• Japonsko

Předloha:

Kacuhiro Ótomo (komiks)

Kacuhiro Ótomo

Katsuji Misawa

Kultovní anime, které je adaptací části stejně kultovní mangy, je komplexním příběhem protknutým filozofickými myšlenkami i náboženským podobenstvím. Akira je tak složitá, že se přímo dožaduje více než jednoho shlédnutí. Možná proto zůstává i po více než dvaceti letech špičkou mezi animovanými filmy pro dospělé. 9/10(6.1.2011)

Akira, film, ktorý som si pozrel asi po poldruha roku odkedy som si ho zohnal - musím sa však priznať, že ani veľmi neľutujem, že som si ho nepozrel skôr. Prvých 15 minút som bol dezorientovaný, potom som sa asi tak 70 minút nudil, nasledovalo 10 minút úžasu a opäť nuda. Film je bezpochyby monumentálny a v inej forme ako v anime by ani nemohol byť realizovaný, tiež stojí za pozornosť, že ani náhodou by som netipoval, že ide o 20 rokov starý snímok; ale ani jedna z týchto vecí nezachraňuje zbytočne naťahované objasňovanie príbehu a tých zopár trojsekundových explózií sa uprostred nudy úplne stráca a výnimočnosť akčných scén vynikne jedine vo finále (ktoré je ale tiež v polovici zbrzdené prestávkou). Mám taký pocit, že Akira by mala mať nejaký kultový status, ale ak je to pravda, tak to akosi nechápem...(27.1.2008)

Futurizmus rozmachlených špinavých ulíc ovládajúcich mocnými. Je mimoriadne zaujímavé, akú drsnú hermetickú charakterizáciu sprevádza dej postavy celoplošne a náležite ich rozvíja. Farby sú pútače, ktoré v temnej noci performujú svojvoľne a vlastným "rozprávačským jazykom" nimi pretkávajú. Z akcie sa stáva honba, z neurčitosti mysticizmus a animačne v područí japonských grafikoch Akira evokuje masopudný exotizmus, ktorý inšpiroval k vzniku celého radu akčných filmov. Snáď iba Ghost in the Shell (1995) mu dokáže v takej miere i medzi takou celospoločenskou obľubou výsostne konkurovať.(20.9.2016)

Asi můj nejsilnější filmový zážitek. Děj zasazený do Neo-Tokya kde se odehrávají osudy dětského motorkářského gangu mně už při prvním shlédnutí v mých osmi letech naprosto smetl . Myšlenka a prostředí je naprosto nadčasové . Animace stále dokonalá . A soundtrack je jeden z nejlepších co jsem zatím slyšel . Tohle prostě musíte vidět!!(19.9.2006)

Animace sice parádní, ale hrdinové se od sebe lišili nanejvíš tak účesy. Souvislosti mi unikali a konec než aby mi všechno osvětlit, zamotal mi hlavu ještě daleko víc. Tohle všechno u mě vyústilo v docela nečekané zklamání :(. Určitě dám Akiře šanci ještě jednou, třeba je to přeci jen mou demencí, ale o tom že bych mohl jít nad 4 dost pochybuju.(11.2.2011)

• - Na filmu pracoval tým animátorů o sedmdesáti členech. (Ondr0n)

• - V roce 2004 byla vyrobena funkční replika slavné červené motorky. Později se dočkala také uvedení na Tokyo Motorcycle Show. (Ignus.cz)

• - Film se začal natáčen 2 roky před tím, než byla manga předloha dokončena. (Harroc)