• Adam Bernau

Další zapomenutost z dob boje proti agentům, v níž hrají zase snad úplně všichni. Rafinovaně exponováno tak, aby divák od začátku musel z agentství důvodně podezírat úplně každého. Jedna si schovává lejstro, jeden je představitelem úpadkové kultury, jeden má foťák a neštítí se ho používat. Považte! Politickovýchovně skvělý tah, přesně v duchu doby. U vědomí toho, že tři jinak celkem normální mládenci zvolí noc jako nejvhodnější dobu pro nalezení něčeho v horách, nemá moc cenu vyjmenovávat všechna "škobrtnutí" v jednání a myšlení postav. Ostatně tito čerství absolventi hornického učiliště jsou již sdostatek obtěžkáni náhledem životních znalců ("co vy víte o lásce!"). Je zde také hajný, který vše jenom zpovzdálí pozoruje a v pravou chvíli se do věci vloží. Finále je báječné hlavně v tom, jak se v pohádkové jeskyni nakupí všechny možné potřebné rekvizity, včetně seznamu konfidentů Gestapa. Na konci máme dokonce jednoho vyléčeného z četby brakové literatury. Rozhodně největším bonbónkem je Bohoušek Záhorský s kvérem v ruce a s "es kommt der Tag!" na rtech.(23.9.2018)

Plejáda těch nejlepších herců naší historie. Pouze Eva Kubešová sem evidentně nezapadla. Je nepředstavitelné, že by o ni mohl mít Vinklář zájem. V malé roli si zahrála okouzlující Marie Kyselková, budoucí princezna Lada. Byla to jedna z jejích pouhých tří filmových rolí. Miloš Kopecký je komický i v této vážné roli. Jiřina Steimarová ve svých memoárech vzpomíná, jaká byla při dlouhém natáčení dobrá parta a jak si to celé hezky užili. Každý z obsazených herců byl výraznou individualitou a vynikajícím umělcem. Proto film nemohl přes jisté slabiny scénáře dopadnout špatně.(17.7.2012)

Tehdy ještě víceméně úsměvný pokus o dobrodružný kriminální film, neříkám že ale ten nejhorší. Za zhlédnutí, i třeba díky širokému spektru tehdy velmi populárních herců to určitě stojí, a také díky připomenutí jednoho z hlavních herců, mladého havíře Tondy, v podání nedáno zesnulého Josefa Vinkláře. Film který vás do svého děje, i přes drobné výtky určitě vtáhne..Napínavé dobrodružství, nečekané až vyhrocené situace, akce, hezká příroda, to všechno vám tento snímek může nabídnout..Takže teď už jen záleží na vás jak se k tomu postavíte(30.9.2007)

• NinadeL

Panoptikum šílenosti. Copak je to vlastně za film? Dobrodužný rodokaps? Výchovná selanka? Návod na život? Studie lidských osudů? Vše a nic. Je to marné, je to marné, je to marné. A samozřejmě je v tom i láska. Zralá, i ta mladistvá. Ostatně, Marie Kyselková byla opravdu spíše manekýnka, nežli herečka.(28.7.2017)

Vcelku koukatelné, byť opět budovatelské a s temnými živly. Tento film bych řekl, že je mnohem lépe obsazený než ostatní dobové budovatelské sníky, kde hrají stále ti samí herci. Možná to byl důvod, že se na něj koukalo lépe než na ostatní rozjásané agitky. Navíc tady na diváka alespoň toho mladšího musel dýchnou tak trochu divoký západ. Desperáti, pohraničníci na koních, stará štola se svým tajemstvím... Tohle je asi jediný film z padesátek, který ode mne dostal za 3 hvězdy. * * *(6.2.2016)

• - Nákladní automobil, který se ve filmu objevil, je Praga N vyráběná v letech 1915-1939. (schwalbe)

• - Jiřího Sequensa st. zaujalo pri návšteve jednej módnej prehliadky jedno z dievčat a rozhodol sa ju osloviť pre tento film. Išlo o Máriu Kyselkovú, neskoršiu princeznú Ladu z rozprávky Princezná so zlatou hviezdou (1959). (Raccoon.city)

• - Filmovanie prebiehalo v Krušných horách, Děčínskom Sněžníku a v obci Tisá. (dyfur)