Cooganův styl

• slovenský

Cooganov trik

Krimi / Akční / Thriller

USA, 1968, 93 min

První americký film, který Clint Eastwood natočil po sérii spaghetti westernů. A velmi zajímavý a originální. Každý by mohl čekat akční orgie typu Dirty Harry - ovšem mýlil by se. Výpověď o špinavém městě to také není, o tom je Půlnoční kovboj. Cooganův trik je velice originální směskou akčního krimi a konfrontace vesnického kluka s blázincem jménem New York. Akčních scén je pomálu, vlastně asi tři, přičemž se zde střílí pouze na začátku a to ještě do kamení, okna nebo jen tak do vzduchu. Co dělá tento film dokonalým, je herecký výkon Clinta Eastwooda. Osmatřicetiletý urostlý sympaťák zde hraje hláškujícího tvrďáka, kterému v náručí omdlévá nejedna krásná žena. Oproti svým jiným filmům, zde nevládne pistolí, ale pěstí. Don Siegel svému řemeslu zkrátka rozuměl. Tento film napsal Eastwoodovu image pro několik příštích let a filmů a postavou zástupce šerifa Coogana předznamenal Clintův nejslavnější part - Harryho Callahana.(27.5.2007)

Cooganův trik je snímek, který s definitivní platností ustálil drsňáckou Eastwoodovu postavu mnoha dalších filmů. Za vším stojí Eastwoodovův starý mentor Don Siegel. Clintův přímý tah na branku, jeho vypořádání se s velkoměstskou džunglí - to vše funguje naprosto bezvadně a ve své době se také setkalo s nadšenými reakcemi. Jedná se o základní kamínek Eastwoodova stylu, Dirty Harry je "jen" dalším rozvíjením témat, která nastolil Cooganův trik.(31.8.2006)

Celkově poměrně netradiční krimi. Ze začátku mě tenhle film oslovil a bavil, ke konci mu ovšem docházel dech a tak z toho nakonec vyšel jen průměr. Zajímavá hudba a ještě dost mladý, ale výborný Eastwood, to jsou dvě určitě pozitivní faktory. Délka je sice rozumná, ale některé scény mi stejně přišli skoro zbytečné. 65%(19.6.2013)

Coogan je z Tex...ne, z Arizony, co, z Arizony?.....Ano.....Vážne, Coogan je z Arizony....Charlie je z Texasu....ne, to je Coogan a je z Arizony....aha, to není Charlie, to je Coogan a je vážne z Arizony....aha....keby Coogan stále iba neopaloval miestne krásavice a všetci iba neplácali a neatmosférovali a Coogan riešil prípad viac, ako posledných desať minút, asi by to bola väčšia zábava. Ale možno to bola psychologická štúdia slnkom prihriateho zástupcu šerifa z Tex...pardon z Arizony, ktorý už nevie, čo je to súcit a láska a tak zbije všetko, čo mu príde do cesty a položí každú, ktorá vyzerá k svetu za účelom vyriešenia prípadu a uspokojenia svojich chúťok. Vlastne nakoniec prečo nie. No a "znásilňovaná" babka by si zaslúžila vlastný sitcom.(19.6.2013)

Naprosto tradiční Eastwood v naprosto tradiční Eastwoodovské krimi. Opět si zahrál tvrdého policistu, který si z Arizony udělá výlet do New Yorku, aby si odvezl vězně patřícího právě do jeho domoviny. Jenže ouha, on dokáže drsnému kovbojovi utéct, čímž ho pouze víc naštve a motivuje k zběsilým činům. Hodně dobrá, napínavá a drsná krimi. Eastwood prostě byl v té době záruka kvality a i když z dnešního pohledu je už docela omšelá, stále je to kvalitní filmová zábava.(29.8.2007)

• - Ve filmu vejde šerif Coogan (Eastwood) do nočního klubu kde se na plátně promítá Tarantula, v němž si Eastwood střihl malou roli (nebyl uveden ani v titulcích). (Roztržitý Luke)

• - Natáčení probíhalo v New Yorku. (reich)

• - Původně měl film režírovat Alex Segal, který ale odstoupil těsně před začátkem natáčení. (facojurka)