Já, Victor

USA, (2020–2022), 13 h 26 min (Minutáž: 24–34 min)

Předloha:

Becky Albertalli (kniha)

Série(3) / Epizody(28)

Seriál sleduje nového studenta střední školy Creekwood Victora na jeho vlastní cestě sebepoznání, kdy čelí problémům doma, přizpůsobuje se novému městu a bojuje se svou sexuální orientací. Když se mu zdá, že je toho na něj příliš, obrátí se na Simona, aby mu pomohl zvládnout vzestupy a pády střední školy. (Disney+)

Disk

Celovečerní film Love, Simon miluji a je úplně jedno, nakolik je adaptace románu Becky Albertalli volná, protože ten film skvěle funguje nezávisle na románové předloze. Seriál Love, Victor nemá za sebou románovou předlohu - jde o původní dílo, které se volně váže na zmíněný celovečerák, nikoli na původní román. Přesto si lze Victora užít bez znalosti Simona, pokud jste ho neviděli. Love, Victor je vynikající dílo a díky seriálové formě je zde mnohem více času a prostoru na rozehrání hned několika dějových linií, aniž by diváci a divačky mohli vnímat nějakou případnou zkratkovitost. Rozhodně mi seriál přišel velmi k chuti a to nejen při pohledu na krásné mladíky, pro které mám zkrátka slabost. Celkově je tu výborná chemie mezi mnohými partnerskými dvojicemi, tudíž je to velmi věrohodné a nijak umělé. Jistě, někdo může seriálu vyčítat výběr některých o něco starších herců a hereček, ale skvělé herecké výkony to bohatě vynahradí. Hodně pomáhá soundtrack a jestli něco jsem na seriálu ocenil, tak to jsou fantasticky zachycené líbací momenty bez ohledu na pohlaví, jakkoli mi polibky mezi dvěma mladými muži jsou mnohem bližší a vzrušivější. Věřím, že bude druhá série, protože závěrečný cliffhanger k tomu přímo volá. A znovu jsem si díky Victorovi potvrdil jeden známý fakt: rodinu si člověk nevybírá.____________EDIT 2022 po závěrečné třetí sérii: Třetí řada je sice bohužel poslední, ale dobrý seriál naštěstí zůstal. Pokud celý seriál srovnáme s původním snímkem Love, Simon, který byl pro Victorův příběh hnacím motorem, Love, Victor je mnohem komplexnější, zaměřuje se kromě jednotlivých teenagerů i na některé jejich rodiče, kteří si taktéž procházejí nelehkými životními peripetiemi. Přesto si celý seriál zachovává lehký feeling a sledovat ho byla skvělá zábava. Casting je po celou dobu sympatický, chemie u všech spolehlivě funguje a to obrovské množství polibků je velmi roztomilé. Jakkoli dávno nejsem teenager, tak tenhle seriál bych ve svém tehdejším věku uvítal, hodně by mi to pomohlo. Věřím, že dnešní teenegerské cílovce pomůže. Skvělý počin. ()

Tsuki

Film Já, Simon (Love, Simon) si mě před čtyřmi lety získal nejen svou tématikou o homosexualitě a coming outu, ale i tématem přátelství, přijetí sebe sama i ostatních takovými, jakými jsou, a samozřejmě příjemným pozitivním laděním. S radostí jsem si pak přečetla předlohu, která byla malinko jiná, ale stejně dobrá. Nyní došlo na vznik zcela nového seriálu ze stejného světa/stejné školy, odkud pochází Simon. Tématika je samozřejmě podobná, ale jde o zcela nový příběh a nové postavy. Nevěděla jsem tak úplně, do čeho jdu, ale věřila jsem, že by snad mohlo jít o kvalitní seriál, který uspokojí všechny fanoušky Simona či příběhů Becky Albertalli. Nutno říct, že prvních pár dílů mě ještě zcela nepřesvědčilo a čekala jsem, co se z toho vyklube. Ale docela rychle se ukázalo, že v rámci „young adult“ žánru jde o kvalitně napsaný seriál, ve kterém se postupně seznamujeme s postavami, sledujeme, jak se proplétají jejich osudy, a díky dobře vykresleným charakterům, které naštěstí nejsou ani ploché ani stereotypní, si můžeme užívat jejich interakce a chování, a později s nimi i soucítit. Takto by to mělo vypadat. Dobře napsané postavy jsou dle mého názoru základ a líbilo se mi, jak se v seriálu jejich poznávání dávkuje a pomaloučku objevujeme, co jsou zač a z jakého prostředí pocházejí. Oproti filmu Já, Simon jsou tentokrát do příběhu víc zahrnuté nejen dospívající postavy středoškoláků, ale i jejich rodiče, což je jenom dobře. Příběh je tak víc komplexní. A když v seriálu došlo na 8. díl, kde se dokonce dostaneme za hranice Atlanty a střední školy, a přijde i drobné překvapení, už si mě seriál získal plně. Popravdě moc nechápu, že někteří seriál hodnotí jako kýč nebo klišé. V rámci žánru a zasazení (svět středoškoláků) mi chování postav přijde uvěřitelné a snadno představitelné i v realitě. Oceňuju i to, že scénář nemá takové ty nešvary průměrných filmů, ve smyslu, že není předvídatelný – zatímco u průměrného filmu/seriálu bychom v určité scéně zcela jasně věděli, co postava řekne nebo udělá, a přesně to by se stalo, tady se scénář naštěstí stereotypům vyhýbá a jednání postav není takto šablonovité. Divácký zážitek je tak mnohem plnější a zábavnější. Nevidím v tom nic prostoduchého ani klišovitého. Snad jen úvodní znělka lehce zavání kýčem a působí trochu „cheesy“, ale to naštěstí není nic určujícího. Po první sérii musím říct, že si mě seriál získal a těším se na pokračování. Myslím, že to má moc dobře našlápnuto a sama jsem zvědavá, kam se to bude vyvíjet dál. /// Aktualizace po zhlédnutí všech tří sérií: Druhá série vytáhla seriál jako celek ještě výše a v podobném duchu to pokračovalo i ve třetí. Zdaleka už nejde jen o seriál o homosexualitě, ale věnuje se celkově mezilidským vztahům (v rodině, mezi partnery, mezi přáteli…) a různorodým lidským problémům. Dokonce se dotkneme třeba i tématu deprese. Seriál a jeho postavy si mě získal natolik, že mi bylo skutečně líto, že skončil. Ale na druhou stranu, oceňuju jeho rozumnou výstavbu bez zbytečného natahování. Příběhový oblouk, který seriál vytvořil, měl rozhodně smysl a působil přirozeně. Završení taktéž fungovalo, i když pocitově byly některé linky v posledním dílu uzavřené možná příliš rychle. Pořád si ale myslím, že je to lepší, než seriál neúměrně natahovat a vymýšlet další sérii – je mi sympatické, když si tvůrci dokážou říct „dost“ a utnout to v tom nejlepším a způsobem, který má smysl. Sdělení posledního dílu bylo hezké a celkově jsem měla radost z vývoje všech postav. Byla zábava je sledovat. Když tak přemýšlím, jediná postava, která nedostala prostor pro vývoj a vlastní linku, byl Victorův mladší bratr. Což je velmi dobrá bilance a u této postavy mi to ani nechybělo. ~(4,4)~  () (méně) (více)

Stanislaus

Film Já, Simon měl sice svoje mouchy, ale i tak to byla sympatická oddychovka, ze které i přes přítomnost vážnějších linií sálala neuvěřitelně pozitivní atmosféra. Proto jsem byl zvědavý na seriálovou verzi s podobným námětem. Všiml jsem si, že čím jsem starší, tím se mi zdají být filmy a seriály ze středoškolského prostředí vzdálenější, proto se musím na takové kousky dívat trochu s nadhledem - alespoň co se chování a vývoje postav týká. To byla jen taková malá vsuvka na začátek. "Já, Victor" si bere od svého filmového předchůdce základní kostru, nicméně se zaobírá i dalšími problematickými tématy než jen uvědomováním si sebe sama v období dospívání. Řeší se zde manželské problémy, první zamilovaná opojení a s tím spojená vystřízlivění a celkově rodinné a přátelské vztahy, které jsou jak křehké, tak i skálopevné. Jak už jsem ale řekl - je lepší se na některé dějové linie dívat očima náctiletých. Líbilo se mi nenásilné napojení na původní film a s tím spojené menší roličky herců z Já, Simon. Jak už tomu u středoškolských filmů a seriálů bývá, tak i zde se tvůrci v případě pár herců trochu sekli s výběrem - tím nemám na mysli herecký výkon, ale vzhled 25+, což pak vypadá trochu uměle. Ale budiž! Závěr poslední epizody člověku nabídl celkem zásadní cliffhanger, takže jsem zvědavý, jestli se dočkáme pokračování (nejen) Victorova příběhu - pokud tedy seriál nepropadne u diváků. Za mě ve výsledku slabší čtyři hvězdičky! /// Druhá série byla kvalitativně na obdobné úrovni, co se týká řešených problematik a (místy lehce na pěst) vývoje a chování postav, přičemž bych vedle Victorovy linie vyzdvihl zejména tu s Felixem a jeho nemocnou matkou. Postava nováčka Rahima je sympatická a potěšila mě menší rolička pro "simonovského" Joshe Duhamela. V závěru se tvůrcům podařilo mě opět slušně napnout. ()

Handle

1. SÉRIE (50 %): Jakkoli miluju Love, Simon, jakkoli nedám dopustit na coming of age kousky a jakkoli jsem byl nadšenej z realizace Love, Victor, tak nemůžu jít výš. Jestli se Love, Simon vyčítala americká nereálnost, tak nevím, co se píše o tomhle seroši. Nicméně srovnávání s Love, Simon se raději rovnou vyhnu, protože kvalitativně je tohle hned o několik tříd níž. Všechno zde působí tak nějak béčkově od režie až po herecké výkony - a když už to nějaké silnější místo má, pak najednou přijdou momenty, kdy je vám při sledování vyloženě trapně a máte pocit, že sledujete nějaký Disney kýč pro děti. Vše je tu totiž doslovné jako nějaká klišé příručka s mottem "Be yourself". Škoda. Ještě tu jsou ale malé naděje do druhé řady, protože scénář sám o sobě vůbec nebyl zajímavej a v podstatě v tom nejlepším skončil. ()

petrsv

Je poněkud zvláštní natočit v r. 2020 seriál o gayi, který ještě v 16 letech neví, jestli se mu líbí kluci, nebo holky, a pod tlakem okolí začne chodit s holkou. Tohle snad bylo přirozené kdysi, ale dneska? Možná je to generací mileniálů, kteří jsou....prostě jiní. Ze seriálu lze nabýt dojmu, že vlastně pořád něco řeší. Skončí jedno drama a šup, hned jdou řešit další drama. Jako by jim život nic jinýho nevyplňovalo. Seriál je bohužel plný různých klišé, které jsou někdy tak zoufale do očí bijící, že je to fakt trapný. Na druhou stranu jsou zde aspoň vtipné momenty. ()

Chen

I když první epizody byly směsicí jednoho klišé za druhým, tak se z toho nakonec vyklubala sympatická romantická podívaná bez zbytečného LGBTQ agitování a přehnané dramatičnosti (byť dramatičtější momenty nechybí, ale jsou podány lidsky a netlačí na pilu). Je to milé, sympaticky obsazené, oddychové. ()

YumiOkami

stravila jsem 6 hodin divanim se na tenhle serial. bylo to vlastne jako alex strangelove. porad to najizdelo na nejaky originalni napad, ale pak se z toho stala nejaka typicka spanelska telenovela s hlavni postavou, ktera je gay (aby to nebyla zas tak obycejna telenovela😼). postavy byly mega cute a sexy. pribeh stereotypni, ale za to hlasky uzasny. propojili to nejak s love, simon, ale (spoiler?) kdyz se tam objevil simon, tak se ani nepriblizil k bramovi i kdyz byli porad spolu?😁 tolik rozporuplnych momentu, ale zaroven i tolik krasnych. nevim, je to neoriginalni skoda. btw na zacatku jsem si myslela, ze bude victor bisexual, ale tak prej ne🥴 zhlednuto 20. cervna 2020✨ ()

Skeksis odpad!

Čo som to zase pozerala?! Už viac stupídnu, klišoidnú, gýčovú kravinu pre deti si ani neviem predstaviť. Gay "v utajení", ktorému nakoniec rupnú nervy, tak sa prizná, a znáša dôsledky od homofóbnych kresťanských čurákov, aj od toxických maskulínov. A zyšok ľudí je s ním akože v pohode, a budú s ním vyplakávať, a tľapkať ho po pleci. Splašky! ()

Michalechal

První "gay" seriál, kterej jsem měl možnost vidět (a doufám, že v tom budu mít možnost pokračovat). Dobře, zase jsme na střední škole, problémy, které tu postavy řeší, nemusí sednout každýmu, právě proto, že jde o ty první lásky, "vyoutování", obvyklé problémy v rodině, jako krize rodičů a vlastně problémy, u kterých až později člověk zjistí, že to vlastně žádný problémy nebyly :-) ALE, všechno na mě působí tak nějak mile, bez extrémů (bez pocitů úzkosti z důvodu vžívání se do postav), že každej díl ze zatím dostupných dvou sérií bylo radost sledovat. Nemluvě o nějakých sympatiích k jistým postavám ;-) Divil bych se, kdyby si tu každý nějakou "favorite character" nenašel ;-) ()

Davideeeekkk

Možná se mnou nebudete souhlasit, ale mě to strašně bavilo. Ano, jsou tam chyby, mám proti tomu nějaké výtky, ale užil jsem si to. Proto, tomu dávám takové hodnocení, jaké jsem dal. Film Love, Simon (Love, Simon (2018)) byl za mě mega dobrý a to samé si myslím i u tady toho seriálu. Jestli tady někdo váhá, jestli si ho  pustí, za mě doporučuji. (Ale až po tom filmu.) ()

pumpkinqueen

Film Love, Simon mě tehdy naprosto okouzlil, takže na volné pokračování v podobě seriálu jsem se nesmírně těšila a měla z toho nápadu ohromnou radost. Stále mám pro tyhle teen záležitosti slabost - a asi se to jen tak nezmění, člověk si u nich fakt odpočine. A po pravdě? Victorův příběh mě okouzlil ještě o kousek víc, než Simonův. Nejde jen o to, že Victor je gay a trápí ho celá ta věc ohledně toho, jak se s tím vypořádat a jak to povědět okolí; máme tu hned několik dějových linií, včetně klasického rodinného dramatu v podobě manželské krize, nebo dívky, jíž opustila matka a nebo chlapce, který se potýká s problémem své matky naprosto jiného kalibru - zkrátka, je tu toho hodně a dokonce není ani potřeba vidět celovečerák se Simonem (přesto to ale doporučuji, byla by škoda se o to připravit), protože s jeho příběhem jsme seznámeni hned na začátku a Victorova cesta je příběhem samostatným. Je tu hezká vizuální stránka, kamera a soundtrack, je tu spoustu sympatických a hezky vykreslených postav a hlavně perfektních hereckých výkonů. Chemie mezi hlavním představitelem a objektem jeho sympatií je neuvěřitelná - ale nejde jen o ně, podobně to funguje i u dalších charakterů. Poslední díl mě dostal do kolen a naprosto rozněžnil a jestli bude druhá série, už teď se nemůžu dočkat. ()

emkon

Seriál který vás nabije pozitivní energií. Přesvědčivé herecké výkony většiny postav. Obsazení charismatického Michaela Cimina do hlavní role bylo skvělou volbou, byť v prvních dílech vypadá až moc vyplašeně. Ocenit musím i výběr songů, které v seriálu zazněly, a které skvěle dotvářejí děj. Zejména Nostalgic od Arizony v 6.dílu, nebo Lost Without You od Freya Ridings během poslední scény Viktora s Benjim v 10.dílu. Ta scéna mě dostala do kolen. ()

Allka

Moc jsem si od spin offu mého milovaného Simona neslibovala, ale nakonec jsem docela příjemně překvapená. Vyhovují mi krátké epizody, díky kterým jsem seroš slupla za jedno odpoledne, hezky to odsýpá a příběh je jedním slovem milý. Palec nahoru dávám určitě za vedlejší postavy (Felix a Andrew <3) a zápletky, obzvlášť za linku týkající se Victorových rodičů. A moc mě potěšilo propojení s původním filmem korunované aspoň krátkým návratem Keiynana Lonsdala a Nicka Robinsona. K Michaelovi Ciminovi jsem si chvíli musela hledat cestu, ale to už je asi na osobních sympatiích každého z nás. Stejně jako u filmu tady nečekejte nic odvážného ani šokujícího. Nezaslechnete sprosté slovo, dostaveníčka všech postav se omezují na setkání rtů a nelze zahlédnout ani ramínko podprsenky, natož něco víc. Všechno je takové akurátní a slušňácké, uhlazené a cudňoučké - a je jen na vás, jestli za to budete rádi, nebo vás to bude štvát. Jako celek Love, Victor funguje dobře a je prostě fajn. Pokud máte chuť na něco roztomilého a oddechové, vřele doporučuju. ()

IvonaK

Z tohoto seriálu mám poněkud smíšené pocity. Když jsem viděla první díl, tak jsem si říkala že to bude stát za nic. Ale jak jsem začala sledovat další, tak mě to začalo bavit a byla jsem uchvácena tím, že tam bylo tolik zápletek v mezilidských vztazích a určitě by se tam každý alespoň v jedné z osob děje našel stejně jako já. Až jsem se dostala k poslednímu dílu a ten tomu dal takový nedotažený závěr. Což ale chápu protože scénarista už si asi nechtěl dávat tu práci s tím, jak se budou dále vyvíjet osudy tří dětí po rozvodu jejich rodičů. Ale škoda. Není to zkrátka jako Love, Simon což je klasická červená gay knihovna. ()

onddra

Začnu jako skoro všichni tady - film Love, Simon mám opravdu rád, a tudíž jsem se na tenhle seriál fakt těšil. A mám velkou radost, že mě nezklamal. Podobně jako ve filmu se zde řeší vážná témata s určitou lehkostí a bez afektu. Žádná postava nepůsobí zbytečně ani otravně a hlavní hrdina je prostě sympaťák. Moc bych si přál další sérii, zároveň se ale trochu bojím, aby se nevytratil ten klidný tón. ()

tsatsiki

Co k tomu říct.Výborné.Vtipné, někdy roztomilé, někdy dramatické,  ale drží to pohromadě.Výborně zahrané a *davam za Simona a Blue z mého nejoblíbenějšího filmu Já Simon. Ty mě moc potěšili.Jen mě přišlo, že se Blue měl víc ke gay přátelům než k Simonovi.A musím ocenit i skvělou hudbu k seriálu.Za mě 90% za první sérii.Druhá a třetí byly horší,ale druhá jen o malý kousek, vtáhnulo mě to a nemohl jsem se odtrhnout, ale co me štvalo, že to bylo jak Dallas.Jeden díl spolu nechodili, další ano, pak zas ne, v lepším případě vydrželi aspoň tři čtyři díly a bum zas rozchod.Matka od Felixe konečně šťastná a bum rozchod.Kamoška od Mii hned tři rozchody za seriál, to je prostě na jeden seriál až moc. Za poslední tři díky těch rozchodů bylo až až.A díl  před finále dát Nicka a Victora dohromady,  aby v 8 díle se rozešli a vybral si Benjiho? Já jsem šťastný a štvalo mě celou 3 řadu, že spolu nebyly od 2 dílů, měl jsem kvůli tomu i špatnou náladu, tak moc mě to chytlo, což se mě stálo jen u Srdcerváčů a Mladé modré krve, takže jsem rád, že jsou spolu, ale ty vztahy a rozchody přichází nelogicky rychle, a že si hned zas najdou nové partnery, to jde taky nějak moc rychle.Já Simon byl kouzelný tím, že to bylo vše reálné a nebylo tam nic umělého, vše se mohlo stát.Ale tady od 2 série s realitou šlo dost dolů a tou třetí tomu nasadili korunu.A co mě vrtá hlavou.16letý kluk má problémy s pitím a jde na léčení? Tak hlavně by to asi řešili policajti, odkud nezletilí vzal alkohol a jaktože pije, když legálně může od 18, v USA od 21myslim a za druhé to bylo trošku hodně přitažené za vlasy.Ale první série byla úžasná.Ale finální díl byl taky skvělý, sice rozchody a opětovné chození tam bylo jak na běžícím páse,  všechno bylo tak sladce naivní, ale krásné, mohlo by to někomu dát naději,  že každá překážka se do překonat, a že když člověk o své štěstí bojuje, tak může být šťastný.Victor a Benji jsou krásný pár, a jak jsem již psal, jsem rád, ze skončili spolu, navíc miluju písničku Only you, takže zakončení touto písní mě dostalo.V druhé řadě jsem neměl rád Rahima, protože dělal do Viktora a ten prostě patří k Benjimu.Ale ve třetí řadě mě bavil nejvíc. ()