poster

Stín imperátora

 • Čína

  Qin song

 • Čína

  秦頌

 • anglický

  The Emperor's Shadow

Drama

Čína, 1996, 116 min

Režie:

Xiaowen Zhou

Scénář:

Wei Lu

Kamera:

Gengxin Lu

Hudba:

Jiping Zhao
 • Mi Nü-Chai
  ****

  Dostalo se mi trochu jiného filmu, než jsem očekávala. Příběh sám o sobě je prostinký, byť jistou sílu má, výprava není nijak oslňující - leč za to asi mohou nepříliš dobré barvy nekvalitní kopie, kterou jsem si sehnala. Také kostýmy jsou sice poměrně hezké, ale díky té "vyblitosti" barev zase tolik nevyniknou. Co si ovšem zasluhuje pozornosti je hudba, v některých chvílích skutečně majestátní a nádherná. Ani mi Qin song nepřišel nějak zvlášť krutý či drsný, naopak jsem měla dojem, že se imperátor se svým poddaným až moc mazlí. Velmi příjemný, ale až na výše zmíněnou hudbu nikterak zvlášť výrazný film.(19.4.2007)

 • MaedhRos
  *****

  Qin Song jako lekci z dějepisu samozřejmě nebrat, ale jinak se na něj vyplatí hledět s myslí a očima otevřenýma. Ying Zhenga se celkem úspěšně povedlo vymalovat do značné míry coby oběť a vězně vlastního majestátu - nicméně bez přemíry idealizace - a rozhodně je to jedna z těch výrazně zajímavějších filmových inkarnací Qin Shihuanga... Qin Song rozehrává na pozadí monumentálních dějinných otřesů téměř komorní, ale velmi silné drama - a určitě stojí za vidění a zapamatování.(20.4.2003)

 • Aky
  ****

  Zajímavé hlavně faktograficky, neboť to přináší vhled do čínské historie a také nátury, o nichž toho moc nevím. Samotný příběh je velice prostinký, a kdyby ho neozvláštňovala mírně netypická forma vyprávění, asi by celou stopáž ani neutáhl. Permanentně mi vadila stále přítomná, často zcela nemotivovaná krutost jednání postav.(13.4.2012)

 • muti
  ****

  cinsky historicky velkofilm film sleduje zivotny pribeh dvoch muzov, od detstva az po ich po smrt na pozadi Obdobia bojujúcich štátov. kral Ying Zheng (neskor znamy ako cisar Qin Shi Huang) vladne statu Qin (246–221 BC). Ma vsak este vacsi, ambicioznejsi plan nadvlady - chysta sa porazit ostatne cinske staty a mecom tak zjednotit risu stredu. Ma ozaj nelahku ulohu, co vidiet aj na mnohych pokusoch o atentat. Druhym muzom je Gao Jianli, nadany umelec, odbornik na hudobny nastroj zhu, typicky pre jeho kraj. Ich zivotne cesty sa v mladosti rozchadzaju, aby sa v dospelosti znovu stretli. Ich vztah vsak nie je jednoduchy, pretoze zjednocovanie zahrnje aj znicenie Gaovej domoviny.. Kral vidi v hudobnikovi pouzitie a poveri ho skomponovanim buducej cisarskej hymny vitazov. Pribeh sa este skomplikuje, ked sa na scenu dostane princezna Yueyang, ktora ma vlastny plan ako "prinutit" Gaa k spolupraci. Dej filmu plynie sice celkom rychlo, avsak film samotny ma pomalsi a pokojnejsi spad. velke bojove akcie plne hrdinskych generalov tu nie su, kedze cely dej sa odohrava prakticky na kralovskom dvore, zatial co armada "zjednocuje". zaujimavost: Umelec Gao je krajanom a priateľom muža menom Jing Ke, ktorý sa vo filme pokúsil o atentát na kráľa. Jing Ke (Jet Li) je hlavnou postavou vo filme Hero (2002).Podľa skutočnosti po neúspešnom atentáte na kráľa Ying Zhenga si Gao Jianli zmenil meno, pretože kráľ dal pozabíjať vsetkých jeho blízkych. Jeho hra na nástroj zhu ho vsak neskôr dostala na kráľovský dvor, kde bola jeho prává identita odhalená. Gao bol omilostený, avšak oslepený. Po čase sa Gao tiež neúspešne pokúsil o atentát na Kráľa. Následne bol popravený a kráľ si odvtedy udržiaval odstup od cudzincov.(27.4.2014)

 • ladynka
  *****

  Jeden z ukázkových příkladů typických vztahů v čínském filmu, založených na rodinných vazbách a reprezentujících kódy jako loajalitu a bratrství (příp. náhradní synovsko-otcovský vztah). Drama, střípkovitě skládající mozaiku vztahu dvou osobností, vypovídá nejen o době jejich velkolepých skutků a vznešenosti (osoba panovníka), ale zobrazuje i jakousi netečnou krutost povahy vladaře i doby, do níž patří.(14.3.2009)

 • - Podľa skutočnosti si po neúspešnom atentáte na kráľa Ying Zhenga Gao Jianli zmenil meno, pretože kráľ dal pozabíjať všetkých jeho blízkych. Jeho hra na nástroj zhu ho však neskôr dostala na kráľovský dvor, kde bola jeho prává identita odhalená. Gao bol omilostený, avšak oslepený. Po čase sa opäť neúspešne pokúsil o atentát. Následne bol popravený a kráľ si odvtedy udržiaval odstup od cudzincov. (muti)