Durhamští Býci

Bull Durham

Durhamskí býci

Komedie / Drama / Romantický / Sportovní

USA, 1988, 108 min

Přednosti hráčů baseballu nemusí spočívat jenom v pevnosti zápěstí a síle odpalu, Annie Savoyová by o tom mohla napsat pěkný, byť mládeži nepřístupný román. Takový Ebby „Nuke“ Laloosh mnoho rozumu nepobral, nicméně disponuje přednostmi, které potěší jak náročného trenéra, tak ještě náročnější fanynky. Právě postava Tima Robbinse, dvoumetrového řízka, v jehož úsměvu se nenuceně mísí idiocie s roztomilostí, mne ze všech přísad tohoto objemového komediálního krmiva potěšila nejvíce. Zbývající ingredience přesně odpovídají dobovým požadavkům na trochu pikantnější komedii, takže nechybí sex (nějak se nemohu zbavit dojmu, že Susan Sarandon tady hraje obyčejnou prostitutku), jednoduchý humor a akce, zastoupena napínavými nadhozy a odpaly (vážně!). Bílí muži jako Ron Shelton možná neumějí skákat, natáčet průměrné sportovní komedie však ano. 65%(23.7.2010)

• Lischai

To byl ale divný film. Susan Sarandon půosobí jako vyžilá čtyřicátnice, která vymetá postele baseballistů už od roku 1815, a přesto s ní pořád ti mladí kluci chtějí chodit a spát. Ke všemu je totiž výborná baseballistka, která od pohledu pozná, na čem musí hráč pracovat, a svou moudrostí a postelovým umem tak z nich udělá lepší sportovce... Cože, co? Je to metafora kterou jsem nepobral, nebo prostě ujetý scénář? Motivace nechápu, postavám nefandím, co se děje na hřišti nepobírám. Než toto, raději geniální Moneyball, který dělá dobře všechno, co tenhle film špatně.(13.12.2013)

Výborná oddechovka, ostatně o baseballu vůbec se dobré filmy točí až překvapivě často - a dobře se sledují. Robbins imituje mladého hřebečka, Costner starého mazáka a Sarandon něco mezi tím, ale bez ptáka v kalhotách :) Díky druholigovému prostředí máme možnost sledovat přenosy z menších stadionů, tudíž i ta atmosféra je poněkud přátelštější, uvolněnější, trochu bezstarostnější - a dle mého mnohem blíže "americkému snu" než snímky z prvoligového prostředí. 75%(22.11.2013)

Výborní herci, kteří se snaží vyniknout, ale scénář postrádá silné momenty nebo přidanou hodnotu navíc. Film mapuje až moc zaobaleně osudy pár postav, motajících se kolem provinčního klubu. Kdo chce emotivnější drama z baseballového prostředí a má rád Costnera, tak raději zvolte Hřiště snů.......6/10(4.8.2017)

Kevin Costner v jednom ze svých dalších baseballových filmů hraje končícího veterána, který má za úkol zaučit budoucí hvězdičku. Do toho se mu připlete do cesty osudová láska. Jestli myslíte že vás něčím tento film překvapí, tak se pletete. Děj je přesně nalajnovaný, ale v tomto typu filmů to tak často bývá a mě to vůbec nevadí. 65%(2.1.2014)

• - Role Annie byla nabídnuta Kim Basinger, ta ji ale odmítla. (Agatha)

• - Snímek byl v roce 2008 zařazen Americkým filmovým institutem v kategorii nejlepší sportovní film na 5. příčku. (TheDude)

• - Tim Robbins (Nuke) se v témže roce, kdy byly Durhamští Býci natočeni, stal reálným partnerem Susan Sarandon (Annie Savoy). Rok poté se jim narodil syn Jack. Pár spolu žil 23 let a až do rozchodu v roce 2009 byl považován za jeden z nejpevnějších vztahů v Hollywoodu. (Dizzy_eM)