Sám v temnotě (neoficiální název)

Alone in the Dark

Horor / Thriller

USA, 1982, 92 min

„Som celý život v blázinci. Nebudem za to ešte aj platiť.“ Tento film som prvý raz videl až v roku 2017. Dovtedy som nevedel, že existuje a to napriek tomu, že filmografiu zmäteného, raz zlého, raz uchádzajúceho, režiséra Jacka Sholdera mám zmapovanú pomerne detailne (Tajomné zlo, Arachnid, Renegáti, Supernova, Skica smrti 2). Alone in the Dark je jeho režijným debutom, ktorý prišiel len rok po mojom narodení. A, veľmi prekvapivo, ide asi o najlepší alebo aspoň jeden z najlepších filmov v Jackovej kariére. Jasné, pri pohľade na béčkarské céčko Arachnid to bohvieaké vyznamenanie nie je, ale faktom je, že Alone in the Dark je skutočne celkom dobré. Atmosférické, temné, na postavách vám záleží a sú sympatické, šéf kastingu dal dokopy vskutku pozoruhodnú bandu „ksichtov“ (Pleasence, Palance, Landau...) a skvelý je nápad o magoroch, ktorí ujdú z blázinca a začnú sa ponevierať medzi zdravými ľuďmi, čo nielenže môže dopadnúť príšerne, ale to tak aj dopadne. Vlastne by som sa ani nečudoval, ak by tomu niekto dal 70 – 80%. A trocha sa čudujem, že sme sa dodnes nedočkali remaku. Jack to nakrútil v produkcii Roberta Shaya, ktorý ho už o tri roky nato nahovoril na réžiu Jackovho asi najhoršieho filmu, Nočnej mory z Elm Street 2.(1.5.2017)

Poměrně slušné. Zaujmou především postavy uprchlých psychopatů, kteří jsou zahráni na jedničku. Není to zrovna nejstrašidelnější horor (ale poslední půlhodinka už jakous takous atmosférou disponuje), tady jde spíš o zábavu, tak jako ve většině slasherů. Vraždy jsou dostatečně zajímavé a pobaví, všimnout si lze i odkazů na jiné horory (nejnápadnější je hokejové maska). Přesto má film spoustu slabších míst, závěr vyšumí do ztracena a po týdnu si Alone in the Dark nejspíš nebudu vůbec pamatovat. Tři hvězdy postačí.(13.8.2008)

Kvalitní áčková vyvražďovačka... i když, nejedná se o klasický žánrový kousek. Za prvé, vrazi jsou čtyři. Za druhé, masku z nich má jen jeden, ostatní jsou jen úplně lidsky vypadající magoři. Za třetí, zápletka také není tak úplně šablonovitá. Tedy až na jednoho killera, zvaného Bleeder (když vraždí, krvácí mu z nosu), zde máme tři žádnou záhadou opředené utečence ze cvokhausu - lehce úchyláckýho prasečího ksichta, dobře psychopaticky vypadajícího 'kazatele', no a vůdce party Franka. Některé vraždy jsou vyloženě slasherácké, ale ta ústřední skupina obětí, ta zůstává hezky pohromadě a snaží se zabarikádovat doma a přesvědčit maniaky o jejich omylu. Takhle by to byl jen dobrý průměr, ale je zde ještě jedna věc, která to celé posunuje na ještě lepší průměr, a to sice Donald Pleasence, který si střihl roli naprosto suverénního šéfa blázince. Ale ani ostatní herecké výkony neurazí. Tak 7/10. (stopáž hodnocené verze: 01:33:30, screeny)(1.2.2009)

Keby som to mal znázorniť grafom, začínalo by to niekde pri Antropophagus a končilo na úrovni Peckinpahovych Strašiakov. Neuveriteľné, ako sa zo smiešnych blbečkov v priebehu filmu stanú desiví maniaci a z úsmevného béčka špičkový a napínavý horor, ktorého vyvrcholenie v dome sa môže smelo prirovnať k prepadnutiu karavanu v Hills Have Eyes... akurát že trvá dlhšie. Aj poštári dokonca prestanú lietať. :) Keby to bolo menej pestrofarebné a trochu krvavejšie, a samozrejme, keby tam nebolo pár neuveriteľných zločinov proti logike, bolo by to aj na plný počet. Ale aj tak... pogo na koncerte The Sick Fucks... Tá ľakačka pri okne... A scéna s krvácaním z nosa! Chcel by som byť filmami takto milo prekvapovaný častejšie.(26.8.2008)

I když miluju horrory, tak čisté slashery jsou mým méně oblíbeným žánrem. U tohoto filmu ale rozhodně nevidím jedinný důvod, proč mu nedat 5 *. Na jednu stranu je to opravdu čistý slasher s řadou klasických klišé již od doby prvního Halloweenu, na druhou stranu je to excelentní horror a přímo mistrovsky odvedená práce v rámci žánru. Z blázince utečou čtyři totálně vyšinutí blázni a kosí si cestu k domu mladého lékaře, který do ústavu nedávno nastoupil. První polovina filmu je tradiční rozjezd, druhá polovina filmu se změní v obranu lékařovi rodiny v jejich domě uprostřed noci. Zde film trochu připomíná tradiční "zombies" horrory nebo film "Straw Dogs". Film se vyznačuje naprosto excelentními hereckými výkony všech zůčastněných postav, vtip, zajímavé momenty a i když se to zpočátku filmu nezdá, tak i řádnou dávku napětí. Nejlepší na tom je, že ohrožení přichází od čtyř maniaků, ne od jednoho, jak jsme ze slasherů zvyklí a tím se řada věcí ve filmu posouvá trochu jinam. Film má také výbornou kameru. Gore scény nejsou nijak výrazné, což je asi jedinná slabší stránka filmu, ale jak jsem již uváděl, všechny ostatní mistrně odvedené stránky filmu je bohatě vynahrazují. Pro milovníky žánru povinnost!(10.5.2008)

• - Původně měl přítele Bunky hrát Matthew Broderick. (Chatterer)

• - Dům, který ve filmu vlastnil dr. Potters, ve skutečnosti také patřil psychiatrovi. (Chatterer)

• - Jeden z prvních hororů se zvukem Dolby Stereo. (Chatterer)