. Mají propojit velké kovové kostky, které dohromady vytvářejí nový kvantový obchodní trh. Když se Ray dostává hlouběji do zóny, setkává se s rostoucí nevraživostí a hrozbou robotických kabelářů a musí se rozhodnout buď pomoci svým spolupracovníkům, nebo zbohatnout a dostat se ven. Lapsis je chytrý a vtipný příběh o vykořisťování, na které technologické společnosti často spoléhají při udržování svých lesklých fasád. (Future Gate)

Dr.Abe

Konečně pořádný film o pokládání kabelů. Zároveň jediný pořádný film za poslední dobou vyvařené okolní produkce a všech možných remaiků. Možná se jedná pro někoho nudnější nebo prázdnější film, mě to tak ovšem nepřišlo. Mělo to spád, realistickou vizi blízké budoucnosti, mystično a v neposlední řadě to bylo i řádně vtipné, bizarní a zároveň uvěřitelné. Scénář je geniální a podle vrchního popisku filmu autor je zároveň režisérem a tak by to i u filmu mělo být - režírovat si vlastní scénáře aby byl filmový výsledek jako tento počin.  /Ve filmu nebylo násilí, krev, přehnaná erotičnost ani alkohol či drogy/ Až se poškrábu na nose, budete to mít pocaď přečtené. ()

Lukoboss

Půjdeme na to jednoduše. Předpokládám, že každej ví, co to v přeneseným významu znamená "položit kabel". Jo, tak přesně o tomhle je Lapsis - o hovně. Už dlouho jsem neviděl snímek, kterej by mě vyloženě nebavil, dokonce po chvilce přestal úplně zajímat a nenašel jsem snad žádnej moment, kterej by to nějak zlepšil. Hlavní postava mně vůbec nebyla sympatická a pobíhání s kabeláží po lese je fakt divný, i když se zatím má ukrývat nějaký tajemno. Bohužel za mě nepovedená věc, kterou znovu vidět fakt nepotřebuju. ()

silentname

"Lapsis" pôsobí ako film bez konca. Možno to majú tvorcovia otvorené pre pokračovanie a osobne by som sa tomu nebránil, no je škoda, že to nepôsobí ako ucelený film. Pretože realita je, že tento svet kabelárov ma celkom zaujal. Je tu niekoľko zaujímavých postáv, plus sledovanie Raya ako sa snaží dostať na koniec cesty, aby dostal svoju odmenu za prácu ma nenudí. Naopak. Bol som zvedavý k čomu dospejeme, no akosi to pôsobí ako keby nám Noah Hutton ešte nechcel dať všetky odpovede a asi čaká, či film uspeje a bude môcť točiť pokračovanie. Možno. A možno sa tie odpovede nikdy nedozvieme a koniec proste príde len tak z ničoho nič. No problémom pre mňa je, že keď sa začne diať niečo zaujímavé, tak film proste skončí a necháva obrovské množstvo otázok visieť vo vzduchu. A to nie je podľa mňa správna stratégia. Najmä ak tu máme film. V prípade, že by sa robil seriál a toto by bol pilotný diel, tak by som s tým bol v pohode. Lenže to nie je situáciu, ktorú tu máme. Uvidíme. Sám o sebe je film podľa mňa celkom zaujímavý a kreatívyny a má niekoľko dobrých momentiek, no v jadre nedospejeme k ničomu. A to je jeho najväčší kameň úrazu. Bohužiaľ. Hodnotenie: B- ()

Aljak

Fíha, tak toto bola poriadna bizarnosť! Tie mám síce občas rád, ale toto mi nejako nesadlo. Celé to pôsobilo nehorázne absurdne a celý čas som v tejto "káblovej seanse" čakal, že aká bude pointa. Čas plynul, káble sa ťahali, roboti makali na plné obrátky,... a napokon som zostal len tak po konci filmu sedieť a v hlave mi vírili len tri slová : What the fuck? To nie kvôli tomu, že by bol ten koniec taký dobrý, ale preto, že bol taký o ničom, v podstate ako celý film! ()

maddy

Nezávislý, veľmi lacný sci-fi film. Označenie "sci-fi" je v tomto prípade trochu zavádzajúce a jedná sa prevažne o drámu (ktorá v popise žánru na CSFD akosi absentuje) s minimom sci-fi prvkov, iba s jemným sci-fi námetom v pozadí. Väčšina filmu sa totiž odohráva v lese, kde pár ľudí turistikuje a pomedzi to pokladajú na zem káble pre nejaký quantum počítač. Nečakajte však žiadne sci-fi prvky alebo vizuál. Asi toľko k tomu "sci-fi", aby niektorí užívatelia nemali prehnané očakávania. Mne osobne to nevadilo, keďže podobné malé indie sci-fíčka mam celkom v obľube. Lapsis sa k ním však nepridá. Prvých 45 minút sa tam totiž absolútne nič nestane, neponúka to žiadnu zásadnú myšlienku, podnet na zamyslenie a hlavný hrdina (tlstejší spotený 40tnik) nie je práve najsympatickejšou postavou. V závere sa to snaží rozvinúť aspoň nejaký dej, ale väčšina liniek ostane neukončená, nevysvetlená, ledva sa stihnú vôbec rozbehnúť a celé to vyzerá skôr ako zbytočne dlhý pilot k nikdy nezrealizovanému seriálu. Chvíľu síce budí záujem o čom by mohol tak byť, ale nakoniec je úplne o ničom. Prakticky to je bez deja, bez nejakého zvratu, momentu prekvapenia a navyše s úplne otvoreným záverom akoby to niekto usekol ledva v polovici. Žeby to niečím vyslovene urazilo sa povedať nedá, ale je to jeden z tých filmov ktorý ani nemá čím zaujať. Teda okrem štýlového plagátu, ktorý však nijako nekorešponduje s výsledným produktom. CELKOVO: 3/10 ()