Moje levá noha

Celovečerní debut režiséra Jima Sheridana byl natočen na základě stejnojmenné autobiografické knihy irského spisovatele Christyho Browna. Malý chlapec, postižený od narození mozkovou obrnou, byl schopen trochu komunikovat pouze prostřednictvím jediné pohyblivé části svého těla, levé nohy. S vynaložením obrovského, nadlidského úsilí a s velkou pomocí své obětavé matky se naučil nohou psát a malovat a tak dát svému okolí najevo, že jeho mozek pracuje normálně, že uvnitř je zcela zdráv. Díky odborné péči začal Christy v dospělosti i poměrně dobře mluvit. Byl to těžký a dlouhý boj, ale on ho nikdy nevzdal. Často z něj čišel hněv, hořkost a bolest, ale jeho vůle a inteligence nakonec slavily triumf. Z Christyho se stal člověk, spisovatel, manžel. Režisér odmítá nabízející se emotivní pohled na složitý osud hrdiny, soustřeďuje se více na vypjaté chvíle Christyho života, v nichž tvrdohlavý člověk usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí. Skutečné tragédii jednoho mladého života tak vtiskl dimenzi velkého zápasu o lidskou důstojnost. Výjimečné herecké výkony, podložené studiem ochrnutí a jeho projevů, podali všichni hlavní protagonisté, zejména však Daniel Day-Lewis a Brenda Frickerová. (oficiální text distributora)

kleopatra

Když si šel Daniel Day-Lewis pro Oscara za tuhle roli, působil tak úžasně charismaticky - bledý, dlouhé černé lesklé vlasy, černý frak - a atmosféra v sále by se dala krájet. Vím, že jeho kouzlo je jako důvod, který mě přiměl se podívat na tento film, trochu povrchní, ale díky tomu jsem měla jeden z nejhlubších filmových zážitků. ()

Lima

Day Lewisova herecká metoda, kdy svojí postavou žije i v pauzách mezi natáčením, nese jak se zdá, své ovoce. V tomhle filmu je totiž....neuvěřitelný. Já jsem k hereckým ztvárněním fyzicky indisponovaných lidí vždycky spíše kritický, protože kolikrát se jedná jenom o extatické přehrávání, ale Day Lewis, to je jiná. Svým výkonem smazává hranici mezi herectvím a realitou. ()

Djkoma

Silnější hereckou osobnost si nemohl režisér vybrat. Daniel Day-Lewis je naprosto bezchybný, geniální a tento výkon pro mě znamená asi první "neherectví" co sem kdy od herců viděl. Můj otec, který během filmu přišel, nemohl uvěřit, že Christyho hraje opravdový herec. Naprosto nerozeznal rozdíl mezi jím a skutečným Christym... Není se čemu divit. Oscar je zasloužený. Film je moc krásný, ale do 5* mi schází možná jen něco málo. Krásný film o synovi a jeho vztahu s matkou. ()

Enšpígl

Jim Sheridan si pro svůj debut docela pomohl, vybra si látku, která je sama o sobe mimořádně silná a ještě si do hlavní role dosadil jednoho z nejlepších herců na světě Daniel Day-Lewise, který samozřejmě je absolutně dokonalý, ale právě mě něco říká, že bez něj by tomu chyběla celková syrovost příběhu. Ty hvězdičky co filmu dávám, jsou v pdostatě všechny jeho. ()

Marigold

Učebnicový příklad filmu, který stojí a padá s hlavním hereckým výkonem. A díky Danielu Day-Lewisovi stojí sakra pevně na obou nohách, nejen na té levé. Příběh mozkovou obrnou postiženou Christyho Browna, který se navzdory počátečnímu podceňování stal uznávaným umělcem, není dramatický tím do očí bijícím způsobem, je to malé drama jednoho života, které je překvapivě spíše plné lásky než odmítání. Je to příběh postupného napovídání "co jsem" těm, kteří mě milují, ale se kterými nemohu dobře komunikovat. A Day-Lewis dokáže být v těch všedních a často minimalistických epizodách naprosto přirozený a uvěřitelný... Jeho dokonalé nastudování pohybů i hlasových projevů postiženého člověka bere dech už samo o sobě, ale tím skutečným hereckým výkonem je umění vyjadřovat omezenými prostředky silné emoce. A byl bych nespravedlivý, kdybych opomenul jeho láskyplnou matku v civilní a lidsky vřelém ztvárnění Brendy Frecker. Krásný film. ()

• Herec Daniel Day-Lewis (Christy Brown), který je znám svým zápalem pro sžití s rolí, strávil celé natáčení na invalidním vozíku a nezvedl se z něj ani během vlastního osobního volna. (vendysek)
  • Produkční společnost Miramax utratila za náklady spojené s propagací filmu trojnásobek jeho rozpočtu. To vše kvůli zvýšení zájmu akademiků odpovědných za nominace na prestižní Oscary. Nakonec se to vyplatilo, jelikož si film odnesl pět nominací, z nichž dvě proměnil. (Zdroj ČSFD)
  • Daniel Day-Lewis (Christy Brown) si během natáčení díky nepřirozené pozici na vozíku zlomil dvě žebra. (Zdroj ČSFD)