Durhamští Býci

Bull Durham

Durhamskí býci

Komedie / Drama / Romantický / Sportovní

USA, 1988, 108 min

Velký milovník baseballu Costner, sexuálně přístupná a nekonvenční Sarandon, neotesaný Robbins se silnou pravačkou – a stejně to i se všemi povinnými dobovými požadavky příliš nefunguje. Sportovní romance Durhamští Býci si cestu k divákovi razí poměrně obtížně. A není to jen kvůli baseballu, který si ani dnes v Evropě nevydobyl nějaké alespoň trochu konstantnější postavení. Dlouhé minuty jsem se neměl čeho chytnout. Story o starém mazákovi, kterému absolutní přechod do první ligy vždy o vlásek unikl a který má své zkušenosti na sklonku kariéry předat mladému talentu, nijak zvlášť nestrhne. Je jasné, že mladému frajírkovi pomůže do první ligy a je jasné, že nakonec právě před ním dostane šanci se u Sarandon v posteli opravdu ohřát. Film navždy skrz naskrz průměrného Sheltona, který možná rozumí baseballu, ale nechce porozumět divákovi. Dost matné tři hvězdy..(30.5.2013)

Na filme ma viac ako baseball zaujal predovsetkym herecky koncert super trojky Costner, Sarandon a Robbins, pricom bol film casto i humorny, ale chvilkami aj dramaticky. Costnerovi sa vzdy hodili hrat ulohy drsnych chlapikov, ako v tomto filme, napriklad prve stretnutie s blbym Ebbym v podani Tima Robbinsa. Preco s blbym, to uvidite, ked si pozriete film :-) V podstate ma tu baseball ani tak nezaujal, ako skor vztah Annie, ktora bola priserne zalubena do Crasha, ale spavala proti svojej voli s Ebbym. Je to prijemny filmik, ale u mna tak na jedno pozretie :-) Reziser Ron Shelton rad nataca sportove filmy, napr. BILI MUZI NEUMEJI SKAKAT (1992), COBB (1994), ZELENY SVET (1996) opät s Costnerom alebo BOXERI (1999) ale prekvapivo napisal aj scenar k filmu MIZEROVE 2 (2003)...12.09.2008 ______ Kevin Costner - (Crash Davis) +++ Susan Sarandon - (Annie Savoy) +++ Tim Robbins - (Ebby Calvin) +++ Trey Wilson - (Joe Riggins) +++ Robert Wuhl - (Larry Hockett) +++ Hudba: Michael Convertino +++(12.9.2008)

Takový hezký film z prostředí baseballu, který se úspěšně vyhýbá všem klišé. Místo baseballu sleduje trochu netradiční vztah mezi mazákem Costnerem, mladíkem Robbinsem a Sarandovou, která si vybírá jen ty nejlepší. Všichni tři hrají skvěle, k tomu hraje hezká hudba, chvílemi je to vtipný, jenže mě to prostě absolutně ani jednou ničím nestrhlo, nenadchlo, nezaujalo. Prostě fajn film, který jen tak plyne a pár minut po skončení nevíte, o čem vlastně byl.(3.8.2009)

Suzan Sarandon rozhodující se mezi starým mazákem Kevinem Costnerem a mladým hřebcem Timem Robbinsem v prostředí profesionálního basketbalu .... On mezi Kevinem a Timem zas až tak velký věkový rozdíl není, přesto všichni víme, jak se Susan nakonec rozhodla :) ... Moc hezký film z prostředí baseballu.(30.1.2003)

Přednosti hráčů baseballu nemusí spočívat jenom v pevnosti zápěstí a síle odpalu, Annie Savoyová by o tom mohla napsat pěkný, byť mládeži nepřístupný román. Takový Ebby „Nuke“ Laloosh mnoho rozumu nepobral, nicméně disponuje přednostmi, které potěší jak náročného trenéra, tak ještě náročnější fanynky. Právě postava Tima Robbinse, dvoumetrového řízka, v jehož úsměvu se nenuceně mísí idiocie s roztomilostí, mne ze všech přísad tohoto objemového komediálního krmiva potěšila nejvíce. Zbývající ingredience přesně odpovídají dobovým požadavkům na trochu pikantnější komedii, takže nechybí sex (nějak se nemohu zbavit dojmu, že Susan Sarandon tady hraje obyčejnou prostitutku), jednoduchý humor a akce, zastoupena napínavými nadhozy a odpaly (vážně!). Bílí muži jako Ron Shelton možná neumějí skákat, natáčet průměrné sportovní komedie však ano. 65%(23.7.2010)

• - Crash Davis (Kevin Costner) ve filmu odpaluje na obě strany (drží pálku jak napravo tak nalevo). (moznazitra)

• - Tim Robbins (Nuke) se v témže roce, kdy byly Durhamští Býci natočeni, stal reálným partnerem Susan Sarandon (Annie Savoy). Rok poté se jim narodil syn Jack. Pár spolu žil 23 let a až do rozchodu v roce 2009 byl považován za jeden z nejpevnějších vztahů v Hollywoodu. (Dizzy_eM)

• - Snímek byl v roce 2008 zařazen Americkým filmovým institutem v kategorii nejlepší sportovní film na 5. příčku. (TheDude)