Moje levá noha

• slovenský

Moja ľavá noha

Drama / Životopisný

Irsko / Velká Británie, 1989, 103 min

Day Lewisova herecká metoda, kdy svojí postavou žije i v pauzách mezi natáčením, nese jak se zdá, své ovoce. V tomhle filmu je totiž....neuvěřitelný. Já jsem k hereckým ztvárněním fyzicky indisponovaných lidí vždycky spíše kritický, protože kolikrát se jedná jenom o extatické přehrávání, ale Day Lewis, to je jiná. Svým výkonem smazává hranici mezi herectvím a realitou.(24.8.2003)

Daniel Day - Lewis opět předvádí světovou extratřídu a já byl rád, že jeho Christy nebyl stereotypně vykreslen jen jako ubožák (jak by se dalo očekávat od tohoto typu příběhu), ale zároveň i jako pěkný grázlík. A mamča Frickerová se rozhodně taky neztratila. Velmi mě překvapilo pozitivní vyznění filmu.(3.9.2009)

Daniel Day-Lewis v dalsi ze svych zivotnich roli, tentokrat jako Christy Brown, od narozeni trpici mozkovou obrnou. Jeho herecky vykon je mimoradny a je nosnym pilirem celeho filmu. Zaujmou ale i dalsi herci. Film je evidentne kvalitni, mne se ale vice libil "Hlas more" a "Uvnitr tancim". Moje leva noha je film, ktery si nebudete chtit poustet nekolikrat do roka, nikdy na nej ale nezapomenete.(15.4.2013)

• Frajer42

Mě to tedy nebavilo. Sledovat hodinku a půl frajera s mozkovou obrnou, který se neovladatelně škube a ovládá pouze svoji levou nohu, se zkrátka omrzí. Strašně jsem se těšil až film skončí a bylo mi neprosto jedno jak. Emoce naprosto nulové, ale předpokládám, že o to ani tolik režisérovi nešlo. Film zobrazuje tvrdý boj o lidskou důstojnost, ovšem supernudnou formou. Bohužel filmy o mentálně či jinak postížených lidech zdejší hodnotitele táhnou k sobě, zřejmě protože si u nich mohou říkat, že se ještě nemají tak špatně. Takoví uživatelé neváhají filmu napálit 4 nebo 5* a poté se stane velmi nepříjemná věc a film se dostane do mého hledáčku. Mám to vážně zapotřebí? 1*(18.1.2013)

Možno ma to za srdce nechytilo až tak veľmi, ako by si snáď snímok zaslúžil, ale aj napriek tomu ho hodnotím nadmieru kladne. V prvom rade je to vďaka geniálne hrajúcemu Daniel Day-Lewisovi, ktorý si toho oscara jednoznačne zaslúžil. Maximálne strhujúci, fascinujúci výkon, ktorému sa doposiaľ čo do stvárnenia podobnej postavy svojim hereckým umením aspoň jemne priblížil jedine Dawid Ogrodnik vo filme Chce sa mi žiť (2013). A potom už len obrovská herecká priepasť. Samotný životný príbeh Ch. Browna bol tiež zaujímavý, no uvítal by som tu väčší nápor na emócie a prehĺbenie niektorých dramatických situácií. Poniektoré kľúčové scény na mňa pôsobili s až príliš veľkým odstupom. Slušný nadpriemer. 80/100(15.5.2017)

• - Snímek je natočen podle skutečného příběhu Christyho Browna. (D3VIL)

• - Jedná se o do té doby historicky jediný film, který dostal od deníku Entertainment Weekly hodnocení A+. (Akesha)

• - Daniel Day-Lewis si díky nepřirozené pozici na vozíku během natáčení zlomil dvě žebra. (Zdroj: ČSFD.cz)