Já, Victor

USA, (2020–2022), 13 h 26 min (Minutáž: 24–34 min)

Předloha:

Becky Albertalli (kniha)

Série(3) / Epizody(28)

Seriál sleduje nového studenta střední školy Creekwood Victora na jeho vlastní cestě sebepoznání, kdy čelí problémům doma, přizpůsobuje se novému městu a bojuje se svou sexuální orientací. Když se mu zdá, že je toho na něj příliš, obrátí se na Simona, aby mu pomohl zvládnout vzestupy a pády střední školy. (Disney+)

Handle

1. SÉRIE (50 %): Jakkoli miluju Love, Simon, jakkoli nedám dopustit na coming of age kousky a jakkoli jsem byl nadšenej z realizace Love, Victor, tak nemůžu jít výš. Jestli se Love, Simon vyčítala americká nereálnost, tak nevím, co se píše o tomhle seroši. Nicméně srovnávání s Love, Simon se raději rovnou vyhnu, protože kvalitativně je tohle hned o několik tříd níž. Všechno zde působí tak nějak béčkově od režie až po herecké výkony - a když už to nějaké silnější místo má, pak najednou přijdou momenty, kdy je vám při sledování vyloženě trapně a máte pocit, že sledujete nějaký Disney kýč pro děti. Vše je tu totiž doslovné jako nějaká klišé příručka s mottem "Be yourself". Škoda. Ještě tu jsou ale malé naděje do druhé řady, protože scénář sám o sobě vůbec nebyl zajímavej a v podstatě v tom nejlepším skončil. ()

petrsv

Je poněkud zvláštní natočit v r. 2020 seriál o gayi, který ještě v 16 letech neví, jestli se mu líbí kluci, nebo holky, a pod tlakem okolí začne chodit s holkou. Tohle snad bylo přirozené kdysi, ale dneska? Možná je to generací mileniálů, kteří jsou....prostě jiní. Ze seriálu lze nabýt dojmu, že vlastně pořád něco řeší. Skončí jedno drama a šup, hned jdou řešit další drama. Jako by jim život nic jinýho nevyplňovalo. Seriál je bohužel plný různých klišé, které jsou někdy tak zoufale do očí bijící, že je to fakt trapný. Na druhou stranu jsou zde aspoň vtipné momenty. ()

Skeksis odpad!

Čo som to zase pozerala?! Už viac stupídnu, klišoidnú, gýčovú kravinu pre deti si ani neviem predstaviť. Gay "v utajení", ktorému nakoniec rupnú nervy, tak sa prizná, a znáša dôsledky od homofóbnych kresťanských čurákov, aj od toxických maskulínov. A zyšok ľudí je s ním akože v pohode, a budú s ním vyplakávať, a tľapkať ho po pleci. Splašky! ()

Disk

Celovečerní film Love, Simon miluji a je úplně jedno, nakolik je adaptace románu Becky Albertalli volná, protože ten film skvěle funguje nezávisle na románové předloze. Seriál Love, Victor nemá za sebou románovou předlohu - jde o původní dílo, které se volně váže na zmíněný celovečerák, nikoli na původní román. Přesto si lze Victora užít bez znalosti Simona, pokud jste ho neviděli. Love, Victor je vynikající dílo a díky seriálové formě je zde mnohem více času a prostoru na rozehrání hned několika dějových linií, aniž by diváci a divačky mohli vnímat nějakou případnou zkratkovitost. Rozhodně mi seriál přišel velmi k chuti a to nejen při pohledu na krásné mladíky, pro které mám zkrátka slabost. Celkově je tu výborná chemie mezi mnohými partnerskými dvojicemi, tudíž je to velmi věrohodné a nijak umělé. Jistě, někdo může seriálu vyčítat výběr některých o něco starších herců a hereček, ale skvělé herecké výkony to bohatě vynahradí. Hodně pomáhá soundtrack a jestli něco jsem na seriálu ocenil, tak to jsou fantasticky zachycené líbací momenty bez ohledu na pohlaví, jakkoli mi polibky mezi dvěma mladými muži jsou mnohem bližší a vzrušivější. Věřím, že bude druhá série, protože závěrečný cliffhanger k tomu přímo volá. A znovu jsem si díky Victorovi potvrdil jeden známý fakt: rodinu si člověk nevybírá.____________EDIT 2022 po závěrečné třetí sérii: Třetí řada je sice bohužel poslední, ale dobrý seriál naštěstí zůstal. Pokud celý seriál srovnáme s původním snímkem Love, Simon, který byl pro Victorův příběh hnacím motorem, Love, Victor je mnohem komplexnější, zaměřuje se kromě jednotlivých teenagerů i na některé jejich rodiče, kteří si taktéž procházejí nelehkými životními peripetiemi. Přesto si celý seriál zachovává lehký feeling a sledovat ho byla skvělá zábava. Casting je po celou dobu sympatický, chemie u všech spolehlivě funguje a to obrovské množství polibků je velmi roztomilé. Jakkoli dávno nejsem teenager, tak tenhle seriál bych ve svém tehdejším věku uvítal, hodně by mi to pomohlo. Věřím, že dnešní teenegerské cílovce pomůže. Skvělý počin. ()

Tsuki

Film Já, Simon (Love, Simon) si mě před čtyřmi lety získal nejen svou tématikou o homosexualitě a coming outu, ale i tématem přátelství, přijetí sebe sama i ostatních takovými, jakými jsou, a samozřejmě příjemným pozitivním laděním. S radostí jsem si pak přečetla předlohu, která byla malinko jiná, ale stejně dobrá. Nyní došlo na vznik zcela nového seriálu ze stejného světa/stejné školy, odkud pochází Simon. Tématika je samozřejmě podobná, ale jde o zcela nový příběh a nové postavy. Nevěděla jsem tak úplně, do čeho jdu, ale věřila jsem, že by snad mohlo jít o kvalitní seriál, který uspokojí všechny fanoušky Simona či příběhů Becky Albertalli. Nutno říct, že prvních pár dílů mě ještě zcela nepřesvědčilo a čekala jsem, co se z toho vyklube. Ale docela rychle se ukázalo, že v rámci „young adult“ žánru jde o kvalitně napsaný seriál, ve kterém se postupně seznamujeme s postavami, sledujeme, jak se proplétají jejich osudy, a díky dobře vykresleným charakterům, které naštěstí nejsou ani ploché ani stereotypní, si můžeme užívat jejich interakce a chování, a později s nimi i soucítit. Takto by to mělo vypadat. Dobře napsané postavy jsou dle mého názoru základ a líbilo se mi, jak se v seriálu jejich poznávání dávkuje a pomaloučku objevujeme, co jsou zač a z jakého prostředí pocházejí. Oproti filmu Já, Simon jsou tentokrát do příběhu víc zahrnuté nejen dospívající postavy středoškoláků, ale i jejich rodiče, což je jenom dobře. Příběh je tak víc komplexní. A když v seriálu došlo na 8. díl, kde se dokonce dostaneme za hranice Atlanty a střední školy, a přijde i drobné překvapení, už si mě seriál získal plně. Popravdě moc nechápu, že někteří seriál hodnotí jako kýč nebo klišé. V rámci žánru a zasazení (svět středoškoláků) mi chování postav přijde uvěřitelné a snadno představitelné i v realitě. Oceňuju i to, že scénář nemá takové ty nešvary průměrných filmů, ve smyslu, že není předvídatelný – zatímco u průměrného filmu/seriálu bychom v určité scéně zcela jasně věděli, co postava řekne nebo udělá, a přesně to by se stalo, tady se scénář naštěstí stereotypům vyhýbá a jednání postav není takto šablonovité. Divácký zážitek je tak mnohem plnější a zábavnější. Nevidím v tom nic prostoduchého ani klišovitého. Snad jen úvodní znělka lehce zavání kýčem a působí trochu „cheesy“, ale to naštěstí není nic určujícího. Po první sérii musím říct, že si mě seriál získal a těším se na pokračování. Myslím, že to má moc dobře našlápnuto a sama jsem zvědavá, kam se to bude vyvíjet dál. /// Aktualizace po zhlédnutí všech tří sérií: Druhá série vytáhla seriál jako celek ještě výše a v podobném duchu to pokračovalo i ve třetí. Zdaleka už nejde jen o seriál o homosexualitě, ale věnuje se celkově mezilidským vztahům (v rodině, mezi partnery, mezi přáteli…) a různorodým lidským problémům. Dokonce se dotkneme třeba i tématu deprese. Seriál a jeho postavy si mě získal natolik, že mi bylo skutečně líto, že skončil. Ale na druhou stranu, oceňuju jeho rozumnou výstavbu bez zbytečného natahování. Příběhový oblouk, který seriál vytvořil, měl rozhodně smysl a působil přirozeně. Završení taktéž fungovalo, i když pocitově byly některé linky v posledním dílu uzavřené možná příliš rychle. Pořád si ale myslím, že je to lepší, než seriál neúměrně natahovat a vymýšlet další sérii – je mi sympatické, když si tvůrci dokážou říct „dost“ a utnout to v tom nejlepším a způsobem, který má smysl. Sdělení posledního dílu bylo hezké a celkově jsem měla radost z vývoje všech postav. Byla zábava je sledovat. Když tak přemýšlím, jediná postava, která nedostala prostor pro vývoj a vlastní linku, byl Victorův mladší bratr. Což je velmi dobrá bilance a u této postavy mi to ani nechybělo. ~(4,4)~  () (méně) (více)

• Michael Cimino, představitel hlavní role, si mezi natáčením první a druhé série nechal na pravém předloktí vytetovat výrazný ornament, s čímž filmaři také dost bojovali. Většinou byl proto oblékán do košilí s dlouhým rukávem a ve sportovních scénách má vždy na pravé ruce rukáv. Některé scény ale musely být digitálně upraveny a rozmazány až v postprodukci. (emkon)
  • Vlajka, která visí ve Viktorově pokoji nad postelí, patří americkému státu Texas, odkud se rodina přistěhovala. (emkon)