Král posledních dnů (TV film)

• Česko

Král posledních dní

• Německo

König der letzten Tage

A King for Burning

Kráľ posledných dní

Historický / Drama

Německo, 1993, 2x100 min

Jeden z lepších televíznych historických filmov, ktorého plusom je, že spracúva menej známu historickú udalosť. Príbeh sa rozbieha trochu pomalšie a nevyhneme sa predstaveniu príliš mnohých postáv naraz, čo môže byť mätúce. Zhruba v polovici prvej časti (príchod biskupských vojsk pod hradby mesta a neskôr korunovanie charizmatického Christopha Waltza alias van Leydena - mimochodom, jedna z najsilnejších scén filmu) sa motivácie hlavných postáv vykryštalyzujú a cesta bohatého nemeckého mesta do záhuby sa môže začať. Druhá časť je priamejšia a záver musí byť aj divákom neznalým histórie zhruba od polovice druhej časti jasný. Tvorcovia zvolili kritický pohľad na vieru ako takú a neštítia sa ani kritiky majoritného náboženstva prostredníctvom zobrazenia morálne slabošského biskupa. Hudba a kulisy filmu sú OK, avšak nejde o nič, čo by utkvelo v pamäti aj po týždni. Celkovo sa však oplatí film pozrieť a zaslúžil by si väčšiu pozornosť v televíznom vysielaní. Zhliadnuté v TV [FILMBOX] [český dabing] (22.7.2013)(29.7.2013)

Zas tak světobodné to není, i když tematika je zpracovaná celkem sympaticky. Serou mě tam ty absurdní vložky a erotismy, to z toho důvodů, že jsou dost ubohé a člověk má pocit, že to je jen z důvodu dobrého prodávání nahoty a historické mrdačky jako v současných Tudorovcích. Tarantinův oblíbenec Waltz navíc dle mého soudu strašně přehrává.(22.4.2015)

Působivý popis jednoho historického výronu apokalyptismu, který ovládá evropské myšlení dodnes. Oproti známým skutečnostem pravda trochu zjednodušené, obléhání Münsteru trochu odbyté (ale u televizního filmu to lze pochopit). Škoda, že Jan z Leydenu je zde popsán jen jako podvodník, cynický taškář, ač je dost pravděpodobné, že ve skutečnosti on sám v své mesiášství zřejmě věřil. To ovšem nevylučuje tu skutečnost, že to musel být zdatný manipulátor a že režim, který nastolil, mohl by v mnohém sloužit za předobraz totalitních režimů minulého (i tohoto) století. Mario Adorf i Christoph Waltz podávají hodně dobré výkony, ale Charo Lopéz v roli novokřtěnecké královny Divary je svým charismatem zastiňuje. Dokonalá femme fatale.(24.7.2014)

ČESKOSLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: FILMBOX = 21.1.2013, réžia českého znenia (SAGA TV 2013) = VÁCLAV MERHAUT (22.1.2013)(22.1.2013)

Začátek filmu mě tedy zrovna příliš neuchvátil, herci trochu přehrávali a celé to působilo teatrálně a lacině. Navíc jsem se při pohledu na Zdeňka Srstku a Pavla Nového i obávala, že by mohlo jít i o trochu jiný filmový žánr než jsem čekala…inu, filmařsky uvolněná a divoká devadesátá léta. Druhá polovina mě ale dostala, temný středověk ve své nejděsivější podobě. Christoph Waltz svého samozvaného Mesiáše, asi 25letého floutka, co uzákonil polygamii a vedl bordel, zahrál bravurně. Navíc mu ty dlouhé vlasy tuze slušely a i přes svou šílenost byl velice okouzlující. Potěšila mě i plejáda český herců. Sabina Remundová krásně vzplála a Bořivoj Navrátil zase (na způsob Mela Gibsona) ukázal zadek…(nekoumáno příliš podrobně, ale knoflík nezahlédnut, asi se tverpem stal až v pozdějších letech :-). No, a aby byl zážitek ještě silnější, celý film doprovázela krásná hudba s historickým a někdy až heroickým nádechem, takže za mě spokojenost.(13.5.2019)