Charley Varrick

Charley Varrick

Krimi / Thriller

USA, 1973, 111 min

Tak tento pěkný thriller, který jsem tak dlouho odkládal, se mi nadmíru líbil. Je to pořádná sedmdesátková kriminálka plná napětí a akce. Místy je děj sice mírně předvídatelný, ale není to nic závažného, možná to právě naopak nahrává lepšímu zážitku. Můj velký oblíbenec Walter Matthau je jako vždy skvělý, tentokrát ve velice cool a sympatické roli s plnou kapsou dobrých hlášek. Prakticky hraje to, co jsem u něj vždycky chtěl vidět. Charley Varrick je jeden z těch lepších a svižnějších filmů Dona Siegela, navíc doplněný skvělou hudbou Lalo Schifrina. Varrick určitě stojí za zhlédnutí. Já se moc dobře bavil.(7.1.2012)

Zapomenutý klenot, ve kterém mne hned od prvního záběru uhranula vizuální vytříbenost. Jsou tam geniálně vybrané lokace. Fakt krása film sledovat. Do toho dobrá zápletka se sebejistým mazákem Waltherem Matthau, který stáří a nedostatek fyzičky vynahrazuje chytrostí a zkušenostmi. Typická sedmdesátková drsnost a neúcta k ženám je přítomna hlavně v postavě nájemného killera, což je totální macho s fajfkou, který vždycky někam nakráčí a představí se I'm Molly. Hodně se mi líbil i ředitel banky. Měl furt takovej ironickej úsměv. Don Siegel prostě umí a napětí dokáže vykřesat i z tak nenápadné scény, jako je finální startování auta.(13.12.2015)

Siegel v nejlepší formě - drsný a nelítostný thriller, ve kterém není místo pro city. Nebo pro kladné hrdiny. Fajnová záležitost.(25.1.2009)

Slušná sedmdesátková kriminálka, jednoduchá a sednoucí jako facka, kterou v ní dá mafiánský zabiják místo předehry sličné fotografce než ji ohne. Místy legrační tím, jak dělá ramena (viz. ta facka - ale takové už byly sedmdesátky), ale díky kvalitnímu obsazení a výkonům to ustojí.(12.11.2010)

Sám osobně se divím, že se tento film nestal kultem. "Charley Varrick" je totiž výtečná stylová kriminálka z drsných 70. let od klasika žánru Dona Siegla. Od začátku zde máme skvělou bankovní loupež, dále útěk, přestřelku, pár zápletek a strhující závěrečné vyvrcholení. Film ani na chvíli nesklouzne k nudě či k vaření z vody. A hodně tomu dopomáhá efektní režie, perfektně napsaný scénář a skvělé herecké obsazení. Walter Matthau byl v hlavní roli skvělý a dokázal, že není pouze a jen komik a že dokáže zahrát i něco vážnějšího. Ovšem režisér Siegel vsadil i na svůj další trumf a to na vedlejší role. On ví, že pouze hlavní hrdina film nedělá a ve vedlejších rolích se sice neobjeví stars, ale charismatičtí herci. Joe Don Baker v roli hlavního záporáka, krásná Felicia Farr a Andy Robinson, klasický představitel drsných týpků. Vynikající krimi, které se dnes už bohužel netočí.(24.8.2007)

Velice slibná kriminálka Dona Siegela, který zde dokázal, že se umí obejít i bez své dvorní hvězdy - Clinta Eastwooda. Sice zde v menších či větších rolích zapojil některé své oblíbence (např. Andy Robinson, John Vernon či Albert Popwell - všichni Drsný Harry), ale jinak dostal největší prostor charismatický Walter Matthau, známý spíše z komediálních rolí. Ale i kreace málomluvného lupiče, který má pod čepicí, mu sedla náramně. Charley Varrick je bezesporu kvalitní snímek, který mohu vřele doporučit, protože režisér Siegel se drží svého typického, přímočarého způsobu vyprávění, bez jakéhokoliv kousku vaty. Jeho filmy prostě mají spád a tento není výjimkou. A jak říká uživatel sud - tento počin má i potenciál kultovního díla, který však bohužel z neznámých důvodů neproměnil. Nevadí, poctivá krimi ze staré školy, která má drive, mě vždycky potěší. A abych nezapomněl, Lalo Schifrin svou neotřelou hudbou opět výtečně dokresluje jednotlivé scény. P.S. Konečně už také vím, kde vzal Quentin Tarantino tu fajnovou hlášku o kleštích a letlampě...(2.6.2015)

Úvodní loupež i závěrečná vypečená honička auta a letadla jsou scény perfektní, ale to, co se více než hodinu děje mezi nimi, mě už tolik nebavilo. Ano, Don Siegel je ze všeho cítit na sto honů (a je to dobře), ale Charley Varrick měl být tak o dvacet minut kratší, aby mě nenudil ani chvilku. A ještě jedna výtka - ačkoliv je Walter Matthau pochopitelně pašák, nijak extra jsem mu tentokrát palce nedržel, což mě taky docela překvapilo a zamrzelo zároveň.(10.7.2012)

Walter Matthau měl na konci šedesátých a do konce sedmdesátých let velkou chuť na krimi všeho druhu. Jenom dobře, toto již dnes klasikou.!(29.5.2009)

Skvostne sedmdesatkove krimi, skvele zahrane i zrezirovane. a jeste mi to pripomelo jeden film od Coenu... .(20.8.2010)

Charley Varrick profesionálním způsobem vyloupí banku. Bohužel omylem vezme i peníze, které patří mafii. Walter Matthau je známý hlavně z komedií, v krimithrilleru byste ho zřejmě nečekali. Zde ovšem exceluje. Závěrečná honička je luxusní sedmdesátková zábava.(6.8.2009)

Skvělá a drsná kriminálka od tvůrce kultovního Harryho (který by ovšem bez Clinta asi kultovní nebyl). Filmu vládne Walter Matthau, Joe Don Baker a hlavně atmosféra. A taky pár dobrých hlášek. "Můžu si vzít lízátko?" "To bude za dalších pět set."(6.8.2009)

I když je to film Dona Siegela, tak jsem nic moc nečekal, vzhledem k tomu, že to od něj není až tak známý film, a hlavní roli hraje Walter Matthau, což byl spíš komik, i když už jsem ho viděl v Přepadení vlaku z Pelhamu, ale tam moc akce neměl, spíš seděl v kanclu. Ze začátku jsem si říkal, že to asi opravdu nic moc nebude, ale pak přišla (už asi po 5 minutách) bankovní loupež a v tu chvíli se to rozjelo, všechno, jak má bejt - drsnej hlavní hrdina, balík peněz, bouráky, nechutnej zabiják Joe Don Baker, slizkej mafián, hezký ženský (i když trošku starší, než je v těchhle filmech obvyklý) a skvělá hudba (kdo jinej, než Lalo Schifrin). A nakonec honička Chryslera a letadla. Chvílemi jsem si říkal, že v hlavní roli by možná byl lepší Lee Marvin nebo Charles Bronson, ale Walter byl dobrej, a navíc působil věrohodně i jako obyčejnej práškovač.(21.5.2011)

Další vynikající kriminálka Dona Siegela s excelentní pointou.(7.9.2007)

Prý "béčkové krimi". Tohle je chytrá, stylová, naprosto nekompromisní kriminálka nejlepší školy. Brilantně a vtipně napsané postavy (fotografka, sexuálně vyprahlá tetka), skvělý cit pro detail (holčička na houpačce) a atmosféra jako trám. Jen ten stereotyp chlapáctví je už dneska vcelku legrační - mužští hrdinové se tady dvoří dámám tak, že je třísknou přes kebuli.(13.1.2013)

Jeden z mála filmů tohoto žánru, kterýmu dávám nejvyšší body. Od začátku do konce napínací, chvílema docela drsný, hodně, fakt hodně dobrej Matthau, taky hudba dobře doplňuje atmosféru. Normálně drsný filmy nemusím a nejvyšší body radši dávám něčemu, kde cejtim nějakej přesah, ale tohle mě vzalo, ani nevim proč. Možná ten Matthau, on je totiž v tom hroznej sympaťák a člověk mu musí fandit. Každopádně bych film stavěl vejš než Dirty Harry sérii, tak soukromě někam k Serpicovi, Bullitovi atp.(9.11.2008)

Okrádať MAFIU sa nevypláca, pretože si posvieti na tých, čo majú v danej lúpeži prsty. Totiž prachy si uložila do jednej banky, ktorú prepadne dobre zorganizovaná skupina, na čele s jej šéfom - Charleyom Varrickom. Po uskutočnení plánu a následnej strate dvoch členov v akcii, zostávajú len dvaja, samozrejme, starší a mladší. O chvíľu na to budú mať v pätách nielen „strážcov zákona” , ale aj profesionálneho nájomného vraha MOLLYHO, ktorý sa nezastaví takmer pred nikým a ničím. Harman Sullivan bude mať síce toľko peňazí, že by si s nimi mohol užívať hockde, kde by ho napadlo, no, Charley mu zrovna neverí, a radí mu : „Ostaň pre istotu v prívese, k tomu si otvor fľašu Whiskey, a čakaj...” . A o napätie bude dostatočne postarané. / K filmu. Walter Matthau je, ako zvyčajne, bezchybný, excelentný a vynikajúci. Jeho „kolegu” si zahral Andrew Robinson, ktorý nedávno EXCELOVAL v Drsnom Harrym, pod taktovkou Dona Siegela, a tento zaujímavý režisér si odskočil i sem, a nakrúca zabudnutý kriminálny klenot kinematografie.(1.4.2018)

Napínavý a bezcitný. Ani chvilku sem se nenudil. Jen nevím co si mám myslet o tý honičce s letadlem v zavěru :D(17.7.2009)

Bývalý pilot letadla se vydal na cestu bankovního lupiče. Po jedné akci, ale ztrácí manželku a snaží se zbavit peněz mafie. Je ale natolik chytrý, že plánuje dopředu. Walter Matthau sice vypadá jako strejda z autodílny, ale zdání klame. Po jeho stopě se vydává sadistický zabiják Molly, který má zásady pouze v mučení. Z každé situace se dá vybruslit. Sice jednoduchý příběh, ale natočen realisticky a s drsným vtipem. Respekt pro Joe Don Bakera za čističe Mollyho. Nejlepší je postavička lehce zvrácené důchodkyně, která si myslí, že ji chce každý znásilnit :-)(16.8.2010)

Film je občas takový rotřesený a bezkrevný, ale vcelku to není tak špatné. Dobře to shrnuje závěrečná honička auta s letadlem (tedy na zemi): na jednu stranu zajímavý a dobrý nápad, na druhou je to poněkud absurdní a nevěrohodné.(18.8.2007)

Výborrné krimi ze 70. let, výborná režie Dona Siegela a vynikající Walter Matthau v hlavní roli.(8.8.2009)

Reziser Don Siegel /Big Steal, Dirty Harry / natocil velmi dobry krimi thriller. Uvod divaka hned zaujme, a nepusti cele takmer 2 hodiny. Stred filmu je sice trochu nudnejsi, ale to je vec tolerancie - a ja som tolernatny. Hlavne, ked vidim slusnych hercov ako Walter Matthau /Sarada, Prepadeni vlaku z Pelhamu/, dalej A. Robinson /psychopaticky zaporak z Dirty Harryho 1 -ky/ a Joe Don Bakera /Walking Tall 1973, bondovky Golden Eye a Tomorrow never dies/. Herecke vykony, vyborna rezia a kvalitny scenar, to su nepochybne silne atributy filmu : 84 %(31.5.2016)

<< předchozí 1 2