poster

Akira

 • Japonsko

  Akira

 • Japonsko

  アキラ

 • Slovensko

  Akira

 • Kanada

  Akira

 • Nový Zéland

  Akira

 • USA

  Akira

 • Velká Británie

  Akira

 • Austrálie

  Akira

Animovaný / Sci-Fi / Drama / Thriller

Japonsko, 1988, 124 min

Režie:

Kacuhiro Ótomo

Předloha:

Kacuhiro Ótomo (komiks)

Scénář:

Kacuhiro Ótomo

Kamera:

Katsuji Misawa

Komentáře uživatelů k filmu (266)

 • Niktorius
  ****

  Ani opičí ksichty některých postav (samotný Tetsuo má na stupnici ošklivosti jasnou desítku) a notný zmatek v postavách a ději (chvílemi jsem musel film stopnout a srovnat si v hlavě, co jsem právě viděl) mi nedokázaly pokazit silný filmový zážitek z naprosto úžasně animovaného a zrežírovaného filmu, ve kterém sice veškerá filozofie působí jako záminka pro rozehrání velkolepých akčních scén, ale i tak jsem ani na vteřinu nezapochyboval o jeho smysluplnosti a nepodezíral jej z laciné líbivosti.(25.7.2008)

 • kleopatra
  ****

  Moje milovaná Sněhurka se svými sedmi kámoši šprtajzlíky to teda rozhodně není. Kdo je kdo, co je co, proč se dějí věci takhle a ne jinak, měla jsem v souvislostech chvilkama solidní hokej, ale to, že jsem u této sci-fi vydržela a ani nedutala, o něčem svědčí.(22.10.2005)

 • Gemini
  ****

  Totální existencionální sci-fi anime, potřásající si pravačkou s A. C. Clarkem a levačkou s Enderem Wigginem. Depresivní atmosféra vydrží spolehlivě od začátku až do konce, přesto je tu pár pih na kráse. Především je to zmatek v postavách, který by možná nebyl tak velký, kdyby byly jasnější motivace nebo ještě lépe původ alespoň těch nejhlavnějších hrdinů. Tenhle problém ale prostě při zfilmovávání rozsáhlých předloh nastává. Akira vás rozhodně přiková k obrazovce, ale mě osobně za srdce nevzala. Ano, je to zcela jistě a zcela po právu legenda, ale v tomhle žánru u mě vede Card a jeho Wigginovská sága.(7.6.2006)

 • Isherwood
  ****

  Těžkopádně zdlouhavý začátek a příliš překombinovaný konec, vše mezi tím je dokonalé. Nikdy bych nevěřil tomu, že anime lze použít jako geniálního vypravěčského prostředku, sloužícího pouze jako formální podklad pro obsah, který stojí na prvním místě. Akira se divákovi neprodává lehko, postupně odhaluje svá tajemství, na spoustu otázek odpovídá příliš otevřeně a na ještě větší počet neodpoví nikdy. Režisér se často spoléhá pouze na výpovědní sílu obrazu a zvuku a na to, jak moc je divák ochoten toto vše smysluplně vnímat. A proto je Akira audiovizuálně našlapaná až po okraj a přitom jsem ani jednou neměl pocit samoúčelného tvůrcovského hraní si. A vzhledem k tomu, že jsem se díky tomuto filmu seznámil s anime, jsem nadmíru spokojený.(2.10.2005)

 • Djkoma
  *****

  The future doesn't proceed along a single course..... You see, it's already begun...... I am .......Tetsuo.(18.7.2004)

 • T2
  **

  Rozpočet ¥1,100,000,000Tržby USA $553,171Tržby Celosvetovo $47,900,000║ Japonci majú dosť pestrú kreslenú tvorbu, hlavne čo sa týka nevšedných motívov, len škoda že ten príbeh, čo by mal v prvom rade upútať a spraviť základnú pôdu pre postavy, je dosť nesúrodý až experimentálny a u mňa nie po prvý krát nepochopený. Vidina postkatastrofického sveta bola spočiatku fajn téma, postupne sa to zmenilo na niečo čo nie je až tak príbehom opodstatnené, pripadá mi to akoby sa len nechali unášať im vlastnou kreslenou tvorbou, bez hlbšieho opodstatnenia. /45%/(1.10.2008)

 • Superpero
  *****

  Rozhodně nejlepší z těch kultovních japonských animáků. Animace kypí životem a když občas začne vyhrávat ta zvláštní, geniální hudba, jdete do kolen. Sice jsem to úplně nepobral, ale byl to skvělý filmový zážitek. 9/10(21.10.2006)

 • hirnlego
  ***

  Kdybych nebyla idiot, jdu na projekci do Oka s jistě vlídně poutavým doprovodem pana JFL a 4 jsou jasný. Jenže já jsem idiot. (3,5*)(11.3.2017)

 • movie
  ****

  Intensivní vjemový a visuální vír s geniálním (!!!!!) soundtrackem, kterému by ovšem neškodilo z celkové stopáže sundat alespoň 20 minut.(26.8.2016)

 • Marius
  ****

  Akira ma nevzal za srdce tak ako Miyazakiho úlety a rád by som vysvetlil prečo. Graficky nie je moc čo vytknúť, snáď len to, že jednotlivé postavy sa na seba tak podobajú, až sa mi krížili oči keď som sa snažil orientovať kto je kto. Pokiaľ ide o sci fi a filozofický rozmer je síce pekne načrtnutý ale bohužiaľ akosi nedotiahnuty, takisto mi chýba lepšie stvárnená motivácia postáv a hnutí. Akira na mňa paradoxne pôsobí dosť nejaponsky (ak si odmyslím násilie) ale je to kvalitné anime a chápem ak z neho má niekto orgáč. 8/10(17.8.2005)

 • Jossie
  ****

  Zajímavé anime s velkým množstvím postav, takže chvíli trvá, než se zorientujete a začne se všechno dávat do souvislostí. Začátek je poměrně zdlouhavý, ale pak se příběh rozjede a už se jen snažíte pochopit kdo je Akira a jaký má význam. Animace je pro mě osobně trochu slabší a příběh poměrně složitý.(24.8.2005)

 • RHK

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(11.1.2010)

 • igi B.
  *****

  Pěkné. Vynikající sountrack Symphonic Suite Akira.(3.12.2005)

 • Shit
  ****

  Legendární anime, ale abych pravdu řek, tak mě až zase tak moc neoslnilo, je sice fakt, že na dobu vzniku se jedná o fakt vynikající animaci a zpracování, ale pro mě byl příběh ne nepochopitelnej, ale prostě takovej nijakej, nezaujal mě a to byl nějvětší problém, navíc to zasazení do budoucnosti mezi mladistvý chuligány na future motorkách mě taky nebralo.(8.8.2010)

 • Skejpr
  *****

  Kapánek zklamání. Čekal sem něco bůhvíjak geniálního a to se mi bohužel nedostalo. První půlka je velice zdlouhavá a skoro by se dalo říct, že až vo ničem. Zajímavým prvkem je fakt, že žádný z hlavních hrdinů není žádnej svatoušek a scény bitek mezi gangy sou podány dost realisticky. Počínaje Tetsuovým útěkem z nemocnice a masakrem v baru se ovšem film přeorientuje na velice těžko definovatelný žánr, je zde spousta vizuálních vychytávek, který japonci přece jen uměj a finální pasáž na stadionu se nakonec přece jen dá nazvat "geniální". Je to skutečnej vrchol, kterej film zachraňuje. První půlka na slabší 3*, druhá suveréně na 5... P.S. Na podruhé zvedám hodnocení na rovných 5 hvězd. Ten film je geniální. Jen si na to každý musí přijít sám a někomu to holt chvilku trvá. Jsem ale přesvědčemn, že scéna výbuchu Neo Tokia a břinkavé rolničky už si budu pamatovat do koncde života.(20.1.2006)

 • M.a.t.t.
  **

  Ak by som mal menovať jednu anime klasiku, ktorá mi vyložene nesedí, tak voľba padne bez rozmýšľania na Akiru. Pôsobivé prostredie rozpadajúceho sa Japonska u mňa nemôže vyvážiť vlečúce sa tempo a zmätený, hoc v zásade jednoduchý príbeh, ktorý v druhej časti nahradí podivná prehliadka štylizovaného násila. Akira ma skrátka atmosfericky aj filozoficky minul a údajná genialita pre mňa, bohužiaľ, zostáva záhadou.(29.1.2007)

 • xxmartinxx
  ****

  Do Tetsuova útěku docela nevýrazné, ale ona druhá hodina je tak nabitá atmosférou, že to všechno zachraňuje. Konec samotný mohl být možná ještě trochu víc epic, ale zas nemůžu chtít všechno. I přes ty mouchy jasné čtyři hvězdy...(27.6.2010)

 • Psema
  ****

  Poutavé, zajímavé, leč místy přeplácané a první hodinu i dost zmatené.(16.2.2007)

 • Tuxedo
  ****

  Škoda toho pomalého začátku, protože ten konec je vážně bomba.(18.1.2006)

 • Kryšpín
  *****

  Mám rád animované filmy kvůli tomu, že díky nim vznikají filmy, které by se jen tak nedali reálně natočit. Ale Japonci jsou v tom nejlepší. Moje fanzazie je pouhým zlomkem jejich představivosti, kterou s nadšením realizujou. Akira je první velkofilm v anime, který jsem viděl. Dříve to byly pouhé seriály, které dávali na německé televizi, ale přesto jsem je miloval. Proto jsem se rozhodl shlédnout i nějáký ten film. Protože málokdy ještě uvidím tak výborný animovaný film se skvělou atmosférou a podobně.(12.6.2004)

 • molotov
  *****

  Mám z toho v hlavě pěkný guláš a kdyby se mě někdo zeptal, o čem to je, tak bych měl dost problémy:-) Ale má to krásnou animaci (na svou dobu rozhodně), skvělou hudbu a neuvěřitelné množství nápadů.(8.8.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace