Dr. Russell Marvin provádí běžný průzkum atmosféry pro další vesmírné lety. Sondy ale mizí! Nečekaně a překvapivě na stanici zaútočí mimozemštěné! (oficiální text distributora)

Trailer

kitano

Skutocne nadherne sci-fi ktore som si vychutnal uplne po vsetkych strankach. Trochu najivny avsak kvalitny a velmi dobre gradovany pribeh a predovsetkym fantasticke triky Raya Harryhausena. Zasnem co ten chlapik vo svojej dobe dokazal. Doslova som ziral ako realisticky sa mu podarilo spracovat lietajuce taniere a podobne aj ich smrtiaci paprsok. Vzdusne suboje tanierov so stihackami, s protileteckou artileriou, rakety zem-vzduch a zaverecna destrukcia mesta - to vsetko vyzera skutocne paradne. To co pre mna znamena Godzilla medzi monster filmami, to iste pre mna znamena tento kusok medzi sci-fi. Samozrejme by bola hlupost ho zrovnavat napr. so Spielbergovou Vojnou svetov. Toto je dobovy snimok. Ma vsak naozaj neopakovatelnu atmosferu, priam by som povedal, ze vyzrel ako vino. Proste som sa fantasticky bavil - a neberte to s nadsadzkou. Je to skutocny klenot. Preto udelujem plnohodnotne, najvyssie hodnotenie. (10/10) ()

T2

V rámci trikov a tých makiet to je dosť pozoruhodné spracovanie, Ray Harryhausena je tam fakt cítiť, škoda že spočiatku slušne načrtnutý dej so zaujímavými rozmluvami sa v konečnom výsledku dosť uskromnil a zameral len na likvidačné akčné pasáže, škoda, malo to na viac. Schématicky dosť podobné s ID4(Deň nezávislosti/ od Rolanda Emmericha), pravdepodobne tento film UFO útočí! mohol byť pre tvorcov inšpiráciou. /60%/ ()

dobytek odpad!

No je to sice o něco lepší, než Plan 9 from outer space, ale v provonání třeba s Forbidden planet (taky z roku 1956) ty triky nejsou žádnej zázrak. Navíc ten film je příšerná nuda. Asi tak 70 minut se skoro nic neděje a film nabídne akorát hromadu blábolů o hovně a několik nic moc triků. Navíc je to, podobně jako Plan 9, sestříhaný z hromady různejch jinejch filmů. Posledních cca 10 minut je trochu akčních a obsahuje i trochu (ale opravu jen trochu) zajímavější triky a je to jediná část filmu, na kterou se dá dívat. Na závěr nás pak čeká ještě kýčovitej happy end, kdy hlavní postava a jeho stará spolu trávěj romantickou chvilku kdesi na pláži. Klidně mě ukamenujte, ale pro mě je tohle 70 minut jasnej odpad a 10 minut při nejlepší vůli možná tak 2 hvězdičky. Když to budu hodnotit jako celek, tak je to takovej lepší odpad. ()

flanker.27

Dnes vlastně roztomile naivní předobraz mnoha filmových invazí vesmírného nádobí (vč. ID4 nebo Mars útočí, v němž je řada odkazů). Herecky tragické, když si vezmu třeba emocionální reakce nebo spíš jejich neexistenci na dělí kolem, zvlášť hlavní hrdinka se pořád tváří ne jako že přišla o otce nebo že hrozí válka světů, ale jako že musí škrábat pět kilo brambor. Dějově taky zvláštní, když si vezmu že mimozemšťani chtěli vyjednávat, zatímco lidi sami začali útočit, přesto asi jeden z filmů, které posunuly trikové možnosti a inspirovaly další. Harryhausenova práce je tu vidět, když se bortí budovy, ale tenhle styl mi zkrátka víc sedí do starého Řecka k Argonautům a Titánům. ()

Lima

Oblíbený film Johna Carpentera a dnes sci-fi klasika o invazi mimozemšťanů proti planetě Zemi. Samotní ufoni sice připomínají chodící kastroly a se svým nemotorným pohybem dnes vzbuzují spíše smích, ale jejich satelitní zbraně na způsob laseru jsou opravdu účinné a různých explozí a hořících objektů si divák užije dosyta. Nad vší trikovou stránkou stál neochvějně mistr nad mistry - Ray Harryhausen (Souboj titánů) a nutno říci, že i s odstupem let některé, vlastně v případě tohoto filmu většina trikových sekvencí, bere dech. Všechny ty kolize létajících talířů s domy, či pád do řeky, vypadají i s odstupem let naprosto skvěle. A jen tak na okraj - když člověk kouká na ty úžasný Harryhausenovy talíře a zároveň si vzpomene na ty ve Woodově Plan 9 from Outer Space, který vznikl o tři roky později, nemůže se ubránit pobavenému úsměvu. ()

• Ray Harryhausen, který pracoval na tricích, ve své biografii uvedl, že je to jeho nejméně oblíbený film, na kterém se podílel. (Marek06)
  • Jedna ze scén talíře útočícího na letadla je ve skutečnosti založena na záběrech havárie letecké show. (Marek06)