Netvor přichází

William Alland

Edward Curtiss

Masky:

Bud Westmore

Universalovská séria o Creatúre je zrejme kvalitatívne najvyváženejšia séria onoho štúdia. Všetky jej časti sú po formálnej, ale aj po obsahovej stránke veľmi vydarené. Akčné scény v tomto pokračovaní sú na mimoriadne dobrej úrovni a scenár za tým nezaostáva, dokonca sa dostávame aj do hlbších rozmerov. V dnešnej dobe to však znamená nonsens.(8.11.2014)

Plakátové.info: ÚPLNĚ NOVÁ PODVODNÍ VZRUŠENÍ!!! TERROR SE VKRÁDA DO ULIC MĚSTA!!!____Kvalit předchozích dílů CREATURE FROM THE BLACK LAGOON a REVENGE OF THE CREATURE zkušeného matadora Jacka Arnolda pochopitelně nedosahuje, ale ani nijak nepřežvýkává již jednou přežvýkané a jde si sympaticky svou cestou. To zejména nápadem postupné transformace Gill-Mana v Ichtyosapiense - mezistupeň mezi žabím mužem a člověkem, kdy vlivem hlubokých popálenin Gill-Man ztratí schopnost používat žábry a je odkázán pouze na plíce a stává se tak nepoužitelným pro podvodní život. Nechybí již osvědčené atraktivní, v první půli zhusta používané, podvodní záběry, kdy Gill-Mana hraje tehdejší přeborník v potápění Ricou Browning, samozřejmě celý navlečený v uvěřitelné masce a kostýmu. Aby se děj nezvrhl ve fádní zápletku (již v prvním díle s úspěchem použitou) v podobě časové přímky: lov na monstrum-chycení-útěk monstra, tvůrci ho okořenili trošku otřepaným milostným melodramatem hlavních postav, jenž ústí v tragický konec. Poslední minuty, směřující v nevyhnutelnou sebevraždu, jsou asi nejemotivnějším momentem celé série.(8.12.2012)

O niečo zaujímavejšia akcia než v predošlom pokračovaní, hlavne čo sa týkalo lovenia netvora na rieke, tam to bolo trikovo dosť zručne natočené, napätia tu už toľko nie je, skôr zaujme vývoj netvora meniaceho sa viac do ľudskej podoby. /70%/(10.9.2011)

Pěkné na dobrou noc, hrozné kdykoli jindy. Creature jako poslední klasické monstrum Universalu má ale vždy své místo v mé kolekci jiných 50. let. Před oponou, za oponou, všude samý úpadek ;)(19.3.2010)

Sherwoodovy vize a pojetí mne oslovily až k závěru, kde se to změní v solidně efektivní řežbu. Oblek monstru sluší a změna vizáže prospěla. Důsledky proměny Rybomuže vystraší i jeho samotného. Krom scénáře se vrací k rytmice i fanfárovitý Henry Mancini a Leigh Snowden je taky celkem vpoho amazonka. Posledních 30 minut je povedených, což dost pomohlo mému luxusnímu hodnocení, které je opakem druhého dílu.(23.9.2012)

Poslední díl se dá ještě srovnat s předchozíma dvěma díly,je to napínavé,akční ve svém žánru a příšera neztratila nic ze svého půvabu.(29.3.2009)

Určitě nejslabší, naprosto nehororové a místy bohužel i dost nudné vystoupení jinak skvělého a vždy nadrženého žabího muže. V předchozích dvou dílech silná a strach nahánějící stvůra degradovala do role naprostého lítost vzbuzujícího blbečka, co se v závěru pohybuje stejně jako Frankensteinovo monstrum bez mozku. A k tomu děj zdržuje ne moc propracované vztahové drama hlavních postav. Sice tu naštěstí opět máme nezbytné propriety Arnoldových filmů - nádherné exteriérové záběry, krásnou ženu i okouzlující žabákovu masku, ale slabost z dvojky recyklovaného, přesto bohužel podstatně slabšího příběhu to nezachrání. Dobrodružný film z první půle slušný ještě byl, ta sci-fi část druhé poloviny snímku už ne, ve výsledku jde o mizerný průměr. Přesto dám o hvězdu navíc - pro rodáka z Černé laguny mám jednoduše slabost.(29.3.2014)

Tretie pokračovanie Netvora z Čiernej lagúny okrem zmeny režiséra prináša aj výrazná zmenu vzhľadu a charakteru samotného Gillmana, ktorý sa z nekompromisného vodného predátora vďaka pochybnej operácii mení na výsostne suchozemské monštrum s istými náznakmi uvažovania či dokonca súcitu. Táto zásadná zmena síce spočiatku pôsobí trochu divne, ale v konečnom dôsledku sa dá povedať, že príbehu prospela. Nová maska Ichtyosapiensa je na svoju dobu dobrá a Gillman vďaka nej pôsobí podstatne hrozivejšie než vo svojich predchádzajúcich dvoch avantúrach.(7.7.2011)

Pobavilo mě, jak tenhle díl vlastně vůbec není o Netvorovi, ač má před kamerou prostoru dost. Zápletka a příběh je trošku zajímavější než v předchozím díle, na druhou stranu to trošku postrádá jeho atmosféru. Podvodní záběry (včetně baletu) tradičně skvělé, stejně jako Netvorova maska, ovšem před popálením. potom už je to trošku slabá a jednoduchá a připomíná spíše emzáky z Jacksonova Bad Taste. Ale na blonatou mici se hodně dobře kouká. 2,5*(3.8.2013)

Jedna z mála klasických "Monster movies" u které dle mého s přibývajícími pokračováními rozhodně kvalita nijak výrazně neupadla. Ano je pravda že nápad (přeměna příšery z vodního na suchozemského živočicha) působí dost šáhle, ale aspoň vzniklo poměrně originální pokračování, které se na rozdíl od jiných (jen) nijak silně nevykrádá. Maska netvora opět úžasná a scéna chytání monstra vypadala strašně skvěle.(15.10.2011)

50tky útočí! Netvor z černé laguny se rozloučil důstojně. Maska je velmi uvěřitelná a scény chytání netvora dynamické a napínavé. Následný finální masakr stojí za to! Ke konci dojde k malému filozofování, ale to většina hororů a scifi té doby. Možná mi milostný trojúhelník nesedl, ale nemusel tam být. Hodnocení OST: Mancini umí a tady vedle napětí vykouzlí i emoce a to hlavně na konci. 6,5/10(12.3.2013)

Třetí díl však již byl v režii jiného „kormidelníka“ a John Sherwood se pokusil navázat na úspěch svého předchůdce. Trojka je však dosti jiná – zvláštní – ne však špatná. Rozhodně na mě zapůsobila o něco lépe, než tomu bylo u dvojky. Což bylo samozřejmě dobře, protože to nakonec nedopadlo zas až tak špatně. Opět jsme sice na začátku nuceni sledovat další lov Gill-mana – ten parchant je vážně nesmrtelný…Nicméně tu máme docela zajímavou partičku vědců, kteří kromě lovu obojživelníka řeší i osobní spory, vzplanou emoce a do toho všeho tu máme opět atraktivní ženskou postavu (herečku). Ta kupodivu zas až tolik Gill-mana nezajímá, ale zase se okolo ní točí polovina mužů na palubě. No a samozřejmě nesmí chybět ani scéna s bílými plavkami. To už jaksi k této sérii patří. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy dojde k „proměně“ slavné nestvůry – nebo lépe řečeno začne dýchat plícemi a změní se částečně i její vzhled. Gill-man navlečený do hader – no to nebylo zrovna velké terno. Lidi jsou však taky pěkné svině a William Barton byl téměř po celou dobu ta největší. Což samozřejmě okořenilo celý příběh a zlepšilo můj pohled na celý film. Kvalit jedničky to sice nedosahuje, ale dvojku to o něco málo překonalo. 60%(28.1.2018)

• liquido26

2,5 Z celé trilogie o Netvorovi je tento film jednoznačně nejslabší. Nudný pomalý příběh předvídatelný příběh o skupince vědců, která se vydala na vodu chytit Netvora a přeměnit ho genetickým experimentem v lidskou bytost. Všichni hlavní hrdinové jsou nesympatičtí svalovci, zatímco ženská hrdinka je typická tuctová blonďatá sexbomba, jejíž obličej a jméno zapomenete se závěrečnými titulky. Abych ale jenom nekritizoval, tak se mi líbily podmořské scény, vyloženě mě bavila scéna, kdy Netvor útočí na loďku. Ty jeho výskoky z vody jsem si fakt užil. No a pak na mě ještě docela zapůsobila poslední asi desetisekundová scéna.(8.8.2011)

• p6qwre

Třetí a poslední film o Gill-manovi samozřejmě nemohl dosáhnout slávy a výjimečnosti dílu prvního (Creature from the Black Lagoon,1954), velmi často je navíc hodnocen i jako slabší nežli díl druhý (Revenge of the Creature, 1955). Pro mne vychází srovnání s Revenge víceméně nerozhodně. Velkým plusem The Creature Walks Among Us je odvaha částečně opustit fungující model z předchozích 2 fimů. Ve trojce Gillmana sice opět chytí na jakési řece ve Floridě skupina vědců, ti ale zjistí, že Gill-man má mimo žáber (=gill) i částečně vyvinuté plíce. Postava Gill-mana je zde vlastně ještě tragičtější nežli v předchozích dílech. Nejenže je lidmi opět násilně vytržen ze svého přirozeného prostředí, navíc ale podstoupí operace, které by ho měly z „vodního monstra“ změnit na lidskou bytost…To většinou nedopadá dobře, nebo ano? Že by inspirace Frankensteinem?__Jako doplnění se celým filmem prolíná vývoj nefungujícího manželství šéfa vědců.___John Sherwood natočil pouze 3 filmy (do té doby pracoval vždy pouze jako asistent režie, jako režisér má na svědomí ještě béčkové sci-fi The Monolith Monsters (1957)), zde ale odvedl kvalitní práci. Stejně tak dobří jsou herci, povedená je i polidštěná maska Gill-mana. Bohužel, kvůli pomalému tempu a absenci atmosféry jsem se místy dost nudil, proto pouze 2*.(8.12.2007)

Lepší než dvojka, ale na jedničku to zdaleka nemá. Nejlepší scény jsou ty podvodní, jakmile se děj posouvá nad hladinu, měl jsem chuť hercům a scenáristům provést něco, co by udělal i netvor. A mimochodem, příběh o ošklivém netvorovi, který je vlastně mnohem hodnější a méně zkažený než lidé, už tu byl ve Frankensteinovi o dvacet let dříve.(23.6.2012)

Netvor miluje dvě věci, vodu a ženy. A zatímco ženskou krásu mu lidská cháska upírá už nějakou dobu, tentokrát se jala dokonce Netvora zapálit a poté přeoperovat na suchozemce, aby mu na světě nezůstala už vůbec žádná radost. Lidé se potom ještě diví, že je z toho celý rozmrzelý. Hororová trilogie, která v době svého vzniku děsila Netvory v lagunách po celém světe, bohužel nemá dobrý konec. Netvor zdrcený svým údělem se vydává za svou velkou láskou, nyní však i největším nepřítelem. Vědci na lodi měli velmi vtipné přístroje, ukazovaly na displeji barevnou šmouhu a přitom se chvástaly, že rozpoznají i jakou rybu pozorují.(26.5.2013)

Do třetice stejná hovadina s nelogicky chovajícími se postavami. Ty netvora uloví, přičemž z něj udělají suchozemského tvora a pak zkouší co to udělá a jestli se dá domestikovat. Odpověď tuší každý kdo viděl první dva díly hned od začátku, nicméně budiž. Opět je to na začátku nuda k zbláznění, paradoxně je zajímavější příběh doktora, který terorizuje svoji ženu, po těch všech romantických vedlejších rovinách je to vítaná změna. Za tohle a celkem solidní finále tři hvězdy. V bídné konkurenci horor roku 1956.(12.11.2013)

Tretí diel Gillmanových príbehov je určite najhorrorovejší a zároveň emočne najzrelší. To o čo sa tvorcovia snažili v prvých dvoch dieloch, sa im teraz podarilo absolútne. Donútiť diváka uvažovať, súcitiť a v istých pasážach aj fandiť osudom skúšanému Gillmanovi. V porovnaní s predošlým dielom mi vychádza víťazne diel tretí, ale v konfrontácii s dielom prvým Creature Walks Among Us aspoň u mňa neobstojí. Prispieva tomu napríklad aj trošku nezvládnutá záverečná bodka. Napriek tomu ide o vydarený film a naozaj dôstojné vyvrcholenie trilógie. Smerom akým sa celá trilógia uberá je viac ako sympatický najme preto, že sa upustilo od rôznych rodinno-ladených pokračovaní, čomu sa nevyhli Gillmanovi „kolegovia“ /Dracula, Werewolf, Frankenstein/ a vytvárali sa tak ich nevesty, sestry, deti...atd 85 %(24.11.2008)

Tretia kapitola zaujala po príbehovej stránke najviac. Skutočne sa tu podarilo prepliesť nezvratnú evolúciu netvora, akej dopomohol človek zas len tou svojou ctižiadostivosťou. Moc dobre funguje hororová stránka, tá vrcholí s odchytom, experimentálna, kde sa o anatómii chlapíka od amazónskych riek dozvieme veľa zaujímavého, tak emocionálna čo na záver ukáže, kto že je to tu za zviera. Poslednú scénku navyše zdobí nejednoznačnosť, takže si ju každý vysvetlí po svojom. Záver trilógie vo veľkom štýle.(14.1.2018)

Netvor z tohoto filmu mi pripadal troska smiesny, ale na tu dobu ked vznikol to muselo vypadat hrozostrasne. Chyteny netvor uspavajucou strelou previezli ludia z lode do sidla bohaca a tam ho skumali. V skratke tento film netrpi nudou a da sa pozriet v pohode az do konca. Vsimol som si, ze vodny netvor bol obdarovany nadmernou silou, ktoru prejavil pri uniku z jeho väzenia, ked bez problemov zvalil mur na zem. Mozno bol v pribuzenskom stave s Herkulesom,,he he(20.1.2011)

• Kolssteyn

Byli jsme zvědaví na netvora a místo toho museli poslouchat tupé kecy mdlých námořníků....(24.2.2010)

<< předchozí 1 2