Peklo je pro hrdiny

• Austrálie

• Kanada

Válečný / Drama

USA, 1962, 90 min

Nebýt těch autentických záběrů tak by to bylo skoro o ničem:-)Ne, teď vážně film se zaměřuje jen na jeden cíl (dobití německého kulometného hnízda), nepřítel skoro není vidět (důraz se zde klade především na americký tábor) a hvězdy jako McQueen nebo James Coburn teprve na začátku svých později hvězdných kariér zde nic vyloženě závratného nepředvedli ačkoli už za sebou měli film "Sedm statečných", který je de facto proslavil..Konec filmu byl sice dobrý, ale divák už takřka po 80. minutách (první výstřel padl snad až někde v 30. minutě) předem věděl jak to asi dopadne, jak s hlavním hrdinou, tak i se samotným koncem filmu. ps: Rob Roy: Zastávám úplně stejný názor co se týče Coburna, suma sumárum si zde zahrál snad jen dvacet minut a to ještě hodně kouskovaně..(19.1.2008)

Dle mého názoru filmu prospělo, když se změnou režiséra výrazně ubylo počátečních vtipů (později se objeví už jen ve scéně falešného telefonního hovoru), a příběh několika vojáků se překlopil do mnohem dramatičtější podoby. Když byl McQueen na začátku kariéry obsazován jako jeden z kolektivu, hrál většinou výrazně na sebe. V tomto případě to ovšem podporuje vyznění jeho postavy jako mlčenlivého, charismatického vojáka, který má problém s autoritami (v armádě podstatná vada). Přemýšlím, jestli jeho Reese nakonec neprotlačil dopředu právě nový režisér (Siegel). A závěr, který už tady stejně kdekdo vyzradil, se může směle měřit s heroismem sovětských válečných velkofilmů.(17.8.2014)

Hrozně se mně líbilo, jak se v tomto filmu Amíci chovali tak nějak vysmátě. Šedesátá léta jsou rozhodně dobou, kdy si ještě plno válečných veteránů tehdejší dobu pamatovalo. Peklo je pro hrdiny je nicméně drsný film, ale nebojí se do něj hodit celou řadu dost absurdních situací. Nejlepší bylo, jak se jim tam u linie zničehonic objevil týpek, co měl bejt o asi třicet kilometrů dál s džípem. Tím sejmul strom, oni mu ho zabrali a pak jím strašili Němce na druhé straně linie, protože po nárazu v něm rachtal motor a oni si mysleli, že tam mají tank, čímž se zachránila celá situace, která byla jinak absolutně k posrání. Musím říct, že v rámci 90ti minut jsem byl fakt spokojený. Drsný, absurdní, občas k pousmání. Sice ne úplně tak, jak bych si válku představoval, ale v rámci filmu to nebylo zlé.(7.12.2014)

Vynikající a realistický válečný film o bitvě o bunkr na Siegfridově linii. Trošku mi to připomínalo Battleground, ale je zde více akce. Herci jsou výborní v čele s naprosto úžasným Steve McQueenem, kterému takovéto role sednou. Hraje zde vojáka, který ignoruje své nadřízené, ale v boji je nenahraditelný spolubojovník. Je tady pár chybiček, ale ty celkový dojem z filmu tak nějak nezkazí. A ten závěrečný útok na kulometné hnízno, naprosto dokonálé. Takto natočený boj se i dnes jen tak nevidí.(2.3.2010)

Klasický ešte čiernobiely vojnový film o vojakoch v zákopoch - neznámych, neslávnych, predsa hrdinských. Nesmie chýbať zmeska rôznych naturelov, aj podivínskych. McQueen, ktorý si v rovnakom roku zahral aj inom vojnovom filme, v roli jedného z nich - mlčanlivého drsňáka. Škoda, že to viacmenej stojí iba na ňom, aj keď niečo pohral aj ďalší statočný - Coburn. Vojnové scény sú v pohode, aj keď občas je vidno miesto výbuchov iba svetlice.(30.1.2019)