Cooganův styl

• slovenský

Cooganov trik

Krimi / Akční / Thriller

USA, 1968, 93 min

X let jsem marně toužil tenhle film vidět, ale on pořád ne a ne na rande se mnou přijít, až teď nastal onen slavný den D. Nutno říct, že první spolupráce kultovních fešáčků Clinta s Donem mě nakonec spíše zklamala asi to natěšení a očekávání bylo až přílši velký. Příběh je jednoduchej jak myšlenka chlapa když před ním stojí Paz Vega v tangách, ale to by nevadilo. Za to občasná naivita hlavního hrdiny mně až vysírala, jako jít do baru s gaunerovou děvkou a myslet si, že vše dopadne jak si představuje, to by nedal ani Forrest Gump, ty bláho. Samozřejmě přímej tah na bránu to má, Clint zmlátí chlapa, Clint se muchluje s holkou, Clint zmlátí chlapa, Clint se muchluje s holkou, Clint zmlátí holku, Clint zmlátí chlapy jako ději se nedá nic vyknout, to ne, ale občas mě přisly ty Clintovy výrazy takové terminátorské a to mně celkem rozesmívalo.(12.12.2012)

Cooganův trik je snímek, který s definitivní platností ustálil drsňáckou Eastwoodovu postavu mnoha dalších filmů. Za vším stojí Eastwoodovův starý mentor Don Siegel. Clintův přímý tah na branku, jeho vypořádání se s velkoměstskou džunglí - to vše funguje naprosto bezvadně a ve své době se také setkalo s nadšenými reakcemi. Jedná se o základní kamínek Eastwoodova stylu, Dirty Harry je "jen" dalším rozvíjením témat, která nastolil Cooganův trik.(31.8.2006)

Cooganův trik je výrazný mezník a jeden z přelomových filmů herecké kariéry Clinta Eastwooda, tradiční Eastwoodův kovboj totiž přichází do amerického velkoměsta už jako drsný muž zákona. Coogan je natažené lano mezi spaghetti-westernovým kovbojem a nadpolicajtem, abych parafrázoval velkého Nietzscheho. Westernový hrdina je mrtev a na scénu pomalu přichází drsný Harry. Tady tedy ještě pod jménem Coogan, s vizáží texaského rančera, ač všem do omrzení opakuje, že přilétá z Arizony. Hrdina z rodu pravých chlapů, ze zlatých dob, kdy emancipace byla ještě cizím slovem a osamělý hrdina měl ještě sílu a možnosti měnit svět, přemoci ty zlé a dojít až do konce za svým cílem, byť systém (a zkažené velkoměsto) byly proti němu. Tehdy se to ještě dalo dělat po chlapsku. Clint Eastwood - poslední mohykán starých dobrých časů...(17.11.2012)

• Martin741

Nikdy som nepochopil popularitu tohoto filmu a ten podla mna zvrateny napad umiestnit drsneho kovboja pana Eastwooda do ruchu velkomesta, akym New York v roku 1968 bez debaty bol. Prasny uvod je vyborny, ale potom sa rozbehne ..... priserna nuda a blbe dialogy. Herecke vykony tiez o nicom a samotny reziser Siegel, ako sa u mna predviedol sympatickym noirom Big Steal /S vybornym Mitchumom a genialnou Jane Greer/, tak ma Cooganovym trikom dokonale sklamal. Niekedy mam pocit, ze Eastwood pred kamerou bola len nastrcena slavna postava, aby film prilakal divakov. 40 %(3.3.2015)

Tenhle Siegel zkušeně míchá Eastwoodův charismatický kukuč, špinavost velkého jablka a kozy několika tuctových druholigových buchet. Na to, aby se mu dostalo vyššího hodnocení, mu schází zajímavější vygradování a přebývá propagandistická scéna konfrontace hodného chlapce s peklem drogových doupat. A ty rádoby psychedelické kytarové brnkačky jsou k nepřežití...(5.10.2006)

• - Ve filmu vejde šerif Coogan (Eastwood) do nočního klubu kde se na plátně promítá Tarantula, v němž si Eastwood střihl malou roli (nebyl uveden ani v titulcích). (Roztržitý Luke)

• - Původně měl film režírovat Alex Segal, který ale odstoupil těsně před začátkem natáčení. (facojurka)

• - Natáčení probíhalo v New Yorku. (reich)