Za ranního rozbřesku (TV film)

• český

Nebezpečná záře

By Dawn's Early Light

Drama / Thriller

USA, 1990, 101 min

Poměrně neznámý, ale velmi dobře zpracovaný katastroficko-apokalyptický film, který jsem jakýmsi vnuknutím prozřetelnosti náhodou nahrál z televize (tenkrát ještě) na VHS. Nezaměřuje se jen na akci, ale i na psychologii postav, zejména posádky bombardéru, která nic netušíce (zase nějaké cvičení...) se najednou ocitá uprostřed té konečné války... Přesto že je film americký, neodpudí vás přehnaným vlastenectvím i když i tady je místo pro hrdinství. Film má velmi hutnou depresívní atmosféru, díky které ani moc nevadí poněkud béčkovitě působící triky (..ten rozpočet).(11.4.2006)

Už krátko po skončení druhej svetovej vojny sa začal vyostrovať nový globálny konflikt. Začala studená vojna. Svoje záujmy chceli presadiť dve svetové mocnosti. Na jednej strane stáli Spojené Štáty Americké so svojimi spojencami a na strane druhej bol mocný Zväz Sovietských Socialistických Republík a jeho vazalské štáty. Dve vojenské impéria na seba mierili atómovými zbraňami. USA versus SSSR. NATO versus Varšavská zmluva. Situácia bola mimoriadne napätá. Hoci aká maličkosť či nedorozumenie mohlo spustiť nukleárny holokaust. Film "Nebezpečná žiara" celkom vierohodne popisuje udalosti, ktoré mohli odštartovať tretiu svetovú vojnu. ***(20.1.2016)

• triberpaddy

Tak takhle trapnej brak jsem už dlouho neviděl. Máme prezidenta. Prezident je mrtvej. Nemáme žádnýho prezidenta. Máme dva prezidenty. Jeden je hodnej, druhej je zlej. Do toho tam komunikujou s partou výletníku ná bé-padesát-dvojce, která by vyhrála cenu maliny za tristní herecký výkon, každej se řídí jinými rozkazy a ještě si tam sladce vrkotá velitel s velitelkou. Je válka. Není válka. Je skoro válka. Není válka. Huráááááááá, happy end, ať žijí hrdinové. Tohle mohl natočit jedině křesťanský alkoholik po těžké mozkové příhodě.(1.5.2013)

• honajz

Osobně jsem ten film nepochopil. Chvílemi to vypadalo, že se odehrává jaderný konflikt, pak zase, že ne, a zatímco se mezi sebou dohadují, letí na Sovětský svaz americký bombardér, kde ani posádka není jednotná. Každopádně od možnosti podobného konfliktu jsem čekal daleko víc, třeba jako od Fail Safe. Více napětí, psychologie, hraničních konfliktů. Ale tohle je celé pojaté jako akční katastrofický film jakékoliv béčkové produkce, i s podobnými herci. Takovému konstruktu se pak těžko věří nebo jej člověk přijímá za něco víc.(16.4.2013)

Ze začátku to vypadalo jako hrozná kravina , ale vyklubal se z toho napínavý,strhující a do konce gradující film , škoda že jsem ho shlédl v dosti špatné obrazové kvalitě (TV rip), ale obsahu to neubralo!!!!!Jedno poučení nedej bože aby o osudu světa rozhodovali takoví debilové jako ve filmu , tím myslím ministr vnitra a Rip Torn!!!(17.10.2016)

• - Ve filmu je možné vidět jedno ze čtyř letadel vyrobených pro Letectvo Spojených států amerických Boening E-4B. (Terva)

• - Snímek byl natočen na motivy románu z roku 1983 "Trinity´s Child" Williama Prochnaua. (Terva)