Mladý, pekný a ambiciózny chlapec z nižšej spoločnosti Julien Sorel (Ewan McGregor) získava vzdelanie s pomocou kňaza. Stáva sa vychovávateľom v dome M. de Renal (Martin Jarvis). Prichytený pri afére s manželkou svojho zamestnávateľa odchádza do Paríža a vstupuje do seminára. Čoskoro sa stane sekretárom markíza de la Mole (T.P. McKenna) a zamiluje sa do jeho dcéry Mathilde (Rachel Weisz). Jeho bývalá milenka však na neho nezabudla. (Arsenal83)

Arsenal83

Stará klasika. Dnes by už červený a čierny bola ľúbostná romanca medzi pánom z utláčaného indiánskeho kmeňa a rozhľadeným inžinierom zo Somálska, ale ja preferujem tú klasickú tmársku verziu o obdivovateľovi Napoleona, ktorý sa snažil vystúpiť po spoločenskom rebríčku tak vysoko, až narazil na ostrie vynálezu pána Guillotina. McGregor vo svojej role dobrý aj keď na prvý pohľad nie celkom vhodný na úlohu Juliena Sorela, ale Rachel Weisz myslím vyčnievala nad každým. Tú neurotickosť zahrala perfektne. A hrala vlastne vôbec? ()

• Na VHS bol seriál vydaný vo Veľkej Británii až v roku 2000, na DVD vyšiel až v roku 2014. (Arsenal83)
  • Pozoruhodným doplnkom zápletky je postava Napoleona (Christopher Fulford), ktorú si hlavný hrdina Julien Sorel (Ewan McGregor) predstavuje počas hlavných zlomových momentov príbehu. Napoleon v seriáli predstavuje Julienovu ambíciu, porovnáva sa s francúzskym hrdinom a vidí sa ako mimoriadna osobnosť. (Arsenal83)
  • Ewan McGregor s úplnou otvorenosťou priznal, že počas sexuálnej scény s Alice Krige dostal erekciu: "Bola tam scéna, v ktorej som si na ňu musel ľahnúť a oni sťahovali plachtu. Chceli vidieť môj nahý zadok a jej obnažené stehno, takže sme nemohli mať na sebe žiadnu spodnú bielizeň. Kvôli gravitácii a tým veciam okolo som dostal erekciu – čo bolo veľmi trápne.“ U Alice Krige to nebol prvý prípad, keď vo filme Námesačníci (1992) sa to isté stalo Brianovi Krauseovi a mali reálny sex, hoci od roku 1988 bola vydatá za Paula Schoolmana. Tentokrát sa však nič nestalo, keď Krige povedala: "Môj manžel nemal na čo žiarliť. Ewana som zbožňovala, lebo mi celú prácu uľahčil, bol tak zábavný a mal toľko nadšenia a tiež radosť z toho, že som tam. Ale nie je to tak, že by som bola do neho zamilovaná alebo niečo také. Zbožňovala som byť v jeho blízkosti - ale som zamilovaná do svojho manžela." (Arsenal83)