Veliká

Velká Británie / Austrálie, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (více)

Série(3) / Epizody(30)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

Superpero

Žít v přítomnosti člověka s absolutní mocí, který nemá ani špetku sebereflexe musí být horor. Koukat na to jako divák je ale docela sranda. Geniální Nicolas Hoult se o to postará. Střídá rozmary s kadencí kulometu a napadají ho nejšílenější věci, proto není tak jednoduché ho do něčeho vmanipulovat, protože jednoduše nevíte, jak si to přebere. Ta jeho postava je skvělá a ještě jednou on to hraje prostě bohově. Veškeré dění se vlastně točí kolem něho. Buď jak se mu dostat do přízně, nebo jak ho k něčemu přinutit aniž by si toho byl vědom. Na druhou stranu má i vývoj a postupně se trochu polidšťuje, což je fajn. Elle Fanning je jako Kateřina perfektní a Houltovi zdatně sekunduje. Fakt jí ta role hrozně sedla. Chápu, že styl seriálu nesedne každému, ale mě to fakt bavilo. Je to o dost chytřejší, než se zdá na první pohled, že se tupí a prostopášní lidé chovají hloupě. Co se historických nepřesností týče, tak to alespoň může lidi ponouknout juknout na wikipedii a něco se přiučit. ()

Fr

„TOHLE JE RUSKO!…“  druhá řada (výrazně?) lepší tý první... proto zvedám celkový hodnocení na 4*. více u jednotlivých sérií....                ()

xxmartinxx

Je to jako by někdo vzal Favoritku, hodil ji do vody a deset hodin louhoval, pak scedil a servíroval. A je to... prostě to je. Chybí tomu jakákoliv nuance a vše je tak prvoplánové a povrchní, jak jen může být. Ale místy to je roztomilé a zábavné. Rozepíšu se tu ale o něčem trochu stranou: I když u filmů a seriálů zpravidla nevyžaduju historickou věrnost, mám morální problém s tím tou konkrétní situací, kdy je existující osoba zobrazena jako zlá prostě pro lenost vypravěčů. V The Great to je až absurdní. Petr III byl coby dítě oběť týrání a do dospělosti si hrál s hračkami. Jako panovník ale zavedl řadu pro Rusko nezvykle liberálních reforem - zrušil mučení i tajnou policii, podporoval vzdělání. Potom, co byl zmrzačený neštvovicemi a jeho ambiciózní a už tak nalomená manželka ho neshledávala atraktivním, jí byl svržený a zavražděný. V tomhle seriálu je zobrazený jako šovinistický sociopatický ignorantský egomaniak. Nemám problém s tím, že jedna z hlavních dějových linií je založena na tom, že má Petr III komplexy z toho, že nestačí čerstvému odkazu svého otce Petra Velikého, přičemž Petr Veliký ve skutečnosti nebyl jeho otec, ale dědeček, a mezi jejich vládami bylo šest jiných panovníků. Nevadí mi, že tu má Petr III vycpanou svou matku, která měla zemřít relativně nedávno a její výchova v něm zanechala hluboké stopy, i když ve skutečnosti zemřela matka Petra III tři týdny po jeho narození a neměl s ní tedy žádný vztah. Samozřejmě mi nevadí moderní vystupování a jazyk postav. Vadí mi ale, že celá epizoda je věnována tomu, jak dává Petr mučit svůj dvůr, když historický Petr mučení plošně zakázal - tady už nejde jen historickou nepřesnost, ale něco, co mi přijde zákeřné. Upřímně řečeno nechápu, když faktograficky nic krom aktu svržení manžela manželkou neodpovídá historickému předobrazu, že nebyla zvolena fiktivní jména. (Navíc mi přijde nepraktické pro popově feministický seriál zvolit událost, kdy je z možná slabého, ale rozhodně ne zlého člověka děláno všehoschopné monstrum, aby se na něm mohla utiskovaná Kateřina vyřádit bez pocitu viny.) Osobně bych považoval za lepší, kdyby ten seriál sledoval ruské panovníky, kteří neexistovali, než když sleduje ruské panovníky, kteří neexistovali, ale dává jim jména skutečných lidí, kteří s nimi nemají nic společného. Jde o bezohlednost ve jménu zábavního produktu, druhořadého vývaru lepšího filmu. Tohle sice nepromítám do hodnocení, protože z principu pořád zastávám, že filmy a seriály nemají žádnou povinnost vůči dodržování reality, ale v případech analogických s tímto mám dost velký morální problém. Protože jestli ten seriál bude úspěšný, tak si široká veřejnost nahradí oběť vraždy a týrání a člověka, o jehož charakteru není známo nic negativního, jakousi karikovanou zrůdou. A to mi prostě taky nepřijde v pořádku z principu. Takže dva principy proti sobě... Je to víc problém života toho seriálu jako média ve společnosti - kdybych věděl, že mediální gramotnost veřejnosti je dost vysoko na to, že budou všichni chápat, že z toho nemohou nic vyvozovat, byl bych klidnější. Ale tím si nejsem jistý. Nevím, jak se k tomu všemu postavit. PS: Je vtipné, že si v desáté epizodě dělá Petr legraci z francouzštiny, když myslím, že je celkem obecně známé, že celý ruský dvůr mluvil až do poloviny 19. století francouzsky a rusky umělo jen služebnictvo. Tvůrci tohohle seriálu ale očividně neví, že angličtina protagonistů nahrazuje francouzštinu, ne ruštinu. PPS: Zeptejte se schválně sami sebe, když o seriálu, kde jsou desítky, možná stovky historických nepřesností a je založen na tom, že je v něm historie uchopena stylizovaně, někdo jako tu jednu věc, která mu vadí, vyjme, že je tu "přenegrováno" obsazením dvou vedlejších rolí, oproti všem těm jiným a mnohem výraznějším odchylkám, než je pigment... Co to nevyhnutelně o tom člověku říká? A je jedno, jestli to formuluje otevřeně rasisticky, nebo se snaží volit neutrální jazyk a "péči o historii". Tvrdit, že v tomhle hyperstylizovaném seriálu nesmí hrát černoši a nějak ho to poškozuje, je rasizmus jak z učebnice. A pokud chce někdo říct, že to rasizmus není, tak schválně: Co by jím teda bylo? () (méně) (více)

Boogeyman

Je to úchylný, nechutný, každej tam zase šuká s každým a to pořád a historicky je to úplně nesmysl. Ale je to zároveň nesmírně zábavné, absurdní a šílené. A Fanning a Hoult si své role vychutnávají na 100%. ()

Aky

Každý díl na počátku avizuje, že se jedná jen o občas pravdivou historii, nicméněpak kroutí historická fakrta tak, že je to i přes toto varování až hanba. Chvílemi příliš crazy, chvílemi téměř porno, chvílemi drama, chvílemi téměř thriller. V Česku ovšem vždycky potěší, když si někdo dělá srandu z ruské tuposti. Právě proto * přidávám. ()

misterz

Treba uznať, že pokiaľ bolo cieľom autorov predostrieť pred diváka štipľavú satiru nielen na vtedajšie spoločenské pomery, tak sa im to podarilo dokonale. Pochopiteľne, v tomto smere bavila najmä postava cára (Nicholas Hoult). Elle Fanning zabávala už trochu menej, hoci mám dojem, že je to len môj problém, pretože ako herečka mi moc nesedí. Odhliadnuc od toho, ale niektoré scénky mi privodili vlniace sa brucho, takže super zábava. Slušný nadpriemer aj napriek nesympatickej tvári hlavnej herečky. A k tomu ešte aj občas pravdivá história samozrejme :). 80/100 ()

Arsenal83

Hneď v prvej časti sú samé historické nezmysly a ono sa to vlečie v tomto duchu ďalej. Ono je to podané zábavnou formou, ale opomína sa tú fakt, že Peter bol absolútne neschopný sexu ešte niekoľko rokov po sobáši, takže k situácii, kde hovorí akože v svadobnú noc "dúfam, že moje semeno nevyjde nazmar", je absolútnou fantáziou scenáristu, ktorý si nenaštudoval základné fakty. Okrem Katarínu nazývajú cárovná, keď ešte cárovnou vôbec nebola... A celkovo pasáže, kde dochádza k týraniu mladej Kataríny manželom sú tiež nijako nepodložené až takmer vylúčené. Pritom samotní tvorcovia pyšne propagujú tento seriál ako "Neobyčajne pravdivý príbeh". Chápem, že má ísť o pseudosrandu, ale takým spôsobom len tlačíme mládeži do hlavu dejinné nezmysly, ako sú černosi v Rusku pred 250 rokmi. ()

Marze

Nedávno na HBO Kateřinu Velikou ztvárnila v dramatickém seriálu Helen Mirrenová a nyní na českém HBO GO běžela komediálnější a přehnanější verze. Dvorní dámy tráví čas házením míče na trávu a klábosením o kloboucích. Muži se věnují sexu , lovu a vodce. Chvílemi je to moc zdlouhavé. Kateřina působí pacifisticky a nevinně. Historická fakta asi dodržována nejsou. Ale krásně je karikován její dvůr , nucen přijímat západní francouzské osvícenství. ()

marhoul

Zajíček a mírně pohublé prasátko v ústředních rolích historické potřeštěné komedie. Takže klasické synonymum pro HBO "Krev a kozy" je překonáno termínem "Lascivní a oplzlé". To je zřejmě momentální filmařský trend. V bizarním panoptiku obsazených afroameričanů v napudrovaných parukách, Indů, Číňanů a indiánů na dvoře Petra Malého chybí už jen Věrka Mikulcová, přesto je to chvílemi i zábavné. S historií to má pramálo společného a jelikož zastávám názor, že obsazovací výstřelky dávno překročily racionální mez, kdy i liberálně smýšlející tolerant non plus ultra vytočeně špačkuje nad černochy mezi zasněženými břízami, protože intuitivně cítí, že tento způsob rádoby zábavné provokace fakt nasere už i úplného salámistu, čili výsledkem nebude, že si lidi zvyknou, nýbrž příkop se prohlubuje a za to tedy velký palec dolů. Už jsme to tady měli v Louskáčkovi, v Bídnících, prostě do háje. V záležitosti o Kateřině Veliké, byť je to komediální přemrštěná šaráda by se tohle dít nemělo. Pakliže by se tam někdy nějaký ebenovec vyskytl, byl by s obojkem na krku vedle medvěda v kleci, určitě by nehrál dvorní dámu. Taková to byla příšerná doba. No a samozřejmě vykreslení mladé Káči je taky kapitola na elaborát, ale pal to čert. Pokud je to bráno jako satira, budiž, je však zoufale laciná. Kostýmy, výprava ujdou, i ta Ella vcelku hraje. Hlodavec si naposledy zahrál ve svetru s duhou, tam to lepší nebude, za tři, ale to jsem laskavost sama. ()

rikitiki

Seriál dozrál časem. Vzhledem k tomu, co Rusko nyní provádí, se dá mnohem snáz uvěřit, že tvůrci pochopili perfektně ruského ducha. V punkovém tempu a rockenrolovém rytmu se tady bezmyšlenkovitě chlastá, souloží, vraždí, dodržují se nesmyslné svazující tradice (platí pro chudý lid) a zcela se kašle na lidský život (platí pro elity). Do téhle atmosféry přijíždí naivní romantická dívenka, aby se z ní postupně stala ruská samovládkyně. Když před tím vstřebá část ruského přístupu k životu a řádně okorá. Ano, jak tu někteří zmiňují, seriál si historii vykládá zcela po svém, a zejména nebohého cara Petra III. ošlivě a nezaslouženě pomlouvá, ale výhodou je, že to dělá nezastřeně. Nikdo snad neuvěří, že Kateřinina matka zemřela po pádu z okna (no, tomu možná vzhledem k nedávným častým skonům neloyalních ruských miliardářů ano), ale že se tak stalo následkem divokého sexu s vlastním zetěm. A podobných šíleností je v sérii nepřeberně. Až tolik, že mě to na chvíli utlouklo. Ale pak jsem se zase chytla a začala si užívat šílenosti ruského dvora v seriálu, který zcela jistě v Rusku moc populární nebude. (2. série) ()

Lacike

1. séria: v skratke to je taký historický sitcomový fuckfest. Neustále sa tam fuckuje, šuká alebo aspoň hovorí o šukaní. Celá tá šľachta na ruskom dvore, vrátane cára, sa správa jak banda sfetovaných negrov. Takže vás potom už ani neprekvapí absurdita toho, koľko negrov sa v tom čase v Rusku na vysokých pozíciach vyskytovalo. Typický švédsky veľvyslanec je tiež tmavší jak opálený neger. Trochu ma len sklamalo, že sa pri tej multi kulti vyváženosti zabudlo na ostatné rasy a cár nie je aziat alebo aspoň eskimák. To je tak rasistické. Proste zo začiatku som bol z toho nekompromisného a neslušného humoru v príjemnom šoku a celkom som sa na tom zabával. Postupne to ale začalo byť otravné a príliš detinské. A seriál okrem humoru hlúpych a ešte hlúpejších postáv na vysokých pozíciach nič neponúkal. Až v druhej polovici dej trochu zvážnel a začali sa konečne kuť aj nejaké napínavé zákulisné pikle v boji o moc. Dokonca aj nadržaný teenager cár sa začal správať trochu zmysluplnejšie. Z postáv som síce nikomu poriadne nefandil, lebo tej parte debilov sa fandiť nedá, ale rozhodne sa jedná o zábavné postavičky, ktoré sú skvele zahrané a obsadené. Či už mojou milovanou Elle Fanningovou ako progresívna kráľovná alebo Nicholas Hoult ako fakt full retard cár. Dosť otravne pôsobí snaha nahliadať a súdiť 18 storočie súčasným liberálnym multi kulti a politicky korektným pohľadom. Logicky vám z toho všetci vyjdú ako zloduchovia, debili a kokoti. Za tristo rokov si to isté budú myslieť ľudia o nás. Takže výsledkom je zaujímavý mix satiry, pokleslého sexistického humoru a drámy. Otvorený koniec prvej série sľubuje napínavé veci v druhej sérii. Som celkom zvedavý jak to bude pokračovať ďalej. Vzhľadom na totálne historické nepresnosti je možné všetko. 6/10. 2. séria: je presne to isté ako prvá. Skupinka dementov na jednej aj druhej strane šuká, nadáva a spriada intrigy jak tú druhú odrbať. Je to vtipné, ale napínavé to nie je. Na to sú všetci príliš veľký dementi a ich intrigy primitívne a zároveň, keďže nie je komu fandiť, tak mi bolo jedno, kto vyhrá. Celú sériu sa vzťahy medzi nimi urovnávajú, aby sa v poslednom diely znova všetko posralo, skončilo sa to mega cliffhangerom a v ďalšej sérii sa mohlo ísť odznova. Ako taká bláznivá jednohubka, ktorá nemá s históriou nič spoločné, to je celkom zábava. 6/10. Tretia séria je veľkým sklamaním. Furt tie isté kecy plné fuckovania a už to ani nebolo zábavné. Dramatická stránka naďalej nefunguje a je úplne jedno kto čo na koho chystá za habaďúru. Aj tak tam sú všetci retardi a z diela na diel sa situácia môže otočiť aj desaťkrát. No a v polovici nadobro odíde Peter a s ním aj zmysel pokračovať v seriáli ďalej. Druhá polovica séria je totálna nuda a úplná tragédia. Koniec série evidentne nemal byť záverom seriálu, ale dá sa tak s prižmúrením očí brať. Aj tak mi bolo jedno, že niektoré línie ostali otvorené. Už nikoho z tých postáv vidieť nechcem a ani herci to už neutiahli. Stala sa z toho trápna fraška. Aj keby seriál nezrušili, tak ďalšiu sériu by som už nedal. 3/10. Celkovo divný seriál u ktorého má zmysel vidieť snáď len prvú sériu, keď máte chuť na netradičný pohľad na ruskú históriu. 5/10. () (méně) (více)

MoiJe

Veľmi svojský humor a výborné obsadenie. Hodnotenie nedávám vysoké pretože mi chvíľami bolo extrémne dlho, ale má to aj veľmi veselé momenty a rozhodne je to zaujímavý seriál, iný. ()

slunicko2

Příběh z paralelního vesmíru. 1) Především si musíme uvědomit, že seriál NENÍ historický ani zbla. Historické postavy zde slouží jen jako marketingový tahák jak nalákat diváky. Dílo se tak řadí do skupiny k Hanebným panchartům (úspěšný atentát na Hitlera v pařížském kině), Andersonovým Třem mušketýrům (létajícím v balónu) nebo třeba Petersenově Tróje (prakticky všechno ve filmu). Zneužívání historie k reklamě se mi hrubě nelíbí, ale nic s tím neudělám._____ 2) Zpočátku mě nevycválaný vulgární humor přiváděl trochu do rozpaků. Postupně jsem si však zvykl a začal oceňovat onu atmosféru totálního zmaru, jak ji tvůrci označili (i když ahistorickou)._____ 3) Dílo opravdu působí jako historikova noční můra. Nesedne snad ani jedna postava, ať už jde o její charakter, časové zařazení či příbuzenské vztahy. Tvůrci z Grigorije Orlova (organizoval převrat) udělali Orla a dodali mu indický původ. Z gubernátora hraběte Rostova udělali černocha stejně jako z velitele stráže či švédského vyslance. Ruského v seriálu, kromě jmen, není vlastně nic._____ 4) Po svěžím prvním díle se tempo snížilo a někde v polovině první řady doslova stagnovalo. Ke konci se to opět zlepšilo. Nicméně navzdory všem výhradám mě seriál zaujal._____ 5) Rozhodující roli, troufám si tvrdit, na tom mají herci. 31letý přitažlivý Nicolas Hoult (car Petr), 37letý Gwilym Lee (šlechtic Grigor, jeho ženu car šuká), 28letý pěkňoučký Sebastian De Souza (milenec Leo Voronskij), 19letý Louis Hynes (sluha Vlady), 36letý Sacha Dhawan (Orlo) či 31letý Freddie Fox (švédský král Hugo)._____ 6) Zasvěcený koment: xxmartinxx***. ()

halogenka

Tohle je serialove prekvapeni roku. Nevsedni casting, ktery skvele slape, balancovani mezi dramatem a uchylnou komedii, no povedlo se to. Huzzah! ()

kagemush

Tak z historie tohle přebralo snad jen anekdoty a tragikomické situace, což mně rozhodně neuráží (na rozdíl od všech těch vážně se beroucích historizujícíh blbostech let minulých). Mrká se tu na diváka tak divoce, že nikoho při smyslech ani na chvilku nenapadne rejpat se v nějaké časové ose (posloupnosti), faktech, nebo nedej bože datech. O tom tohle přeci není. -- Ta představa že Orlov byl tmavé pleti.....,- inu vlhký sen pana doktora L. Kinga. ()

M.i.k.e

přilákalo mě jméno Tonyho McNamary a i když tohle není Favoritka a na můj vkus je tu hlavně ve druhé půlce až moc hlušších míst,nakonec mě tahle alternativní verze historie bavila.Pro historiky to sice nebude zrovna to pravé a obecně mi v historických filmech/seriálech vadí to násilné roubovaní černochů tam kde prostě být nemohli,ale nakonec sem to překousnul a přistoupil na hru tvůrců protože to je tady nakonec to nejmenší "provinění" proti historii a je nutné celou Velikou brát s obrovskou rezervou.Velkou zásluhu na tom má Nicholas Hoult,jehož Petr se pohybuje na hraně karikatury a úplného magora a upřímně jsem litoval jeho proměny někdy v polovině seriálu.A to i přes to,že ve druhé polovině má ke svému reálnému předobrazu přeci jen o něco blíž...70% ()

Nach

Rozhodně nic pro milovníky věrné historie (řadím se k nim). Nenaleznete tu pranic skutečného, ba dokonce vám snímek předkládá, že Rusko 18. století bylo multikulturním centrem, kde bojaři byli indové, běloši a černoši. Samozřejmě i to je maximálně zkreslené a nevěrohodné. Ovšem pokud chcete více věrnou historii Ruska 19. století, sáhněte raději po minisérii Vojna a mír od BBC z roku 2016. Na druhou stranu je veliká kvalitní britskou komedií, kde je přítomen černý humor a excelentně napsané a zahrané postavy. V tom musím tomuto seriálu smeknout a svým způsobem ho mám i rád. Ano, budu mít k němu navždy výhrady, ale i tak jde o koukatelné komediální dílo, které už pro ten neotřelý humor si zaslouží můj palec nahoru a pozornost u možné další série. 80% ()

Pajky3

1. série O ruských panovnících a jejich životech nemám žádné velké znalosti, naštěstí tenhle seriál není historickým dramatem a je jen opravdu volně založen na vzestupu Kateřiny Veliké. Pokud tedy chcete něco historicky přesného, tak The Great to není. Tohle je totiž spíš komedie s opravdu přestřeleným (a často až absurdním) humorem, což z toho dělá vlastně dost zábavnou podívanou. Dvojice Elle Fanning a Nicholas Hoult je spolu parádní a vysloveně si své role užívá. Seriál rozhodně nebude pro každého, ale já se dobře bavil a docela se těším na pokračování. Huzzah! 2. série Musím přiznat, že z pokračování jsem už tolik nadšenej nebyl. Styl a humor se vcelku rychle okoukal a zatímco první řada nabízela zápletku o tom, kterak Kateřina svrhne Petra, řada druhá už šla tak nějak odnikud nikam a zápletkou bylo pouze to, jestli a kdy se dají znovu dohromady. Hlavní dvojice je pořád skvělá a skvěle je doplnila třeba Gillian Anderson na krátké hostování, ale tu původní jiskru už to pro mě postrádá. ()

nineweh

Škoda otevřeného konce, který nepokrytě žadoní o další sérii. Ale jinak je to - pokud nejste hnidopišský historik - opravdu zábava. Komu se líbila Favoritka, přijde si na své, a nejen díky geniálnímu Houltovi. ()