poster

Král posledních dnů (TV film)

 • Česko

  Král posledních dní

 • Německo

  König der letzten Tage

 • anglický

  A King for Burning

 • Slovensko

  Kráľ posledných dní

Historický / Drama

Německo, 1993, 2x100 min

 • Tormentor665
  ***

  Zas tak světobodné to není, i když tematika je zpracovaná celkem sympaticky. Serou mě tam ty absurdní vložky a erotismy, to z toho důvodů, že jsou dost ubohé a člověk má pocit, že to je jen z důvodu dobrého prodávání nahoty a historické mrdačky jako v současných Tudorovcích. Tarantinův oblíbenec Waltz navíc dle mého soudu strašně přehrává.(22.4.2015)

 • fragre
  ****

  Působivý popis jednoho historického výronu apokalyptismu, který ovládá evropské myšlení dodnes. Oproti známým skutečnostem pravda trochu zjednodušené, obléhání Münsteru trochu odbyté (ale u televizního filmu to lze pochopit). Škoda, že Jan z Leydenu je zde popsán jen jako podvodník, cynický taškář, ač je dost pravděpodobné, že ve skutečnosti on sám v své mesiášství zřejmě věřil. To ovšem nevylučuje tu skutečnost, že to musel být zdatný manipulátor a že režim, který nastolil, mohl by v mnohém sloužit za předobraz totalitních režimů minulého (i tohoto) století. Mario Adorf i Christoph Waltz podávají hodně dobré výkony, ale Charo Lopéz v roli novokřtěnecké královny Divary je svým charismatem zastiňuje. Dokonalá femme fatale.(24.7.2014)

 • anderson
  ****

  ČESKOSLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: FILMBOX = 21.1.2013, réžia českého znenia (SAGA TV 2013) = VÁCLAV MERHAUT (22.1.2013)(22.1.2013)

 • Incantator
  ****

  Jeden z lepších televíznych historických filmov, ktorého plusom je, že spracúva menej známu historickú udalosť. Príbeh sa rozbieha trochu pomalšie a nevyhneme sa predstaveniu príliš mnohých postáv naraz, čo môže byť mätúce. Zhruba v polovici prvej časti (príchod biskupských vojsk pod hradby mesta a neskôr korunovanie charizmatického Christopha Waltza alias van Leydena - mimochodom, jedna z najsilnejších scén filmu) sa motivácie hlavných postáv vykryštalyzujú a cesta bohatého nemeckého mesta do záhuby sa môže začať. Druhá časť je priamejšia a záver musí byť aj divákom neznalým histórie zhruba od polovice druhej časti jasný. Tvorcovia zvolili kritický pohľad na vieru ako takú a neštítia sa ani kritiky majoritného náboženstva prostredníctvom zobrazenia morálne slabošského biskupa. Hudba a kulisy filmu sú OK, avšak nejde o nič, čo by utkvelo v pamäti aj po týždni. Celkovo sa však oplatí film pozrieť a zaslúžil by si väčšiu pozornosť v televíznom vysielaní. Zhliadnuté v TV [FILMBOX] [český dabing] (22.7.2013)(29.7.2013)

 • Ravenous
  ****

  Začátek filmu mě tedy zrovna příliš neuchvátil, herci trochu přehrávali a celé to působilo teatrálně a lacině. Navíc jsem se při pohledu na Zdeňka Srstku a Pavla Nového i obávala, že by mohlo jít i o trochu jiný filmový žánr než jsem čekala…inu, filmařsky uvolněná a divoká devadesátá léta. Druhá polovina mě ale dostala, temný středověk ve své nejděsivější podobě. Christoph Waltz svého samozvaného Mesiáše, asi 25letého floutka, co uzákonil polygamii a vedl bordel, zahrál bravurně. Navíc mu ty dlouhé vlasy tuze slušely a i přes svou šílenost byl velice okouzlující. Potěšila mě i plejáda český herců. Sabina Remundová krásně vzplála a Bořivoj Navrátil zase (na způsob Mela Gibsona) ukázal zadek…(nekoumáno příliš podrobně, ale knoflík nezahlédnut, asi se tverpem stal až v pozdějších letech :-). No, a aby byl zážitek ještě silnější, celý film doprovázela krásná hudba s historickým a někdy až heroickým nádechem, takže za mě spokojenost.(13.5.2019)