Bůh plodnosti

• USA Baby God

Dokument Bůh plodnosti od režisérky Hannah Olsonové a na Oscara nominovaných výkonných producentek Heidi Ewingové a Rachel Gradyové nabízí šokující pohled na temný odkaz specialisty na umělé oplodnění, zesnulého doktora Quincyho Fortiera, který pomohl stovkám párů potýkajícím se s problémy s početím. O několik desítek let později řada dětí narozených za jeho odborné asistence zjistila prostřednictvím testů DNA a genealogických webových stránek, že dr. Fortier použil své vlastní spermie k oplodnění žen bez jejich vědomí a souhlasu, což vyvolalo znepokojivé otázky týkající se genetické dědičnosti, významu rodiny a dilematu odhalení bolestných tajemství. (HBO Europe)

motyka52

Řekl bych dokumentaristický standard. Šlo prostě o sdělení informace ve stylu "tenhle člověk existoval, dělal to a to a tihle lidé si o tom myslí to a to". Je tu jakýsi pokus nahlédnout to z několika úhlů, což se nabízí (byl to hajzl, nebyl, myslel to dobře, je to přijatelné ...), ale vyzní to někam do prázdna. Bohužel to ale nezvládne vyvolat žádnou větší emoci, přitom v tomhle případě by to jistě šlo. Mám pocit, že se autorce nepodařilo téma dostatečně prodat, potenciál tam byl vyšší. Právě proto bych rozhodně nesouhlasil s tím, že jde o "šokující pohled". Mluvící hlavy byly logicky vybrané, záběry na svítící Vegas nebo zasněženou Minnesotu hezky filmové, ale jako celek to ve mě nezanechalo valnějšího dojmu, což se mnoha jiným dokumentům povedlo. ()