Napoleon (TV seriál)

• Německo

Napoleon

Napoleon

Životopisný / Drama / Dobrodružný / Válečný

Francie / Německo / Itálie / Kanada, 2002, 6 h (Minutáž: 90 min)

Yves Simoneau

Předloha:

Max Gallo (kniha)

Max Gallo, Didier Decoin

Guy Dufaux

Christian Clavier, Isabella Rossellini, Gérard Depardieu, John Malkovich, Anouk Aimée, Heino Ferch, Sebastian Koch, Ennio Fantastichini, Guillaume Depardieu, Alexandra Maria Lara, Toby Stephens, Marie Bäumer, Claudio Amendola, André Oumansky, Julian Sands, Ludivine Sagnier, Jessica Paré, Colm Feore, John Wood, James Babson, Florence Pernel, András Stohl, Jacky Nercessian, Tamsin Egerton, Natacha Amal, Marie Tifo, Ivo Novák, Florence Darel, David La Haye, Charlotte Valandrey, Alain Doutey, Mavie Hörbiger, Fabienne Babe, Patrick Albenque, Yves Jacques, Pierre Aussedat, Patrick Bordier, Roc LaFortune, Grégoire Bonnet, Vincent Grass, Jacques Brunet, Julie du Page, André Chaumeau, Alain Flick, Jean Dell, Jean-Gabriel Nordmann, Philippe Volter, Franck Neckebrock, Claude Aufaure, Claude Préfontaine, Tom Rack, Serge Dupire, Tibor Szervét, Christian Abomnes, Julian Rachlin, Philip Lenkowsky, Renaud Marx, Léopoldine Serre, Christopher Heyerdahl, Constance Dollé, László Bor, Václav Chalupa, László Görög, Andrew Hefler, Tibor Pintér, Doug Rand, Saša Rašilov nejml., Grégoire Vigneron, Zsolt Zágoni, Attila Király, Harald Winter, Tomáš Krejčíř, John Comer, Jiří Wohanka, Martin Veliký, Sándor Téri, Tomáš Fabera, Béla Jáki, Albert Millaire

Čtyři týdny jsem čekal, až ohodnotím tenhle film. Během nich mě napadlo hodně připomínek i chvály. Všechno jsem to zapomněl. Takže asi takhle. FILM: 4X95 minut je podle mě buď trošku příliš, nebo trošku málo. Bitvy a události jsou brány často polopaticky a nezáživně, z toho najednou film graduje, že nemůžete odtrhnout oči - viz.Napoleonův návrat ve čtvrtém díle. Kostýmy jsou dobré, ale lidí se zdá pořád nějak málo. Některé bitvy dokonce vypadají, jako by tam bylo dvacet lidí. Proto jsem se občas ptal, kam se podělo těch 47 milionů eur, které na rozpočet padly. Ale situaci zachraňují HERECKÉ VÝKONY: Samotný Christian Clavier podává nejspíš životní výkon a působí přesvědčivě. Občas si sice asi každý vzpomene na Návštěvníky, ale to je jedno. On je zkrátka tahounem filmu a dává to znát. Isabella Rossellini už není tak hezká, jak bývala, ale na charakteru jí to vůbec neubralo. Spíš naopak. I přes všechny milenky zůstává Napoleonovou životní láskou. John Malkovich si roli jako vždy nechutně vychutnává a jako "lejno v hedvábných punčochách" je fantastický. A Depardieu ? Toho si v celé sáze užijeme takřka 15 - 20 minut, takže nemá shola co nabídnout. Tak nebo tak, šlo to, mohlo to být lepší a čekám na velkolepější, kterého už stářím propásl Danny DeVito:) Mimochodem, čtvrtý díl byl nejlepší. 70%(27.10.2004)

Príbeh je napísaný pútavo, ale ako to už pri životopisoch býva, musí byť hlavne historicky verný. Napoleon je vykreslený ako človek so svojimi lepšími aj horšími stránkami. Ako vodca i zvodca, ako diktátor i dobrý vojvodca. Ako historická osobnosť je ovplyvňovaný nielen tým, čo chce, ale aj tým, čo chcú ostatné mocnosti v Európe. Preto môžeme vidieť vo filme dohody aj zrady a intrigy, pravdu aj cenzúru, uctievačov aj atentátnikov. Zarážajúce je však to, že v dejinách častokrát od toho, kto si vzal koho za ženu, či s kým sa vyspal, závisel osud národov a prakticky celej Európy. Pozoruhodné a poučné je aj to, že čo nedokážu pre svoj národ vybojovať politici a vojská to môže dokázať jediná žena. Stačí, aby bola krásna ako poľská grófka Wałewska (neviem, či sa to tak píše).(7.1.2004)

Pár filmů o Napoleonovi jsem už viděla, ale tenhle televizní miniseriál je jednoznačně nejlepší. Nevadí mi, že si občas scénáristé spojili dvě bitvy dohromady, sem tam šoupli s daty atd. Především geniálně obsadili Christiana Claviera jako Napoleona. To byl od Depardieua šťastný nápad oslovit právě jeho (při natáčení Bídníků). Možná by se dal sehnat někdo velkému císaři víc podobný, ale Clavierův Napoleon je kousavý, vtipný, inteligentní, sexuálně přitažlivý, geniální, smutný, zoufalý, dojemný, prostě neobyčejný. Clavierovi věřím, že se někdo takový stal v pětadvaceti generálem a v pětatřiceti císařem. Rosselliniová mu zdatně sekunduje jako Josephine. Nikdo další už nemá zdaleka tolik prostoru, ale řada menších postav je obsazená (podle mě docela zbytečně - ale byznys je byznys) známými herci.(16.1.2004)

• Aiax

Jak já to vidím, tak je to filmařsky nezvládnuté, herecky odfláklé a ideově přinejmenším sporné. Film sice rozdělením na čtyři tlusté díly získal enormní stopáž, ale vůbec ji nevyužil, neumí se rozhodnout, jestli být slzopudnou červenou knihovnou pro ženské publikum (na to je příliš těžkopádný), nebo svižnou válečnou řeží pro pány (a na to je zase příliš "béčkový", ubohoučké zpracování "velkolepých bitev" je někdy spíše k smíchu). Škoda, budeme si muset počkat na Napoleona, jaký by měl být - áčkový, velkolepý a tragický, jako ostatně historická postava sama.(26.10.2004)

Celkem zdařilá televizní adaptace Napoleonova života, kterou ohromně sráží výběr hlavního hrdiny. Clavier bezesporu umí i charakterní role, ale zde se jeho herectví zcela minulo účinkem. Vzhledem k tomu, že za těch téměř 360 minut je přítomen ve většině scén, tak ani ostatní nadstandartně kvalitní složky již celkový poněkud rozpačitý dojem nezmění.(5.10.2004)

• - Christian Clavier je stejně vysoký, jako byl Napoleon, a je na to velmi hrdý, protože je Napoleonovým velkým obdivovatelem. (cunicekb)

• - Do roku 2003 išlo o najdrahšiu európsku TV produkciu. (misterz)

• - Natáčení probíhalo také ve Slavkově v místní zámecké zahradě. Scéna ze Senátu pak byla nafilmována ve Valticích v konírně. Napoleonův (Christian Clavier) nucený exil na ostrově Elba je ve skutečnosti natočen na zámku v Kroměříži a v kroměřížské Podzámecké zahradě. (DecentFellow)