Pistole pro Ringa

• Irsko

Ballad of Death Valley

Western

Itálie / Španělsko, 1965, 98 min

Pistolník Ringo je prachsprostý zákeřný vrah, díky jeho schopnostem nečekaně oddělávat nepřátele do zad je však osvobozen z vězení a poslán coby návnada do rezidence obsazené krutým Sanchem (F. Sancho) a jeho bandou. Když pomineme onu nesmyslnou brutalitu, s níž likviduje obyvatele haciendy, ten se tu pokouší rozehrát jakousi komediální polohu, a to od prvotního přepadení banky až po závěr s vánočním (!) stromečkem. Poučíme se zde mimojiné totiž o tom, jak se na Divokém západě slaví svátky a naši jinak hnusní desperáti si se Sanchem v čele zapějí koledy. Ringo je ten samolibý vymydlený týpek (v jedné části dokonce špinavý!), což tady ale tak nevadí, jelikož je to taková blbost, že ho snad nikdo ani nemůže brát vážně. Děj připomíná postup: režisér vyskočí se slovy „teď mě napadlo něco legračního, pánové“, a všichni si to ochotně zaimprovizují a ještě se dobře pobaví. V drobné roli krásná Nieves, Tessariho Ringovští prominenti G. Martin a A. Casas, a hlavně nepopsatelný Morricone. "Andělíčku, mazej do chlíva!"(5.2.2013)

"Pistole pro Ringa" předvedla chladnokrevnou jízdu, která pro bandity končí na ranči blízko mexické hranice. Ti se snaží najít jakýkoliv způsob, jak se odtamtud dostat. Jenže jejich plány začne pomalounku hatit Ringo, kterého tam nastrčí místní šerif a na oplátku mu slíbí svobodu místo oprátky kolem krku. Ten příjmá a mexická hranice se začne banditům vzdalovat. 60%(6.5.2015)

Průměrný evropský western s andělským Giualinem Gemmou nevyniká prakticky v ničem, čistě upravení kladní hrdinové, směšní záporní, slabší akční scény. Z kladů se dá vypíchnout la femme fatale Nieves Navarro a osamocená napínavější scéna pokusu o znásilnění, jinak opravdu šeď , šeď a zase šeď. Uvidím co nabídne druhý díl.(30.11.2013)

"Volné pokračování" Ringo se vrací je mnohem lepší. Tohle vypadá jako rodokaps: čestný a statečný šerif, čestná a poctivá dívka, gentlemanský tatík, ukecaný stařík. Všichni v čistých nažehlených košilích, umytí a oholení. K tomu jako křiklavej kontrast hlavní hrdina, který je charakterově založenej na Clintově postavě z Fistful of Dollars, jenže je taky oholenej a vymydlenej, pije mlíko, a jeho představitel Giuliano Gemma prostě nedokáže tuhle postavu přesvědčivě zahrát. Další, ještě křiklavější kontrast, je brutální násilí, kdy banditi se smíchem vraždí každý půlden jednoho rukojmího (v Djangovi to sedí, ale tady je to jako pěst na oko). A hlavního záporáka hraje Fernando Sancho, který mi nevadí, když hraje vedlejší postavu, ale hlavní záporák by měl vypadat trošičku jinak, navíc se jeho postava (i další ) chová dost nelogicky. Morriconeho kýčovitej soundtrack, kterej jsem samostatně považoval za jednu z jeho nejhorších prací, sem dokonale sednul, což mu nahrabává body (a ještě mě Ennio pobavil variací na Tichou noc). Suma sumárum, nic moc.(1.1.2012)

Typický italo-španělský western s cynickými, drsnými, upocenými bandity, mezi nimiž vyniká zavalitý Sancho. V kontrastu k nim pistolník Ringo s chlapecky nevinnou tváří. Smyslná Dolores ve smečce banditů v podání Nieves Navarro má také své osobité kouzlo. Stručně: filmový rodokaps k pobavení. Morriconeho hudba, španělské exteriéry, souboje (které by nikdo ve skutečnosti nepřežil) a tak můžeme porovnat s Leoneho dolarovou trilogií, která využívá stejné prvky, ale má ještě o špetku vyšší uměleckou úroveň a rafinovanost. Docela chápu, že někdo i "Pistoli pro Ringa" ohodnotí pěti hvězdičkami, též mé hodnocení se tomu blíží...a nakonec bych je dal jen první třetině filmu. Nejvíce se mi líbí pasáž, kdy bandité s lupem ujíždějí kaňonem kolem větrného mlýna k haciendě - ten hudební doprovod je naprosto skvělý, westernový a hispanoamerický...(5.8.2009)

• - Režisér Tessari natočil dva westerny o Ringovi hned po úspěchu Leoneho prvního filmu dolarové trilogie Pro hrst dolarů, na jehož scénáři se Tessari podílel. Také Ringo se točil ve španělské Almérii a byl velice úspěšný. (Mariin)