Na základě pravdivého příběhu z roku 1998 se pět teenagerů z nejtvrdšího ghetta v Miami probojuje na národní šachové mistrovství pod vedením svého nekonvenčního, ale inspirativního učitele. (Televize Seznam)

piglit odpad!

Na světě je cca 3000 šachových velmistrů. Tři z nich jsou černoši. Tolik k reálnosti scénáře. Navíc přejít z šachové školky na mistrovství bez několikaletého tréninku a studia zahájení, koncovek, kombinační a poziční hry není reálně možné. ()

Real Tom Hardy

Leguizamo si sadol na režisérsku stoličku po 17 rokoch druhýkrát a priniesol šachový príbeh založený na skutočnosti, nie ako tie vlhké sny scenáristov v Dámskom gambite. Film je v jadre taký druhý menší Kouč Carter, dosť času sa venuje sociálnym otázkam a problematikám, nie však príliš obťažujúcim spôsobom. V zásade mu ale kryje chrbát fakt, že sa udalosti scenára reálne udiali. Jediná vec dvíhajúca obočie sú šachové chyby, ktoré tu zrejme boli pre dramatizáciu aj absenciu dôslednosti tvorcov – čo sa vo filmoch stáva tak často, že to prekvapivé vôbec nie je. Leguizamo ako herec na trón, ako rejža... ()

Arsenal83

Film natočený na objednávku? Asi áno, je predsa z roku 2020 keď ulice rozbíjalo Black Lives Matter a okrem hlavnej šachovej témy sa tu podsúvajú aj podružné, ako napríklad prečo sa neučí o černošskej histórii na školách? Prečo sa talentovaní černosi a iní farební nedostávajú k príležitostiam, pretože im v tom zabraňuje systém? Film sa volá Critical Thinking a naozaj zapol vo mne kritické myslenie. Pretože, keď mi v kuse ukazujú jednu stranu len ako obeť a druhú stranu, tentokrát zosobnenú v bielej riaditeľke, ktorá farebným dáva polená pod nohy, tak začínam kriticky myslieť a prichádzam k záveru, že takto čierno-biele to asi nebude. Na vyváženie tu ukázali aj "dobrých" belochov, kamarátov, ktorí zdieľajú rovnaké hodnoty alebo ekonomické zázemie ako väčšina nebielych, to ma však nepresvedčilo. Ide teda o skutočný príbeh z Miami z deväťdesiatych rokov. A teraz prosím natočiť aj skutočný príbeh z Miami 2021, odkiaľ sa húfne sťahujú bieli ľudia kvôli čiernemu rasizmu. ()

Marze

Režisér ve svém debutu natočil srdcervoucí drama. Když už nic jiného, film vytvořil představu jak současní šachisté v USA vypadají.  Je to typický příběh o podceňovaných outsiderech , ale jde bohužel o stereotypizované postavy současných přistěhovalců do Ameriky. ()

Johnny.ARN odpad!

"Kam by meli táhtnou černý?" "Do prdele!" Ďalší film o šachu, tento krát dokonca s geniálnymi farebnými, ktorý čírou náhodou vyšiel minulý rok. Nepáči sa mi, kam tento svet požieraný čiernym rasizmom speje. Na úrovni bejzbálu a bazkedbáááálu, len omnoho horšie. ODPAD! ()

Phex

No ehm...kdyz se ve filmu o sachach vyskytuji na sachovnicich debiloviny je to zarazejici. Tezko napriklad date nekomu mat 4.tahem kdyz mate strelce na b5 misto na c4. Hovori se tam u nekoho o ratingu 2300, ale tahy ktere takto oznacena postava provadi o tom moc nesvedci. Celkove tam jde o americky sen - outsider prekvapi i pres vsechny prekazky a predsudky. Trochu me zarazila nedoresena dejova linie s Item. ()