Ta chvíle, ten okamžik

Drama / Válečný

Československo, 1981, 100 min

Jeden z těch filmů, které se objeví v televizi opravdu jen výjimečně. Nicméně je to velmi kvalitní drama se vším všudy, neobsahující bolševickou propagandu a vedle Atentátu jistě nejlepší dílo, které pan Sequens zpracoval. Přiznám se, že v jednu chvíli jsem, značně zblblý americkými akčňáky, čekal, že chlap s pistolí zavřený v místnosti do které se dobývají dva gestápaci, si s takto směšným počtem protivníků hravě poradí nebo minimálně ve stylu Michaela Scofielda obratně vyklidí pole...nu občas je prostě dobré pustit si něco co člověka vrátí zpátky na zem.(11.8.2009)

FIlmy Jiřího Sequense mají společné především to, že dokáží diváka během pár minut bez obtíží přenést do doby, ve které se odehrávají. Nevím, jak to dělal, ale na atmosféru byl tento režisér skutečný machr. A když navíc dostal do rukou sice jednoduchý, ale dobře napsaných postav plný scénář, a když měl štěstí na herce, vznikalo leccos dobrého. Stejně tak tomu bylo i v případě pohříchu málo známého snímku Ta chvíle, ten okamžik. František Němec v titulní roli nemá chybu, Daniela Kolářová rovněž (navíc mám pocit, že jí to nikdy neslušelo víc než tady), Rudolf Jelínek hraje opět sympatického zemanovského Jirku Hradce, jen se jinak jmenuje... A pak je tam pochopitelně Luděk Munzar coby uhrančivý esesák, který dokazuje, že pro záporné postavy se snad narodil. To, že velkou roli v příběhu sehráli hrdinní komunističtí odbojáři, jsem překousl. Jediné, co mi ve filmu chybělo, byla hudba od Sequensova dvorního skladatele Zdeňka Lišky, který už byl ovšem v době jeho vzniku těžce nemocný.(1.10.2011)

Vyhraban ze zapomeni a prinesen na obrazovky.Psychologicky pribeh, ktery asi komunistum nevonel prevazne tim ,ze hlavni hrdina mel jine nezli rude myslenky na povalecne usporadani nasi zeme.A presto, nebo prave proto neodmitl pomoci kamaradovi , s kterym se rozesel kvuli politickemu presvedceni.Tim si vlastne sam vlezl do pasti, z ktere uz bohuzel neunikl.Frantisek Nemec jak ho mnozi z nas neznaji.Pan Vinklar opet zahral na urovni to co se od nej chtelo.Film nam mimo jine ukazuje vztahy mezi lidmi,ktera za protektoratu panovaly. Ve filmu se objevi v roli maleho Karlika Jiri Strnad,znamy predevsim roli Fandy ve filmu Indiani Z Vetrova.(7.9.2008)

Na filmu je nejcennější způsob jeho podání, i přesto, že komunistická agitace je zde znát, tak jde věru o slušné dílo. Za doby socialismu nebylo lehké ve filmu vyzdvihnout člověka nekomunistického smýšlení. Proto považuji film za jeden z těch lepších od Jiřího Sequense. A připočtu-li k tomu skvělé herecké výkony, v nichž nejvíce exceluje Luděk Munzar a František Němec, ale jednu malou výtku bych přeci jenom měl. Transport zraněného komunistického odbojáře ve sněhu v dějství působí hodně nevěrohodně.(7.4.2012)

Kolaborant alebo hrdina, na to si v každom momente filmu môžeme odpovedať nejako inak, a v tom je čaro tohto filmu. Predstavuje depresívnu atmosféra konca vojny, keď je výsledok jasný, ale nie až natoľko, aby sa ľudia nebáli. Aj ja sa pripájam ku kritike oficiálneho obsahu, keďže jeho autor film nepozná a dokázal v jedinej vete vytvoriť obsah, ktorý je zároveň chybný, zavádzajúci a spoilerujúci.(13.5.2015)

• - Spoiler: Předobrazem hlavní postavy (František Němec) byla skutečná osobnost primáře nemocnice v Čáslavi MUDr. Jana Kafuňka (1899-1943), který zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi. Kafuňkův příběh zpracoval jeho vzdálený příbuzný Otakar Chaloupka v knize "Ta chvíle, ten okamžik" (1976), která se pak stala předlohou k filmu. (argenson)