Zelený svět

Tin Cup

Zelený svet

Komedie / Drama / Romantický / Sportovní

USA, 1996, 129 min

"Nejde jen o to vrazit nějakej míček do nějaký díry, jde o vnitřní běsy, o pochyby o sobě, lidskou křehkost a o to, tyhle kraviny překonat".... Věta řečená v úvodu by dost dobře mohla být mottem filmu o golfu, ale nejen o něm. Říkám si, že kdyby se Kevin Costner neangažoval ve vysokorozpočtových fiascích, ale "jen" ve filmech jako je například tenhle, kde je vtip, ironie i životní filosofie a kde jsem i já (jen tak se nedojmu a s golfem nemám dočinění) při finálových "Royových dvanácti" naměkko, stačilo by to.(8.1.2005)

Lehce (pod)průměrná lovestory, odehrávající se ve světě vrcholového golfu. Počátek postupného Kevinova úpadku. Občas se v záplavě golfových termínů divák neorintuje, ale věřím, že golfoví nadšenci budou v sedmým nebi. Kdyby tak někdo chtěl natočit něco podobnýho ze světa vrcholového tenisu, to by bylo něco pro mně.(13.4.2003)

Tento film má výhodu, že je pohodový, nie je tam žiadne veľké napätie, človek si ho môže užívať, zabávať na konverzáciách, no zároveň je taký nemastný neslaný, bez zaujímavejšieho príbehu. To so sexom a pýtaním autogramov si naozaj mohli odpustiť, no pre mňa zostanú pamätné najmä scéna pri rieke a scéna s pobavením divákov záverečnou hrou. Škoda, že som nespozoroval, kedy sa do golfistu Roya zamilovala psychoterapeutka Molly, možno by som si to užil viac aj ako romantický film. Sem tam je to predvídateľné, najmä ohľadom strely na pelikána, ale inak fajn film aj keď na mňa pôsobil ako z 80. rokov.(1.4.2013)

Povinná bible pro všechny fanoušky lordovského sportu (k těm ne úplně zapáleným se počítám i já) - dá se na tom naučit hodně: terminologie i filozofie celého sportu. Navíc tu máte milostný příběh a spoustu roztomilých pásovců pobíhajících přes hřiště. Jenže taky je tady Costner, který by svými odpaly netrefil ani rough (natož aby pětkou železem přes vodu skóroval na nejdůležitější jamce své kariéry), mně se nelíbící Russoová a až příliš sladkobolný a limonádovitý scénář. Možná se právě tahle komplexita (hodně žánrů) někomu líbí, ale mně tu přijde až moc kostrbatá a dotažená vlastně nikam... Jo, ale jinak se na to dá koukat, film příjemně uteče.(16.8.2009)

Kevin Costner už vystriedal veľa športových povolaní pred kamerou. Bol cyklista, hráč amerického futbalu, bejzbalista a skúsil to aj s golfom. Z greenu je tento jeho počin jednoznačne najlepší. Vďaka poetickej duši, krásne pokoseným trávnikom a fajn hercom neprekáža ani dlhá minutáž. A záverečná "dvanástka" stála za to. "Rytmus je to nejdůležitější, dokonalost je nedostižná."(28.1.2014)

• - Mnoho golfových rán Roya McAvoya (Kevin Costner) bolo skutočne odpálených hercom osobne. (misterz)

• - Starí rodičia s vnukom v scéne, kde David Simms (Don Johnson) na nich kričí po tom, ako ho požiadali o autogram, sú rodičia Kevina Costnera - Sharon Costner a Bill Costner. Vnuka hrá jeho syn Joe Costner. (misterz)

• - Tretí film s Kevinom Costnerom, ktorý má v názve slovo "svet". Ďalšie sú Vodný svet a Dokonalý svet. (HUMOOOO)