Offline

Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2019, 30 min

Čtyři teenageři, běžný život, škola, práce a týden života zcela bez internetu. Co vše jim sedm dní off-line přinese? A dokážou týden bez sítí vydržet? Jak vypadá život dnešních teenagerů, když se ocitnou bez připojení k internetu? Co vše pro ně život on-line znamená? Jsou na něm závislí nebo ne? Co jim takový život přináší a co jim bere? Vědí to? A jsou schopni řídit své životy sami nebo jim převážnou většinu činností určuje bzučení mobilů? Zamyšlení nad tím, jak fungovat v době on-line a při tom zůstat svobodný. (ČSFD.cz)

Marze

Vypadá to, že vznikne celá společenská třída internetových nomádů, jakási chudina, která nebude mít na to žít skutečný offline život, nebo budou příliš líní se někam dopravit. Je už hodně nápadné, že kdekoli se pohybuji a nejde jen o kulturní akce, není tam z těchto "skleníkových" interiérových dětí nikdo. V dokumentu se mi líbily  fundované komentáře psychologů. Důsledky online života jsou povrchní učení, naučení se skákat z jedné informace na druhou a stejný způsob fungování mozku se přenese i do našeho fungování bez internetu. Jen ve chvílích nestrukturované zkušenosti, ve chvílích nudy začne mozek propojovat zkušenost, co jsme dosud zažili, co je v naší dlouhodobé paměti.  Psycholožka říká : "Těsně před usnutím nahráváme do svého podvědomí informace kde jsou slevy, kde umíraj nějaký lidi a kdo je lepší než já. Věnujeme svůj život, který není tak dlouhý, jak se může zdát, placičce, ze které nic nového nevzniká" . Psycholog: "Potřebujeme, abychom věci ukládali do dlouhodobé paměti a rozuměli věcem a tady ta dlouhodobá paměť je nezbytným předpokladem pro tvůrčí myšlení". K tématu se vyjadřují i teenageři: "Vůbec nefunguje konverzace s lidmi, ale vůbec", "Zažila jsem krásný kroupy, zažila jsem krásný déšť". ()